بیگ بنگ: مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طولانی تراز زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. این سیاره نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکیهای روی زمین است. سیاره ی سرخ همانند زمین، یخهای قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد. در زیر 10 حقیقت شگفت انگیز در خصوص مریخ را با هم مرور می کنیم:

mars1- شما روی مریخ احساس سبکی خواهید کرد!

اگر بشر روی مریخ پای بگذارد احساس سبکی زیادی خواهد کرد. سیاره سرخ از زمین کوچکتر است و جاذبه ی سطحی کمتری نسبت به زمین، جایی که آن را خانه مینامیم دارد. شما روی سطح مریخ به میزان 62.5 درصد جاذبه کمتری را نسبت به مقداری که در زمین به آن عادت دارید، تجربه خواهید کرد. بنابراین اگر شما روی زمین 50 کیلوگرم وزن داشته باشید، روی مریخ فقط 19 کیلوگرم وزن خواهید داشت.

97048352-mars-news-xlarge_trans++SZCfQn3UNBPwFTCNOaG4ISV7lTVsn9Qo5yr1bZ0xqYc2- مریخ بلندترین کوه ها را در بین سیارات منظومه ی شمسی داراست!

کوه المپوس واقع در سیاره همسایه ی ما(مریخ) که از آتشفشانهای سپری نیز تشکیل شده، تقریبا ارتفاعی به انداره ی سه برابر کوه اورست دارد. این کوه نزدیک به 22 کیلومتر ارتفاع و قطری در حدود 600 کیلومتر دارد. این مساحت تقریبا به اندازه ی مساحت مرکزی فرانسه است. البته دانشمندان بر این عقیده اند که ممکن است این آتشفشان هنوز هم فعال باشد.

کوه مرتفع ِ المپوس در مریخ
کوه مرتفع ِ المپوس در مریخ

3- چه کسی مریخ را کشف کرد؟

از آنجا که دیدن مریخ با چشم غیر مسلح برای هزاران سال امکانپذیر بوده، تقریبا ناممکن است که بگوییم چه کسی اولین کاشف مریخ بوده است. در سال 1609 گالیلئو گالیله اخترشناس ایتالیایی مریخ را با یک تلسکوپ اولیه روئیت کرد تا عنوان پدر مشاهدت نجومی را به خود اختصاص دهد. اخترشناس آلمانی کریستین هایگنز با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته در سال 1659 تصویری از مریخ را ترسیم کرد.

4- سیاره قاهره

معادل واژه مریخ در زبان عربی قاهره است. چرا که ظاهرا بنیان گذاری ِ شهر قاهره در روزی بوده است که مریخ به وضوح در آسمان دیده میشده است.

81325572-mars-news-large_trans++NJjoeBT78QIaYdkJdEY4CnGTJFJS74MYhNY6w3GNbO85- یک سال مریخی

یک سال مریخی برابر 687 روز زمینی است و هر روز آن 40 دقیقه از روزهای زمینی بلندتر است.

6- نزدیکی مریخ به زمین

در سال 2003 مریخ به نزدیکترین فاصله ی خود از زمین در 60000 سال اخیر رسید که این فاصله برابر 55.7 میلیون کیلومتر بوده است. مطابق گزارش ناسا مریخ تا سال 2287 نیز به فاصله ای کمتر از این مقدار با زمین نخواهد رسید.

عکسی که تلسکوپ فضایی هابل از مریخ گرفته
عکسی که تلسکوپ فضایی هابل از مریخ گرفته

7- عصر یخبندان

عکسهای راداری به ما نشان میدهند که مریخ یک دوره یخبندان را پشت سر گذاشته، دوره ای که 400 هزار سال پیش به پایان رسیده است.

مریخ نورد کنجکاوی در سیاره ی سرخ
مریخ نورد کنجکاوی در سیاره ی سرخ

8- نشانه های حیات

در سال 2014 مریخ نورد کنجکاوی مقادیر اندکی از گاز متان در مریخ پیدا کرد. در همان روزها دانشمندان ناسا بیان کردند که: “این نمیتواند نشانی از حیات و یا حضور اتفاقی گاز متان در جو مریخ محسوب شود اما میتواند به عنوان نشانه هایی از حیات در گذشته های بسیار دور این سیاره قلمداد گردد.”

9- آب در مریخ

در ماه سپتامبر دانشمندان نشانه هایی از جریان آب شور را روی سطح سیاره سرخ در اوقات تابستانی اش کشف کردند.

تصویری از رگه های بجای مانده از حرکت آب روان در سطح مریخ
تصویری از رگه های بجای مانده از حرکت آب روان در سطح مریخ

10- بشر در مریخ

ناسا برنامه دارد که تا سال 2030 یک ایستگاه “مستقل از زمین” در مریخ بنا کند. ناسا میگوید: “به مانند برنامه آپولو، در این سفر ما کلیه نیازمندی های نوع بشر را به همراه خواهیم داشت، اما این بار بر خلاف آپولو ما برای ماندن میرویم.” در دهه های پیش رو ناسا قدمهایی را در جهت تاسیس یک ایستگاه انسانی در جایی فراتر از زمین خواهد برداشت.

ما به دنبال ظرفیت های انسان در یادگیری و انجام زندگی پایدار در ورای زمین برای بازه های طولانی تری هستیم. هر سفری به مریخ در هر رفت یا برگشت، ماه های زیادی به طول خواهد انجامید و در این سفرها گزینه ای به عنوان بازگشت های زودهنگام در دسترس نخواهد بود.

ترجمه: مهدی عسگری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: telegraph.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. جالبه که با اینکه میدونم هیچ پام به مریخ نمیرسه اما از شنیدن اخبارش هیجانزده میشم ! هیجان رویارویی با ناشناخته در نهاد ماست

  2. ببخشیدیکای وزنایی که درزمین ومریخ گفتین بایدبراساس نیوتن باشه چون جرم که واحدش کیلوگرمه تغییرنمی کنه.این وزنه که تغییرمی کنه.