کشف نور مادون قرمز اسرارآمیز در فضا

بیگ بنگ: یک تیم تحقیقاتی با استفاده از تلسکوپ آرایه میلیمتری/زیرمیلیمتری بزرگ آتاکاما (آلما) برای نخستین بار توانستند کم‌نورترین و اسرارآمیزترین نور مادون قرمزی که در فضا مشاهده را شناسایی کنند.

20160310c_enمحققان با جمع‌آوری امواج میلیمتری از اجرام کم‌نور مشابه در سراسر جهان نشان دادند که چنین اجسامی بطور ۱۰۰ درصد مسئول نور پیش‌زمینه مادون قرمز مبهمی است که جهان را پر کرده است. محققان با مقایسه این رصدها با تصاویر مرئی و مادون قرمز دریافتند که ۶۰ درصد از آنها شامل کهکشان‌های کم نور بودند و سایر آنها هیچ جسم مرتبطی در طول موج مرئی/مادون قرمز نداشته و طبیعت آنها ناشناخته بود.

ستاره‌شناسان دریافتند که نور کم‌سو اما یکپارچه‌ای موسوم به تابش پیش‌زمینه کیهانی وجود داشت که از همه جهات وارد می‌شوند. این تابش پیش‌زمینه از سه جزء اصلی زمینه کیهانی نوری(COB)، تابش زمینه کیهانی مایکروویو(CMB) و پس زمینه مادون قرمز کیهانی(CIB) تشکیل شده است. منشا دو جزء اول مشخص شده است: “زمینه کیهانی نوری” از تعداد زیادی از ستارگان نشات گرفته، “تابش زمینه کیهانی مایکروویو” از گاز داغی پس از بیگ بنگ می‌آید، اما منشا “پس زمینه مادون قرمز کیهانی” هنوز ناشناخته باقی مانده است.

20160310-alma-figمحققان این پیش‌ زمینه اسرارآمیز مادون قرمز را با بررسی آرشیو داده‌های مجموعه تلسکوپ های آلما آشکار کردند. آنها در میان مقادیر عظیمی از داده‌های آلما طی ۹۰۰ روز به بررسی اجرام کم‌نور پرداخته و در نهایت ۱۱۳ جسم کم‌نور پیدا کردند که یکی از آنها پنج برابر کم‌نورتر از تمام اجرام کشف شده تاکنون بود. محققان دریافتند که کل “پس زمینۀ مادون قرمز کیهانی” می‌تواند با جمع‌بندی تابش‌های چنین اجسامی توضیح داده شود. آلما بخشی از “پس زمینۀ مادون قرمز کیهانی” را با یک طول موج یک میلیمتری شناسایی کردند. “پس زمینۀ مادون قرمز کیهانی” در امواج میلیمتری و زیرمیلیمتری حتی در زمانی که منبع آن بسیار دور است، ضعیف نمی‌شود. از این رو این طول موج برای بررسی دورترین بخشهای جهان مناسب است. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: mysterious infrared light from space

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=47604
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.