بیگ بنگ: رئیس جمهور امریکا دونالد ترامپ روز سه‌شنبه گذشته لایحه‌ی بودجه‌ی ناسا که اولویت‌های ناسا را مشخص کرده و بودجه‌ی پیشنهادی را معلوم می‌کند، امضا کرد. این لایحه میزان 19.5 میلیارد دلار بودجه برای ناسا در سال 2017 پیشنهاد می‌دهد.

به گزارش بیگ بنگ، مجلس سنا نیز لایحه را در فوریه تایید کرده بود و پس از آنکه کاخ سفید حمایت خود را از این لایحه در 7 مارس اعلام کرد به کاخ سفید تحویل داده شد. ترامپ در حضور معاون رئیس جمهور مایک پنس و پرسنل ناسا پیش از امضای لایحه نکاتی را به طور خلاصه بیان کرد. « از امضای این لایحه بسیار خوشحالم. زمان زیادی از امضای لایحه‌ای همچون این لایحه گذشته است. این لایحه بر تعهد ملی ما به هسته‌ی ماموریت‌های ناسا که اکتشافات فضایی انسان، علوم فضایی و تکنولوژی است تاکیدی دوباره دارد.»

قانون S.422 بر اکتشافات فضایی انسان تاکید می‌کند و ضامن حمایت برای سیستم پرتاپ فضایی و ماموریت اوریون است که بر توسعه‌ی وسایل نقلیه‌ی جدید اکتشافی برای حمل فضانوردان به پایگاه بین‌المللی فضایی، ماه، مریخ و ماورای آن تاکید دارد. لامار اسمیث رئیس کمیته‌ی علوم، فضا و تکنولوژی در بیانیه‌ای در اوایل این ماه گفت: « این لایحه اهمیت حفظ تداوم اهداف ناسا به منظور حصول اطمینان از باقی ماندن آمریکا به عنوان رهبر اکتشافات فضایی را بیان می‌کند. این لایحه همچنین به ناسا دستور می‌دهد تا نقشه‌ی راهی برای اکتشافات انسان تهیه کند و مسیر اکتشافات برای دهه‌های پیش رو را هدایت کند.»

این لایحه از کنگره می‌خواهد تا از عملیات در حال اجرای پایگاه فضایی بین‌المللی تا سال 2024 و شاید تا سال 2028 حمایت کند. لایحه‌ی بودجه‌ی ناسا متعهد است از پروژۀ تلسکوپ فضایی جیمز وب که قرار است در سال 2018 به فضا فرستاده شود، حمایت کند. گرچه این لایحه حمایت کاخ سفید و مجلس سنا را باهم دارد برخی دموکرات‌ها از نپرداختن این لایحه به ماموریت‌های علوم زمین انتقاد کرده‌اند. ناسا در تحقیقات علوم آب‌وهوایی نقش زیادی داشته است و مسئول فرستادن ماهوا‌ره‌های استفاده شده برای مطالعه‌ی زمین می‌باشد.

این لایحه همچنین تجزیه و تحلیل هزینه‌ و سود ماموریت تغییر مسیر سیارک ناسا را زیر سوال می‌برد. ماموریت تغییر مسیر سیارک ناسا ماموریتی برای تشخیص، گرفتن و عوض کردن مکان یک سیارک می‌باشد. کنگره از ناسا می‌خواهد تا روش‌های جایگزینی برای توسعه‌ی و آزمایش تکنولوژی‌های کاربردی برای ماموریت‌های آتی مریخ در نظر بگیرد.

ترجمه: معصومه رحیمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه