کهکشانی با توده‌ای از رشته‌های درهم تنیده

بیگ بنگ: تلسکوپ هابل از کهکشان NGC۴۶۹۶ تصویری جدید با جزئیاتی بسیار بالا ثبت کرده‌ است که رشته‌های نخ‌مانندی که به هسته کهکشانی آن متصل شده‌اند نیز در آن به خوبی آشکار است.

ngc-4696براساس گزارش لایو‌ساینس به نقل از همشهری، این کهکشان که در فاصله ۱۵۰ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته، بخشی از خوشه کهکشانی قنطورس است، گروهی متشکل از صدها کهکشان که به واسطه نیروی گرانش خوشه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این کهکشان درخشانترین کهکشان موجود در این خوشه است و به گروهی از درخشان‌ترین و بزرگترین کهکشان‌های کشف شده در جهان تعلق دارد.

این تصویر جدید دقیق‌ترین چشم‌انداز از ساختار پیچیده این کهکشان را به نمایش می‌گذارد و با استفاده از این تصاویر گروهی از اخترشناسان بین‌المللی روی سازه‌های رشته‌ مانند این کهکشان بررسی دقیق تری انجام داده‌اند. نتایج این بررسی‌ها نشان داد هریک از این رشته‌های غبارآلود وسعتی برابر ۲۰۰ سال نوری دارند و جرم آنها ۱۰ برابر بیشتر از گازی است که این کهکشان را احاطه کرده‌ است. این رشته‌ها در هم تنیده شده و به سمت داخل کهکشان در گردشند و گازهای درون کهکشان را به هشته آن متصل می‌سازند. در ویدئوی زیر به درون کهکشان NGC۴۶۹۶ زوم می شود:

ساختار منحصر به‌ فرد این کهکشان ناشی از فعالیت‌های ابرسیاهچاله‌ای فعال است که در قلب این کهکشان جا گرفته‌ است. انرژی ایجاد شده توسط این سیاهچاله منجر به گرم شدن گازهای داخلی کهکشان شده و مواد را به بیرون از کهکشان می‌راند. در واقع این کهکشان از درون درحال تخریب شدن است تا از موادی که طی این فرایند ایجاد می‌شود، چهره بیرونی آن شکل گیرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: Livescience.com

(5 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=59663
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. ساکوچی گفت:

    براستی جریان چیست ؟ چرا این همه فواصل طولانی ؟ واقعا این بی نهایت از بیگ بنگ نشات گرفته ؟ آیا در بازی های موجودات بسیار پیشرفته جهان شبیه سازی شده دیگر نیستیم ؟ اگر هستی از انفجار بزرگ بیگ بنگ شروع شده چرا نظم و قانون خود را دارد در حالیکه همیشه انفجارها بی نظمی بوجود می آورند ؟ و …… بقدری سوال در دل دارم که دیوانه فضا زمان شده ام .
    اما مطمنم جواب را انسان آینده سال های بسیار دور در زمین که توانسته اند از این کهکشان شیری خارج شده باشن پیدا خواهد شد و شاید جواب خنده دار باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.