کشف همزاد خورشید!

بیگ بنگ: ستاره شناسان موفق شدند همزاد خورشید را کشف کنند، این ستاره چه از لحاظ اندازه و چه از لحاظ ترکیب شیمیایی شبیه خورشید ما است.

این تصویر انفجار شراره های خورشیدی را که در تاریخ 31 آگوست 2012 از خورشید سرکش به فضا پرتاب شد را نشان می دهد، در گوشه تصویر زمین کوچک با مقیاس واقعی قابل مشاهده است.

این تصویر انفجار شراره های خورشیدی را که در تاریخ ۳۱ آگوست ۲۰۱۲ از خورشید سرکش به فضا پرتاب شد را نشان می دهد، در گوشه تصویر زمین کوچک با مقیاس واقعی قابل مشاهده است.

این ستاره که HD 162826 نام دارد و ۱۵ درصد بزرگتر از خورشید زمین بوده در فاصله ۱۱۰ سال نوری در صورت فلکی هرکول واقع شده است که توسط محققان و دانشمندان ناسا با استفاده از تلسکوپ‌های فوق هوشمند رصد شده است. همزاد خورشید دارای ترکیب‌ها و عناصری مشابه ستاره میزبان ما در منظومه شمسی است. ستاره‌شناسان معتقدند کشف ستاره مشابه خورشید و ستارگانی با خصوصیاتی اینچنینی می‌تواند راز تولد خورشید را آشکار کند.  پروفسور «ایوان رامیرز» از دانشگاه تگزاس اعلام کرد: این ستاره از میان ۳۰ کاندید موجود تنها ستاره ای است که با قلمرو شیمیایی و دینامیکی خورشید زمین همخوانی داشته و می‌توان آن را به عنوان خواهر خورشید معرفی کرد. بسیار مشتاقیم بدانیم این ستاره شگفت‌انگیز چگونه و در کجا متولد شده است. وی در ادامه افزود: اگر بتوانیم محل پیدایش ستارگانی مانند خورشید را بیابیم، شرایط ایجاد و ترکیب آن‌ها را در کهکشان راه شیری درک خواهیم کرد. ستاره جدید می‌تواند میزبان کرات و سیارات اطرافش باشد و تلاش محققان برای کشف اسرار این ستاره جذاب همچنان ادامه دارد.

ستاره شناسان مدتی است که این ستاره را تحت نظر داشتند و تاکنون حرکت هرنوع سیاره داغ مشابه مشتری در مدار این ستاره را رد کرده‌اند و معتقدند این ستاره از سیاره‌هایی خاکی و کوچکتری برخوردار است. رامیرز معتقد است ادامه یافتن این تحقیقات منجر به کشف تعداد بیشتری از اعضای خانواده خورشید در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهد شد.

 مطالعه بیشتر در : dailymail , discovery

(5 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=10414

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.