کشف کهکشان کوتوله تاریک با کمک همگرایی گرانشی

بیگ بنگ: ستاره‌شناسان از طریق اثر همگرایی گرانشی موفق به شناسایی یک کهکشان کوتوله تاریک شدند که باعث بزرگتر دیده شدن نور تابیده شده از این جسم شده بود. این یافته‌ها با استفاده از رصدخانه آرایه بزرگ میلیمتری آتاکاما (آلما) در شیلی صورت گرفته است.

16325-darkmatter_bannerبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، اثر همگرایی گرانشی پدیده‌ای است که نخستین بار توسط آلبرت اینشتین پیش‌بینی شد و زمانی رخ می‌دهد که نور از کنار یک جسم بزرگ عبور کرده و مسیر آن خم می‌شود. این اثر که مشابه عملکرد لنز است، گاهی اوقات برای بررسی کهکشان‌های دور استفاده می‌شود که مشاهده آنها بطور عادی برای ستاره‌شناسان مشکل است.

در تصویر جدید رصدخانه آلما، نور این کهکشان دور که به رنگ قرمز دیده می‌شود به شکل کمان در اطراف یک کهکشان نزدیکتر دیده می‌شود که به رنگ آبی به تصویر کشیده شده است. انحراف‌های درون موج که به شکل یک نقطه سفید نمایش داده شده، وجود یک کهکشان کوتوله تاریک را آشکار می‌کند که حدود چهار میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. تصویر گرانشی SDP.81 در مرکز یک تحقیق قرار داشت که ستاره‌شناسان در آن به آزمایش قابلیت‌های جدید وضوح بالای رصدخانه آلما پرداخته بودند. آنها تا یک سال پس از ثبت این تصویر موفق به شناسایی کهکشان کوتوله تاریک پنهان شده در آن نشده بودند.

کشف کهکشان‌های کوتوله تاریک بسیار سخت است. این جسم نسبتا کوچک حاوی نزدیک به ۰٫۱ درصد از جرم کهکشان راه شیری است. روش‌های بکار رفته برای این کشف جدید می‌تواند به ستاره‌شناسان در شناسایی غلظت‌های مشابه از ماده تاریک در جهان کمک کند. شناسایی ماده تاریک بسیار مشکل است اما به گفته فیزیکدانان، این ماده حدود ۸۰ درصد جهان را در بر گرفته و ناشناخته باقی مانده که با نور مرئی یا اشکالی از تابش الکترومغناطیسی برهمکنش ندارد. ماده تاریک تنها از روی اثرات گرانشی اش قابل شناسایی است. جزئیات بیشتر این تحقیق در مجله Astrophysical منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NRAO

(8 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=48515
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.