یک سیاره فراخورشیدی که احتمالا آب و هوای معتدل دارد

1
771

بیگ بنگ: اگر اختر­شناسان نوع و مقدار عناصر شیمیایی در ستاره‌­ها را بدانند، بهتر می­توانند به مواد تشکیل دهندۀ موجود در سیاره­‌هایی که به دور آنها می چرخند پی ببرند و بنابراین قادرند آنها را با سیاره زمین مقایسه کرده و شباهت­‌هایشان را تشخیص دهند.

image e Ross bبه گزارش بیگ بنگ، دکتر دیوگو سوتو و همکارانش از رصدخانه ملی برزیل، جزئیات مربوط به عناصر شیمیایی موجود در ستارۀ Ross 128 و همچنین فراوانی آنها را تعیین کردند. این ستاره­ که فقط 11 سال نوری با زمین فاصله دارد، میزبان یک سیارۀ قابل سکونت است که 1.35 برابر بزرگتر از زمین ما است. ستاره Ross 128 که با نام­‌های پروکسیما ویرجین، Gliese 447، و HIP 57548 نیز شناخته می­ شود، یک ستاره کوتوله­ سرخ است، به این معنی که بسیار کوچکتر و سردتر از خورشید ما است.

دکتر سوتو گفت: «تا چندی پیش، به دشواری می ­توانستیم فراوانیِ عناصر شیمیایی موجود در این نوع ستاره­‌ها را به صورت دقیقی بیابیم.» او و همکارانش، با استفاده از طیف­‌نگار APOGEE، نورِ مادون قرمز Ross 128 را اندازه‌­گیری کردند تا فراوانی کربن، اکسیژن، منیزیم، آلومینیوم، پتاسیم، کلسیم، تیتانیوم و آهن را به دست آورند. این اختر­شناسان می ­گویند: «هنگامی که ستاره­‌ها جوان هستند، توسط دیسکی از گاز و گرد و غبار که به دور خود می­چرخد، احاطه شده‌­اند. این دیسک دوار در مراحل بعدی به سیارۀ سنگی می­ چسبد.»

ساختار شیمیایی ستاره بر روی محتویات دیسک تاثیر می­گذارد، و در نتیجه بر روی کانی­ شناسی و ساختار داخلی سیاره نیز تاثیر خواهد داشت. بعنوان مثال، مقدار منیزیم، آهن و سیلیکون موجود در یک سیاره، نسبتِ جرمی هسته و لایه­‌های گوشته (جبه) آن را کنترل می­ کند. پژوهشگران ثابت کردند مقدار آهنی که در ستاره Ross 128 وجود دارد، با خورشید برابر است.

اگر چه، آنها قادر به اندازه‌­گیری فراوانی سیلیکون نبودند، نسبت آهن به منیزیم در ستاره، نشان می­دهد که هستۀ سیاره Ross 128b، همانند زمین است، و در لبه داخلیِ قابل سکونت ستاره خود قرار دارد، و کمی از هسته­­ زمین بزرگ­تر است. از آنجایی که این دانشمندان از حداقل مقدارِ جرم Ross 128b و فراوانی شیمیایی ستاره آگاه بودند، آنها توانستند محدوده­ای برای شعاع این سیاره برآورد کنند.

آنها می­ گویند: «دانستن جرم و شعاع سیاره برای فهمیدن مواد تشکیل دهندۀ آن مهم است، زیرا از این دو اندازه‌­گیری در محاسبه چگالی بالک (توده)  استفاده می­ شود. بر طبق پژوهش­‌هایی که اخترشناسان انجام دادند، اگر ویژگی­‌های کمی سیاره‌­ها را با استفاده از این روش اندازه­‌گیری کنیم، باید بدانیم که سیاره‌­هایی با شعاع بیشتر از 1.7 برابر شعاع زمین، احتمالا توسط یک پوشش گازی (همانند نپتون) محاصره می­ شوند، و آنهایی که داری شعاع­‌های کوچکتری هستند، با احتمال بیشتری داری ساختاری سنگی خواهند بود (همانند سیاره­ زمین). شعاعی که برای سیاره Ross 128b برآورد شده، نشان می­دهد که این سیاره سنگی است.»

در نهایت، با اندازه‌­گیری دمای Ross 128b و برآورد شعاع این سیاره، تیم تحقیقاتی توانست میزان نور بازتاب شدۀ ستاره میزبان از سطح سیاره را تعیین کند و نشان دهد که این سیاره احتمالا دارای آب و هوایی معتدل است. دکتر سوتو می ­گوید:«بسیار هیجان‌انگیز است که می­توانیم با مطالعه نور ستارۀ میزبان به ساختار شیمیایی سیاره و دیگر ویژگی­‌های آن پی ببریم. اگرچه که سیارۀ Ross 128b دوقلوی زمین نیست و هنوز هم فعالیت­‌های داخلی آن به طور کاملا برای ما شناخته شده نیست، دستِ کم توانستیم استدلال کنیم که این سیاره دارای آب و هوایی معتدل است و می­تواند آب مایع را بر روی سطح خود حفظ کند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

ترجمه: آوین تهمتن/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه