یک ستاره در آینده به زمین نزدیک می شود!

بیگ بنگ: ساکنان زمین طی یک میلیون سال آینده می‌توانند یک ستاره را از فاصله بسیار نزدیکی مشاهده کنند. ستاره گلیزه ۷۱۰ ( Gliese 710) در حال حاضر در فاصله ایمن ۶۴ سال نوری از زمین قرار دارد، اما دانشمندان در سال ۱۹۹۹ دریافتند که این ستاره شبه‌خورشیدی با سرعت ۵۱ هزار کیلومتر در ساعت به سمت ما در حال حرکت بوده و تا یک میلیون سال دیگر به فاصله ۰٫۲ سال نوری از زمین خواهد رسید.

phbr27d7yfiu0uulrwvzبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، گفته می‌شود که این ستاره از فاصله نزدیکی از منظومه شمسی عبور خواهد کرد اما محاسبات دقیق‌تر محققان لهستانی نشان داده که این فاصله حدود ۷۷ روز نوری خواهد بود. این فاصله به اندازه کافی برای منحرف کردن مدار سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌های حاضر در ابر اوورت نزدیک خواهد بود و می‌تواند این سنگ‌های فضایی را به سمت زمین بفرستد. ستاره‌شناسان برای دستیابی به این نتایج از سنجش‌های رصدخانه فضایی گایا استفاده کردند که ۱۰ برابر دقیق‌تر از قبل هستند. البته هنوز احتمال ۵۰ درصد بروز خطا وجود دارد، بنابراین گلیزه ۷۱۰ ممکن است تا فاصله ۰٫۱۱ سال نوری یا ۴۰ روز نوری به منظومه شمسی نزدیک شود.

ابر اورت در فاصله ۰٫۸ تا ۳٫۱۶ سال نوری از خورشید قرار داشته و حاوی میلیاردها سیارک، شهاب‌ سنگ و اجسام ریز کیهانی است که ستاره مذکور ممکن است باعث انحراف مسیر آنها شود. به تصور دانشمندان، گلیزه ۷۱۰ ممکن است حدود ۰٫۱ درصد یا ۱۰۰ میلیون جسم را از ابر بیرون کشیده و تعداد زیادی را به سمت داخل منظومه شمسی منحرف کند که منجر به بارش‌های شهابی و ظهور سالانه دهها دنباله‌دار جدید برای چند میلیون سال آینده خواهد شد.

منظومه خورشیدی کوچک ما احاطه در یک پوستۀ بزرگ کروی شکل، شامل میلیاردها دنباله دار “ابر اورت”

منظومه خورشیدی کوچک ما احاطه در یک پوستۀ بزرگ کروی شکل، شامل میلیاردها دنباله دار “ابر اورت”

برخی محققان معنقدند که عبور یک ستاره مشابه دیگر در حدود ۶۵ میلیون سال قبل ممکن است باعث شهاب‌بارانی شده باشد که انقراض دایناسورها را در پی داشته است. اما این ستاره بسیار کوچکتر از گلیزه ۷۱۰ بوده است. از این رو، فاصله آن تا زمین می‌تواند نشانگر درخشان‌ترین و سریع‌ترین جسم در آسمان و قوی‌ترین رویارویی مختل کننده در آینده و تاریخ منظومه شمسی باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astronomy and Physics منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: gizmodo.com

(28 نفر , میانگین : 4٫86 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=60575
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. سعید گفت:

    شاید اگر انسان نتونه تا اون موقع به سرعت های بالا واسه سفر بین ستاره ای برسه ؛‌ این امیدی باشه واسه سفر به منظومه ای دیگر ..

  2. مهری گفت:

    تا یک میلیون سال دیگه انسانی روی زمین وجود داره ؟!
    با احتمال جنگهای اتمی و هسته ای من که آینده روشنی نمی بینم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.