گامی نو در جستجوی سیارات بیگانه

بیگ بنگ: با ملحق شدن اقلیم‌شناسان ناسا به گروه جستجوی حیات فرازمینی، این سازمان ابتکار جدیدی برای حمایت از پروژه خود بکار برده است.

کپلر-۱۸۶اف، اولین سیاره‌ی فراخورشیدی هم‌ابعاد با زمین است که ممکن است قابل سکونت باشد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، کپلر-۱۸۶اف، اولین سیاره‌ی فراخورشیدی هم‌ابعاد با زمین است که ممکن است قابل سکونت باشد. شکار برای زندگی فرای منظومه‌ی شمسی شرکای جدیدی بدست آورده است: اقلیم‌شناسان ناسا. پس از ۳۰ سال مطالعه‌ی زمین، گروهی در ناسا موسوم به GISS مدل جهانی آب‌و‌هوای بدست آورده‌ی خود را تغییراتی می‌دهند تا شرایط را روی سیارات فراخورشیدیِ قابل سکونت شبیه‌سازی کنند.

در حال حاضر حداقل پنج سیاره با ابعاد زمین در «منطقه‌ی قابل سکونت» شناسایی شده‌‌اند؛ جایی که آب به صورت مایع می‌تواند وجود داشته باشد. گام بعدی آشکارسازی نور عبوری از میان جو سیارات فراخورشیدی است که می‌تواند سرنخ‌هایی از شرایط این دنیاهای دوردست را به دست دهد. این ابتکار در بخشی از آزمایشگاه سیارات مجازی در دانشگاه واشنگتن در سال ۲۰۰۱ راه‌اندازی شده است و اکنون ۵۵ پژوهشگر از ۲۳ مؤسسه در این پروژه فعالیت می‌کنند. برای این پروژه بودجه‌ی سالیانه‌ای حدود ۱۲ میلیون دلار در نظر گرفته شده است. و چشم‌انداز اتمام آن تا پایان دهه‌ی ۲۰۲۰ می‌باشد.

Exoplanet2شبیه‌سازی اولیه‌ی آن‌ها بر گذشته‌ی باستانی زمین و تکامل ناهید و مریخ تمرکز دارد. هدف نهایی این گروه جستجوی مفهوم منطقه‌ی قابل سکونت بر مبنای آمیختن و تطابق فاکتورهایی کلیدی است که بر اساس آنها در روی یک سیاره می‌تواند حیات وجود داشته باشد. بر این مبنا احتمال حیات روی یک سیاره به فاصله‌ی آن تا ستاره‌اش، انرژی ستاره، اندازه و ترکیب سیاره بستگی دارد. با وارد کردن این پارامترها در مدل سیارات فراخورشیدی، این گروه یک پایگاه اطلاعاتی از جوهای فرضی با طیفی که برای اخترشناسان قابل رؤیت است، ایجاد می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: nature

(20 نفر , میانگین : 4٫65 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=29509

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.