کشف یک ابرمشتری که به دور سه ستاره می چرخد!

بیگ بنگ: ستاره‌شناسان موفق به کشف سیاره‌ای چهار برابر بزرگتر از مشتری شده‌اند که در اطراف خانواده‌ای متشکل از سه ستاره گردش می‌کند.

تصویری هنری از سیستم سه ستاره ای HD 131399

تصویری هنری از سیستم سه ستاره ای HD 131399

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، سیاره فراخورشیدی HD 131399Ab” ” در فاصله ۳۴۰ سال نوری از زمین قرار داشته و هر سال آن، ۵۵۰ سال زمینی و هر فصلش حدود ۱۴۰ سال است. هرگونه حیات بیگانه در نزدیکی این سیاره می‌تواند حضور مستمر خورشید و سه طلوع را در هر روز تجربه کند. جایگاه بسیار دورافتاده سیاره جدید از میزبانش نشان می‌دهد که این جهان فراخورشیدی احتمالا برای مدت زیادی در مدار خود باقی نخواهد ماند. پیش از این سیارات ابرمشتری در سایر منظومه‌های ستاره‌ای دیده شده و سیارات فراخورشیدی در سیستم‌های سه‌ستاره‌ای نیز در گذشته کشف شده بودند.

اما مدار دورافتاده ی سیاره ی ” HD 131399Ab ” باعث تعجب ستاره‌شناسان شده است زیرا این سیاره بر اساس استانداردهای نجومی بسیار جوان است و تنها ۱۶ میلیون سال دارد. دمای سطح سیاره به ۱۰۷۰ درجه فارنهایت(معادل ۵۷۶ درجه سلسیوس) می رسد و ضمن آنکه تا ۴ برابر از مشتری بزرگ تر است، احتمالا آب و متان در اتسمفر آن وجود دارد.

تصویری واقعی از سیستم سه ستاره ای HD 131399 و موقعیت سیاره ی مشتری مانند HD 131399Ab در مرکز تصویر

تصویری واقعی از سیستم سه ستاره ای HD 131399 و موقعیت سیاره ی مشتری مانند HD 131399Ab در مرکز تصویر

این سیاره توسط یک دانشجوی سال اولی دکترا در دانشگاه آریزونا توسط ابزار پژوهشی سیاره فراخورشیدی طیفی-پلاریمتری با کنتراست بالا بر روی تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا در شیلی شناسایی شد. این نخستین سیاره‌ فراخورشیدی کشف شده توسط این ابزار تلسکوپ مذکور است. در این سیستم ستاره ای سه گانه، سیاره HD 131399Ab بیش از بقیه به ستاره ی A نزدیک است که بسیار بزرگ بوده و روشنایی آن تا ۷٫۸ برابر از خورشید زمین بیشتر است. در همین حال، ستاره B و C در واقع به دور یکدیگر می چرخند و به طور همزمان، در مدار ستاره A هم حرکت می کنند.

این سیستم سه‌ ستاره‌ای در صورت‌ فلکی قنطورس واقع شده و به باور محققان، این سیستم از یک ستاره مرکزی موسوم به HD 131399A تشکیل شده که ۸۰ درصد جرم بیشتری نسبت به خورشید دارد. در فاصله‌ای حدود ۳۰۰ برابر فاصله خورشید و زمین دو ستاره کوچک دیگر واقع شده‌اند که در فاصله‌ای معادل مسافت خورشید و زحل دور هم می‌چرخند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: sci-news.com , space.com

(13 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=52539
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.