کشف کوچکترین ستاره جهان

بیگ بنگ: منجمان دانشگاه کمبریج موفق به کشف کوچک‌ترین ستارۀ جهان شدند که در فاصله ۶۰۰ سال نوری از زمین واقع شده، این جرم کیهانی فقط اندکی بزرگ‌تر از زحل است و کشش گرانشی سطح آن ۳۰۰ برابر قوی‌تر از جاذبه‌ای است که انسان‌ روی زمین حس می‌کند.

به گزارش بیگ بنگ، این ستاره که EBLM J0555-57Ab نام گرفته بخشی از سیستم دوتایی است که به اخترشناسان در جستجوی حیات بیگانه کمک خواهد کرد. این ستاره کم فروغ در مدار ستاره‌ای بزرگتر در گردش است، محققان می‌گویند شدت نور آن دو تا سه هزار برابر کم‌نورتر از خورشید است. ستاره EBLM J0555-57Ab به اندازه‌ کافی جرم دارد تا هسته‌های هیدروژن را طی عمل همجوشی به هلیم تبدیل کند و این فرآیندی کلیدی در شکل‌گیری ستارگان است.

به گفته محققان دانشگاه کمبریج این کشف بُعد دیگری را در زمینه ابعاد ستاره‌ها نشان می‌دهد. از آنجایی که ستاره‌های کوچک با جرم کمتری تشکیل می‌شوند، واکنش‌های همجوشی هیدروژن در هسته آنها نمی‌تواند پایدار بماند و ستاره به تدریج به یک کوتوله قهوه‌ای تبدیل می‌شود. از این رو کوتوله‌های قهوه‌ای را معمولا ستاره‌های ناقص می‌نامند، اما با وجود ابعاد کوچکی که EBLM J0555-57Ab دارد، جرم کافی برای حفظ همجوشی هیدروژن را در هسته خود حفظ کرده‌ است.

دانشمندان درباره ستاره‌های کوچک‌تر دانش کمی دارند زیرا اندازه کوچک و شفافیت پایین‌ آن‌ها شناسایی‌شان را دشوار کرده است. به گفته محققان چنانچه این ستاره ازه کشف شده کوچک‌تر از اندازه کنونی‌اش بود، فشار موجود در مرکز آن برای روی دادن این فرآیند به اندازه کافی نبود. همچنین نزدیکی بیش‌از اندازه این ستاره به ستاره بزرگتر و پرنورتر هم‌جوارش،‌ EBLM J0555-57A کشف این ستاره را به چالشی بزرگ تبدیل کرده‌ بود.

پیش از اینکه دانشمندان درک کنند در حال رصد چه هستند،‌ حتی نسبت به ستاره بودن این جرم مشکوک هم نبودند، تا اینکه این ستاره از برابر ستاره هم‌جوارش عبور کرد. بررسی‌های بیشتر نشان داد این ستاره کوچک از جرمی قابل مقایسه با ستاره تراپیست-۱ دارد که اوایل سال جاری کشف شد، اما شعاع این ستاره ۳۰ درصد کوچکتر از ستاره نامبرده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencealert.com  , dailymail.co.uk

(14 نفر , میانگین : 4٫93 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=68011

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.