کشف یک ستاره پنهان در نزدیکی منظومه شمسی

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا موفق به شناسایی یک کوتوله قهوه‌ای در نزدیکی منظومه شمسی شدند.

1474

به گزارش ایسنا، ستارگان زمانی شکل می‌گیرند که ابرهای عظیم گرد و غبار بین ستاره‌ای تحت گرانش خود به مرحله فروپاشی برسند؛ با چرخش مداوم و جمع‌آوری عناصر خام، به وضعیت چگال‌تر و متراکم‌تر تبدیل شده و در این شرایط بقدر کافی داغ و پر جرم هستند که هیدروژن را با هیلوم درون هسته ترکیب کنند که در این زمان یک ستاره متولد می‌شود.

اما در برخی موارد ماده کافی برای رسیدن به این مرحله وجود ندارد؛ با وجود جمع‌آوری همه گرد و غبار و گازهای موجود، یک پیش ستاره از گستردگی کافی برای آغاز فرآیند ترکیب هیدورژن در داخل هسته برخوردار نیست. در این شرایط امکان تبدیل شدن به یک ستاره کامل وجود نداشته و پیش ستاره محکوم به تبدیل شدن به یک کوتوله قهوه‌ای تاریک و سرد می‌شود. تلسکوپ ۴٫۱ متری ویستا (VISTA) رصدخانه جنوبی اروپا با بررسی مرکز نزدیک به برآمدگی کهکشان راه شیری در طول موج نزدیک به مادون قرمز موفق به شناسایی کوتوله‌های قهوه‌ای پنهان شد.

52123دراین تصویر یک کوتوله قهوه‌ای  با نام غیر رسمی VVVBD001 در فاصله ۵۵ سال نوری از منظومه شمسی دیده می‌شود.

کوتوله‌های قهوه‌ای در حقیقت قهوه‌ای رنگ نیستند و VVVBD001 نیز یکی از انواع کوتوله قهوه‌ای آبی محسوب می‌شود؛ این نوع از کوتوله‌ها در مقایسه با کوتوله‌های قهوه‌ای، طول موج‌های کوتاه‌تر نور مادون قرمز ساطع می‌کنند که از این لحاظ نخستین کشف تلسکوپ ویستا یک نمونه بسیار خاص در نوع خود محسوب می‌شود.

دانلود مقاله

Read More : http://www.eso.org/public/images/potw1338a

(13 نفر , میانگین : 4٫54 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=5311

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.