گردنبند ِکیهانی در حال ناپدید شدن!

بیگ بنگ: انفجار ستاره ای محبوب در آسمان‌، ابرنواختر ارزشمند SN 1987A، دارد جلوه و زیبایی خود را از دست می دهد. این ابرنواختر که نخست در سال ۱۹۸۷ پدیدار شد، بسیار برای دانشمندان ارزش و اهمیت داشت زیرا به اندازه ی کافی به زمین نزدیک بود که بشود آن را به دقت و با جزییات بررسی کرد: تنها ۱۶۸ هزار سال نوری دورتر از زمین، در ابر بزرگ ماژلان.

تصاویری که تلسکوپ فضایی هابل از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ از ابرنواختر SN 1987A گرفته است.

تصاویری که تلسکوپ فضایی هابل از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ از ابرنواختر SN 1987A گرفته است.

به گزارش بیگ بنگ، حدود ۱۵ سال پیش، موج شوک این ابرنواختر به موادی رسید که ستاره پیش از انفجارش به فضا پس زده بود. با برخورد موج شوک، ۳۰ نقطه ی چگال تر این مواد برافروخته و روشن شد و به شکل یک گردنبند مروارید در آمد که ستاره ی منفجر شده را در بر گرفته. ولی برافروختگی تنها اثر برخورد موج شوک نبود. به گفته ی کلاس فرانسون از دانشگاه استکهلم سوئد، این توده های چگال در اثر برخورد موج شوک در حال پراکنده شدن و نابودی هستند.

این گروه از محققان، عکس هایی که تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در آتاکامای شیلی میان سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۴ از این ابرنواختر گرفته بودند را بررسی کرده و دریافتند که مرواریدهای پیرامون آن روند ناپدید شدن را آغاز کرده اند؛ این بدان معناست که موج شوک از درونشان گذشته است. فرانسون می گوید این رشته ی مروارید میان سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ به کلی ناپدید خواهد شد، اما این پایان کار این ابرنواختر نخواهد بود.

STIS Chemically Analyzes the Ring Around SN 1987aگروه فرانسون همچنین نقطه های روشن پراکنده ای را هم بیرون از این حلقه یافته اند که نشان می دهد این ابرنواختر دارد موادی که تاکنون ناپیدا بوده را روشن می کند. بررسی این توده ها می تواند آگاهی های بیشتری درباره ی منشاء درخشان ترین ابرنواختر روزگار ما را آشکار سازد. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist ، برگردان:۱star-7skies

 

(8 نفر , میانگین : 4٫88 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=30519
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. reza گفت:

    این انفجار ۱۶۸۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده ک ما الان اونو میبینیم؟؟؟
    آیا میشه تغییرات حال حاظر ستاره هایی غیر از خورشید را دید؟یا فقط تغییرات گذشته رو میشه دید؟

  2. reza گفت:

    آیا فوتون ها در طول حرکت در مسیر خلا انرژی شان کاهش میابد یا فرکانس آنها کاهش میابد؟؟
    با تشکرط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.