کشف نخستین “سحابی باد” در اطراف قویترین آهنربای کیهانی

بیگ بنگ: ستاره شناسان برای نخستین بار توانسته‌اند ابر وسیعی از ذرات پرانرژی موسوم به “سحابی باد” را در اطراف یک ستاره نوترونی فوق‌العاده مغناطیسی نادر(مگنتار) شناسایی کنند.

160621154955_1_900x600به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این یافته‌ها به ارائه بینشی در مورد ویژگی‌ها، محیط و تاریخچه انفجاری مگنتارها(ستاره های مغناطیسی) می‌پردازد که قویترین آهنرباهای جهان هستند. یک ستاره نوترونی، هسته از هم پاشیده ستاره غول‌پیکری است که سوخت آن به پایان رسیده، در خود فروریخته و به یک ابرنواختر تبدیل شده است. ستاره‌های نوترونی بیشتر به شکل تپ‌اختر دیده می‌شوند که امواج رادیویی،‌ نور مرئی، پرتوی ایکس و گاما را در مناطق مختلفی از میدان‌های مغناطیسی اطرافشان تولید می‌کنند.

میدان‌های مغناطیسی تپ‌اخترهای عادی می‌توانند ۱۰۰ میلیارد تا ۱۰ تریلیون برابر قوی‌تر از میدان مغناطیسی زمین باشند. دانشمندان هنوز جزئیاتی در مورد چگونگی تولید آن‌ها در دست ندارند. از میان حدود ۲۶۰۰ ستاره نوترونی شناخته شده، ‌تاکنون تنها ۲۹ نمونه به عنوان مگنتار طبقه‌بندی شده‌اند. سحابی تازه کشف شده در اطراف مگنتار “سوئیفت J1834.9-0846” قرار دارد که توسط ماهواره سوئیفت ناسا در سال ۲۰۱۱ طی یک انفجار کوتاه پرتوی ایکس کشف شد.

محققان یک ماه پس از کشف سوئیفت، مجددا با استفاده از رصدخانه پرتوی ایکس نیوتن XMM متعلق به سازمان فضایی اروپا مجددا این مگنتار را بررسی کرده و یک درخشش نامتعادل غیرعادی را با گستره ۱۵ سال نوری بر محور مگنتار شناسایی کردند. مشاهدات این رصدخانه با داده‌های آرشیوی سوئیفت ترکیب شد و تائید کرد که این درخشش طولانی، نخستین سحابی باد کشف شده در اطراف یک مگنتار است. جزئیات این کشف در مجله Astrophysical منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily.com

(8 نفر , میانگین : 4٫75 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=51504
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.