کشف متفاوت ترین سیارات فراخورشیدی در سال ۲۰۱۳

1370950229

بیگ بنگ: با اضافه شدن ۱۸۰ سیاره‌ی فراخورشیدی دیگر به لیست تایید شده‌ی رصدخانه‌ی پاریس، در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ سیاره‌ی شناخته شده به دور ستارگانی به جز خورشید در حال گردش‌اند. در اینجا ویژگی‌های قابل‌توجه‌ برخی از آن‌ها را که در سال ۲۰۱۳ کشف شده‌اند، بیان می‌کنیم.

exoplanetline_up_free

شبیه‌ترین به زمین

سیاره‌ی Kepler-78b از لحاظ جرم، اندازه و ترکیب مواد تشکیل دهنده شبیه‌ترین به زمین است. آن را می‌توان ترکیبی از سنگ با هسته‌ی آهنی در نظر گرفت. اما از برخی لحاظ هیچ شباهتی به زمین ندارد: ظرف مدت ۸٫۵ ساعت به دور ستاره‌ی خود می‌گردد و دمای آن بیش از ۲۰۰۰ درجه‌ی سلسیوس است (اینجا را ببینید).

Kepler-78b

مرطوب‌ترین

جو سیاره‌ی HR 8799c فاقد متان است، که وجود آن می‌توانست علامتی از حیات باشد، اما دارای آب و مونواکسید نیز می‌باشد (اینجا را ببینید). آب در جو سیارات WASP-17b، HD209458b، WASP-12b، WASP-19b و XO-1b نیز یافته شده است.

HR8799c

سرکش

سیاره‌ی PSO J318.5-22 هیچ ستاره‌ی میزبانی ندارد. تقریباً شش برابر جرم سیاره‌ی مشتری را داراست و ویژگی‌هایی شبیه به دیگر سیارات فراخورشیدی نظیر HR 8799c را که به طور مستقیم رصد شده‌اند، دارد؛ اما این سیاره به تنهایی در فضا شناور است (اینجا را ببینید).

rogue

کوتوله

سیاره‌ی Kepler-37b کوچکترین سیاره‌ای است که تاکنون یافت شده است. سرتاسر آن ۳۸۶۰ کیلومتر است که حدود ۳۰ درصد قطر زمین یا ۸۰ درصد عرض سیاره‌ی عطارد است (اینجا را ببینید).

Kepler-37b2

منبع: sciencenews

انجمن فیزیک ایران/ مونا عجمی

(3 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=7455

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.