کشف کهکشانی تاریک در همسایگی کیهانی ما

بیگ بنگ: به نظر می‌آید کهکشانی بزرگ و تاریک ناگهان از مدار کهکشان راه‌شیری سر درآورده و به دور این کهکشان در چرخش است، کهکشانی کوتوله که دهانه ۲(Crater 2) نام دارد و در فاصله ۴۰۰ هزار سال نوری از زمین واقع شده‌ است.

NASA-milky-wayبراساس گزارش ساینس‌الرت به نقل از همشهری، این کهکشان که به تازگی توسط اخترشناسان ردیابی شده‌است، چهارمین کهکشان بزرگی است که در مدار کهکشان راه‌شیری در چرخش است. پرسش اینجاست که چنین کهکشان بزرگی چگونه تاکنون از دید‌ها پنهان مانده‌است؟ کهکشان دهانه ۲ همیشه همینجا بوده و به آرامی به دور کهکشان راه شیری حرکت کرده‌است. اما ستارگان آن به اندازه‌ای پراکنده‌اند که کهکشان به شکل غیرعادی تاریک دیده می‌شود و همواره در تاریکی بوده‌است، اما به تازگی نور کهکشان‌های همسایه آن را در معرض دید قرار داده‌است. در حقیقت، دهانه ۲ یکی از کم‌فروغ‌ترین کهکشان‌هایی است که تاکنون در جهان هستی رصد شده‌است.

به گفته اخترشناسان دانشگاه کمبریج این کشفی بسیار نادر و کمیاب است و کهکشانی مشابه دهانه ۲ نوعی جرم نامرئی در آسمان به شمار می‌رود. تاکنون مشخص شده‌است که ۴۹ کهکشان به دور کهکشان راه‌شیری در حرکتند، اما پژوهش اخیر این احتمال را برجسته ساخته‌است که شاید کهکشان‌های تاریک دیگری نیز به دور راه شیری و در همسایگی کیهانی ما در حرکتند و به دلیل کم‌نوری تاکنون از دید زمینیان پنهان مانده‌اند.

کهکشان دهانه ۲ اولین‌بار در ماه ژانویه رصد شد، زمانی که اخترشناسان با استفاده از الگوریتمی کامپیوتری به مطالعه تصاویری پرداختند که توسط تلسکوپ VLT شیلی به ثبت رسیده‌بودند و در این تصاویر مناطقی که احتمال وجود خوشه‌های غیرعادی ستاره‌ای در آنها وجود داشت را مشخص کردند و یکی از این خوشه‌ها در نهایت به دهانه ۲ تبدیل شد.

در این تصویر می‌توانید ببینید که اگر این کهکشان هزاربرابر درخشانتر از امروزش بود، در آسمان شب به چه شکل دیده می‌شد. در کنار آن ماه کامل برای مقایسه دیده می‌شود.

در این تصویر می‌توانید ببینید که اگر این کهکشان هزاربرابر درخشانتر از امروزش بود، در آسمان شب به چه شکل دیده می‌شد. در کنار آن ماه کامل برای مقایسه دیده می‌شود.

از آنجایی که کهکشان‌ها از مرز و حاشیه مشخصی برخوردار نیستند، اخترشناسان معمولا آنها را با عبارت قطر نیم-نور توصیف می‌کنند،‌ یعنی قطر آن بخش از کهکشان که نیمی از درخشش آن را ایجاد می‌کند. براین اساس، اخترشناسان قطر نیم‌نور این کهکشان را هفت هزار سال نوری محاسبه کرده‌اند،‌این به آن معنی است که اگر بتوان این کهکشان را در تاریکی آسمان شب دید، دو برابر ماه کامل دیده خواهد شد، اما درعین حال نور آن به دلیل دور بودن ستاره‌هایش از هم به شدت پراکنده‌ است.

طی ۱۰ سال گذشته تعداد کهکشان‌های اقماری دو برابر شده‌است و این به آن معنی است که هنوز برای شناخت بیشتر کهکشان‌هایی که به دور راه‌شیری در حرکتند، راه زیادی در پیش رو است. در حقیقت شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند دهانه ۲ خود بخشی از یک گروه کهکشانی است که درحال نزدیک‌ شدن به راه شیری است. جزئیات بیشتر این پژوهش در ماهانه انجمن نجوم سطلنتی منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(19 نفر , میانگین : 4٫79 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=48659
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. چی.م گفت:

    پس آندرومدا زیاد هم همسایه نیست وقتی ۴۹ کهکشان بدور راه شیری در گردشن ؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.