بیگ بنگ: تیم تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا با همکاری محقق ایرانی، نزدیک ترین سیاره سنگی خارج از منظومه شمسی را شناسایی و تایید کردند.

تصویری هنری از سیاره ی HD 219134b که در فاصله 21 سال نوری از زمین قرار دارد.
تصویری هنری از سیاره ی HD 219134b که در فاصله ۲۱ سال نوری از زمین قرار دارد.

به گزارش بیگ بنگ، سیاره HD 219134b که از زمین بزرگتر است در فاصله ی ۲۱ سال نوری از زمین به دور ستاره اش می چرخد. این سیاره، در مقایسه با نزدیک‌ترین سیاره شبه‌ زمینی که به تازگی توسط تلسکوپ کپلر در فاصله ۱۴۰۰ سال نوری شناسایی شده بود، نسبتا نزدیک به شمار می‌رود.

به گفته لارس بوچیو محقق مرکز فیزیک اخترشناسی هاروارد اسمیتسونیان: « بیشتر سیاره‌هایی که تاکنون شناسایی شده‌ اند، صدها سال نوری از زمین فاصله دارند، اما این سیاره جدید تقریبا در همسایگی زمین قرار گرفته‌ است.» این سیاره جدید ۱.۶ برابر بزرگتر از زمین است، چهار برابر آن جرم دارد و در مدار سیاره میزبانش گردشی سه روزه می‌کند. اگرچه این سیاره را حتی با کمک تلسکوپ‌ها نیز نمی‌توان مشاهده کرد، اما ستاره‌ آن به اندازه‌ای درخشان است که می‌توان آن را به کمک چشم غیرمسلح در جوار ستاره شمال در صورت فلکی ذات‌الکرسی مشاهده کرد.

موقعیت ستاره ی تازه کشف شده در نمایی از صورت فلکی ذات الکرسی
موقعیت ستاره ی تازه کشف شده در نمایی از صورت فلکی ذات الکرسی

با استفاده از داده‌های این ابزار، دانشمندان ناسا با بررسی ها نتیجه گرفتند HD 219134b حدود ۴.۵ برابر سنگین‌تر از زمین است و این موضوع آن را به یک ابرزمین تبدیل می‌کند. در ضمن این سیاره بیش‌ از حد به ستاره‌اش نزدیک و داغ است، بنابراین هرگز امکان وجود آب مایع در آن وجود نخواهد‌ داشت. فاطمه مُطلبی محقق ایرانی دانشگاه ژنو و همکارانش با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر عبور این جرم کیهانی از مقابل ستاره‌اش را مشاهده  کردند. این موضوع موجب می‌شود ستاره در طول این عبور، تاریک شود و منجمان با استفاده از خمیدگی نور نه تنها می‌توانند حضور یک سیاره را شناسایی کنند بلکه درباره ترکیبات آن اطلاعاتی بدست آورند.

فاطمه مُطلبی اعلام کرد: « سیاره HD 219134b می‌تواند هدف خوبی برای تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال ۲۰۱۸ باشد.» محققان ناسا معتقد این سیاره توجه دانشمندان را به خود جلب خواهد کرد و آنها به دنبال شناسایی ترکیب شیمیایی و جو ممکن آن با استفاده از تحلیل طیفی خواهند بود و این سیاره از نظر داده های علمی یک معدن طلا به شمار می‌رود. جزئیات این پژوهش علمی در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencealert , NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.