بیگ بنگ: تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی، موسوم به SALT، به تشخیص نخستین “تپ اختر ِ کوتوله سفید” و درک رازهای کهکشان کمک شایانی کرده است. SALT بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری در نیمکره جنوبی زمین است.

تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی، موسوم به SALT
تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی، موسوم به SALT

ساخت این تلسکوپ ۴۳ میلیون دلار هزینه در برداشته و در سال ۲۰۱۱ به بهره‌برداری رسیده است. توانایی واکنش سریع و قیمت بسیار پایین‌تر نسبت به تاسیسات مشابه اروپایی و آمریکایی از مزایای رقابتی این تلسکوپ است. تپ اخترها(Pulsar) ستاره‌های نوترونی چرخانی هستند که سرعت دوران آنها تا بسیار بالاست و پالس‌های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی از خود منتشر می‌کنند.

ستاره‌های نوترونی اجرامی هستند که در انتهای عمر خود متراکم شده و اندازه‌شان به حدود ۱۰ کیلومتر می‌رسد. این ستاره‌ها نیروی گرانشی بسیار قوی دارند و تنها اجرامی که بیشتر از این ستاره‌ها متراکم هستند، سیاهچاله‌ها هستند. در همین حال، تد ویلیامز یکی از مدیران رصدخانه نجوم آفریقای جنوبی، که این سایت را اداره می‌کند، نوشت «SALT انتظارات را برآورده کرده است، داده‌های با کیفیت علمی تولید می‌کند که به کاوش دوردست جهان کمک می‌کند».

ویلیامز گفت: چند دهه پیش دانشمندان فهمیدند این اجرام بسیار متراکم تپ اخترها را به وجود می‌آورند که امواج رادیویی و دیگر تشعشعات الکترومغناطیس با بیش از هزار پالس در ثانیه تولید می‌کنند. اما نوع دیگری از اجرام متراکم هستند که به جای ۱۰ کیلومتر قطر بیش از شش هزار کیلومتر قطر دارند؛ به عبارت دیگر این اجرام بزرگتر از زمین هستند و کوتوله‌ سفید نام دارند. ما به تازگی نخستین تپ اختر کوتوله سفید را کشف کرده‌ایم.

تصویری از ابرنواختری در نزدیکی کهکشان قنطوری آ که 570 بار درخشان تز ار نور خورشید است.
تصویری از ابرنواختری در نزدیکی کهکشان قنطوری آ که 570 بار درخشان تز ار نور خورشید است.

تلسکوپ ۱۰ متری SALT که به وسیله‌ی کنسرسیومی متشکل از آفریقای جنوبی، هند، آمریکا، و اروپا اداره می‌شود قادر است مشاهدات عادی و روزانه خود را متوقف کرده و درعرض چند دقیقه بر اکتشافات جدید متمرکز شود. در ماه فوریه، SALT نخستین تلسکوپی بود که از یک ابرنواختر در نزدیکی کهکشان قنطورس آ تنها چند ساعت پس از کشف آن طیف‌نگاری کرد. این تلسکوپ همچنین به کشف یکی از بزرگترین انفجارهای کیهانی عظیم کمک کرده که ۲۰۰ بار از یک ابرنواختر ساده قوی‌تر بوده و گفته می‌شود که نور آن ۵۷۰ میلیارد بار درخشان تر از نور خورشید است.

نالدی پاندور وزیر علوم آفریقای جنوبی که از این تلسکوپ بازدید کرد می‌گوید «این چیزی است که ما برای آفریقای جنوبی و برای آفریقا می‌خواهیم که نباید در حاشیه باشند بلکه باید در بطن باشند و کار با کیفیت جهانی را شروع کنند». آفریقای جنوبی با همکاری استرالیا میزبان بزرگترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان یعنی تلسکوپ دو میلیارد دلاری «آرایه کیلومتر مربع» است که به بررسی منشأ جهان و کاوش حیات فرازمینی خواهد پرداخت.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: techtimes.com , reuters.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.