بیگ بنگ: منجمان دانشگاه کمبریج موفق به کشف کوچک‌ترین ستارۀ جهان شدند که در فاصله ۶۰۰ سال نوری از زمین واقع شده، این جرم کیهانی فقط اندکی بزرگ‌تر از زحل است و کشش گرانشی سطح آن 300 برابر قوی‌تر از جاذبه‌ای است که انسان‌ روی زمین حس می‌کند.

به گزارش بیگ بنگ، این ستاره که EBLM J0555-57Ab نام گرفته بخشي از سيستم دوتايي است که به اخترشناسان در جستجوی حیات بیگانه کمک خواهد کرد. این ستاره کم فروغ در مدار ستاره‌اي بزرگتر در گردش است، محققان مي‌گويند شدت نور آن دو تا سه هزار برابر كم‌نورتر از خورشيد است. ستاره EBLM J0555-57Ab به اندازه‌ کافی جرم دارد تا هسته‌های هیدروژن را طی عمل همجوشی به هلیم تبدیل کند و این فرآیندی کلیدی در شکل‌گیری ستارگان است.

به گفته محققان دانشگاه كمبريج اين كشف بُعد ديگري را در زمينه ابعاد ستاره‌ها نشان مي‌دهد. از آنجايي كه ستاره‌هاي كوچك با جرم كمتري تشكيل مي‌شوند، واكنش‌هاي همجوشي هيدروژن در هسته آنها نمي‌تواند پايدار بماند و ستاره به تدريج به يك كوتوله قهوه‌اي تبديل مي‌شود. از اين رو كوتوله‌هاي قهوه‌اي را معمولا ستاره‌هاي ناقص مي‌نامند، اما با وجود ابعاد كوچكي كه EBLM J0555-57Ab دارد، جرم كافي براي حفظ همجوشي هيدروژن را در هسته خود حفظ كرده‌ است.

دانشمندان درباره ستاره‌های کوچک‌تر دانش کمی دارند زیرا اندازه کوچک و شفافیت پایین‌ آن‌ها شناسایی‌شان را دشوار کرده است. به گفته محققان چنانچه این ستاره ازه کشف شده کوچک‌تر از اندازه کنونی‌اش بود، فشار موجود در مرکز آن برای روی دادن این فرآیند به اندازه کافی نبود. همچنین نزديكي بيش‌از اندازه اين ستاره به ستاره بزرگتر و پرنورتر هم‌جوارش،‌ EBLM J0555-57A كشف اين ستاره را به چالشي بزرگ تبديل كرده‌ بود.

پيش از اينكه دانشمندان درك كنند در حال رصد چه هستند،‌ حتي نسبت به ستاره بودن اين جرم مشكوك هم نبودند، تا اينكه اين ستاره از برابر ستاره هم‌جوارش عبور كرد. بررسي‌هاي بيشتر نشان داد اين ستاره كوچك از جرمي قابل مقايسه با ستاره تراپیست-1 دارد كه اوايل سال جاري كشف شد، اما شعاع اين ستاره 30 درصد كوچكتر از ستاره نامبرده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencealert.com  , dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه