کشف پل غول‌پیکر مغناطیسی میان دو کهکشان

بیگ بنگ: دانشمندان برای اولین‌بار موفق به کشف شواهدی از میدان مغناطیسی شده‌اند که با پل پهناوری میان کهکشانی در میان دو کهکشان نزدیک به زمین در ارتباط است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این پل که به پل ماژلانی شهرت دارد، جریانی عظیم از گازهای طبیعی است که در وسعتی برابر ۷۵ هزار سال نوری میان دو کهکشان همسایه زمین، ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک،‌ امتداد یافته‌است. اگرچه دانشمندان پیش‌بینی کرده‌بودند که چنین پلی وجود دارد، اما این اولین‌باری است که موفق به رصد میدان مغناطیسی آن شده‌اند،‌ کشفی که می‌تواند به درک چگونگی شکل‌گیری این پل‌های عظیم کمک کند.

نزدیک‌ترین همسایگان کهکشانی زمین،‌ ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ،‌ هریک ۱۶۰ هزار و ۲۰۰ هزار سال نوری از زمین فاصله دارند،‌ و می‌توان آنها را در آسمان جنوبی شب مشاهده کرد. تا به امروز اطلاعات بسیار محدودی درباره میدان مغناطیسی مرتبط با پل میان دو کهکشان در دست بود اما محققان دانشگاه سیدنی اکنون نشان داده‌اند که این میدان مغناطیسی رصد شده یک میلیونیوم قدرت میدان مغناطیسی محافظ زمین را دارد؛ این اطلاعات می‌تواند دیدگاهی جدید از چگونگی شکل‌گیری پل را در اختیار دانشمندان قرار دهد.

دو گزینه اصلی برای توضیح میدان مغناطیسی این است که میدان پس از ساخته شدن پل از دل آن متولد شده‌ و یا ناشی از کهکشان‌های کوتوله‌ای است که در حین تشکیل پل با آن ترکیب شده‌اند. به گفته دانشمندان تمامی پدیده‌هایی که در فضا وجود دارند و مشاهده می‌شود از خاصیت مغناطیسی برخوردارند و به این دلیل مطالعه روی آنها دشوار است که می‌توان آنها را تنها از روی تاثیرشان روی دیگر پدیده‌های کیهانی مورد مطالعه قرار داد. در این مورد،‌ برای ردیابی میدان مغناطیسی پل میان دو کهکشان از سیگنال‌های رادیویی کهکشان‌های دورافتاده استفاده شده‌ است. جزئیات بیشتر این پژوهش در “یادداشت های ماهانه انجمن نجوم سلطنتی” منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=66384
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.