بیگ بنگ: نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهند کهکشان راه شیری به واسطه نیروی بزرگ و نامرئی با سرعت دو میلیون کیلومتر بر ساعت رانده می‌شود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، محققان از پيش مي‌دانستند كه كهكشان راه شيري طي 30 سال گذشته با سرعتي نسبي در حركت است، اما دليل آن را نمي‌دانستند. اكنون منطقه خالي را دقيقا در جهت مخالف كهكشان راه شيري كشف كرده‌اند كه كهكشان را به جلو مي‌راند. به گفته اخترشناسان موسسه هونولولو اين پديده درست مانند بازي طناب‌كشي است،‌ اگر در يك سر طناب تعداد افراد بيشتري حاضر باشند، جريان به سوي آنها و بر خلاف جهت ضعيف‌تر خواهد بود.

در اين شرايط، همه چير در حركت است: زمين در حركت است، هم در مدار خود و هم در مدار خورشيد. خورشيد و مابقي سامانه خورشيدي در مدار مركز كهكشان راه شيري در حركتند و كهكشان راه شيري در كنار ديگر كهكشان‌هاي ابرخوشه لانیکیا با سرعت دو ميليون كيلومتر بر ساعت در ميان فضا در حركت است. اما اين سفري بي‌هدف نيست. محققان از گذشته‌ها بر اين باور بودند كه كهكشان راه شيري جذب منطقه‌اي مملو از ده‌ها خوشه كهكشاني در فاصله 750 ميليون سال نوري به نام تمركز شپلي يا جاذب شپلي شده‌ است.

به گفته محققان كهكشان‌ها معمولا به واسطه انبساط جهان در حال دور شدن از يكديگر هستند، با اين همه هر يك از كهكشان‌ها از سوي همسايه‌هاي خود كشش‌هاي گرانشي را احساس مي‌كنند كه آنها را از مسير منحرف مي‌كند، يعني از بخش متراكم به بخش كم تراكم رانده مي‌شوند. محققان با استفاده از تلسكوپ‌هاي قدرتمند توانستند نقشه‌اي سه‌بعدي را از این جريان كهكشاني ایجاد کنند. كهكشاني مانند راه شيري روندي از توزيع ماده را دنبال مي‌كنند، از اين رو به نظر مي‌آيد در حال دورشدن از مناطق خالي جهان و حركت به سمت مناطق متراكم‌تر باشد. محققان با نقشه‌برداري از اين جريان توانستند دفع‌كننده دوقطبي را كشف كنند.

به گفته محققان آنچه كشف كرده‌اند الگوي جرياني شبيه به جريان آب بوده‌ است كه توسط نيروي گرانش به سمت پايين در جريان است و اين جريان در منطقه‌اي به نام دفع‌كننده دوقطبي متوقف مي‌شود. كهكشان‌هاي درخشان به شدت سنگين و متراكم هستند و همين كشش جاذب شپلي را ايجاد مي‌كند. اكنون محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه كهكشان راه شيري تنها كشيده نمي‌شود، بيلكه از سوي فضاي خالي كه در پشت كهكشان قرار گرفته، نيروي رانشي با قدرتي مشابه كشش دريافت شده از جاذب شپلي دريافت مي‌كند.

از آنجايي كه دافع دوقطبي از تراكم پاييني برخوردار است، و در فضاي خالي آن تنها چند كهكشان قرار گرفته‌اند، اين منطقه خالي مانند يك منبع رانشي عمل مي‌كند. جهان مملو از جاذب‌ها و دافع‌ها است اما درخشش جاذب‌ها رديابي آنها را ساده‌تر ساخته‌ است. دافع‌ها اما همواره تاريك هستند از اين رو به شكل حفره‌اي خالي ديده مي‌شوند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Astronomy منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: CNN

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

 1. خب توی نقطه دفع کننده ی دو قطبی کهکشان ها فاصله شونو همچنان حفظ می‌کنن یا اینکه نزدیک میشنو فشرده میشن؟

  1. با سلام به شما دوست عزیز
   فکر می کنم شما اشتباه معنا را درک کردید مقاله رو با دقت بیشتر بخوانید
   “از آنجایی که دافع دوقطبی از تراکم پایینی برخوردار است، و در فضای خالی آن تنها چند کهکشان قرار گرفته‌اند، این منطقه خالی مانند یک منبع رانشی عمل می‌کند.”
   منظور کشش ناچیزی است که از سمت این محیط با کهکشانهای کم و تاریک در برابر کشش قوی منطقه با کهکشانهای پرنور تر و در نتیجه با گرانش بیشتر است که در