بیگ بنگ: محققان ناسا اعلام کردند که در ۱۴ نوامبر 2016، برابر با ۲۴ آبان، بزرگ‌ترین ابرماه از ژانویه سال ۱۹۴۸ به بعد، در آسمان قابل رؤیت خواهد بود.

supermoon-12به گزارش بیگ بنگ، به گفتۀ دانشمندان، ماه در این تاریخ از هر زمانی در 68 سالِ گذشته، بزرگ‌تر به نظر می‌آید و بزرگ‌ترین ماه از ابتدای قرن 21 تاکنون است. در آن روز ماه نزدیک ترین فاصله را با زمین خواهد داشت و این رویداد تا 25 نوامبر سال 2034 تکرار نمی شود؛ بنابراین نباید مشاهده این پدیده را از دست داد. زمانی که ماه در نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین می‌رسد، درخشان‌تر و بزرگ‌تر از همیشه دیده می‌شود. به این پدیده ابَرماه(supermoon) می‌گویند که اغلب 14 درصد بزرگ‌تر و 30 درصد روشن‌تر از ماه معمولی دیده‌ می‌شود.

تصویری مقایسه ای از ابر ماه و ماه عادی
تصویری مقایسه ای از ابر ماه و ماه عادی

گردش ماه به دور زمین دایره‌ای نیست، بلکه در یک مداری بیضوی است، به عبارت دیگر فاصله ماه تا زمین متغیر است. نزدیکترین فاصله را نقطه حضیض و دورترین فاصله را نقطه اوج مداری می‌گویند. مدار ماه به دور زمین همچون سایر اجرام آسمانی دارای یک اوج و حضیض است که ماه در مدار خود در وضعیت حضیض حدود 48280 کیلومتر نسبت به وضعیت اوج به زمین نزدیکتر است. میانگین فاصلهٔ ماه تا زمین نیز ۳۸۴٬۴۰۳ کیلومتر میباشد.

day-an-night-nov-14-2016-full-moonگزارش‌ها حاکی است این ابرماه در قارۀ آسیا ساعت 17:22 در تهران، ساعت 19:22 در هند و ساعت 21:52 در هنگ‌کنگ در بهترین حالت برای دیده‌ شدن قرار دارد. 30 روز پس از این ابرماه فوق العاده، در تاریخ 14 دسامبر (24 آذر) ابرماه ِ عادی دیگری قابل رؤیت خواهد بود. اما این ابرماه مردم را از فرصت دیدن بارش شهابی جوزایی که کانون تمرکز آن در صورت فلکی جوزا به نظر می‌آید، محروم می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: earthsky.orgindependent.co.uk , sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. باسلام.
    ابرماه هر 412 روز 1بار اتفاق میفته ولی ابرماه گرفتی مدت زمان طولانی از ابرماه اتفاق میفته و فک کنم سال 2034 که گفتید مربوط به ابرماه گرفتگی باشه.
    در صورت اشتباه بودن مطلب من حتما جواب بدهید.
    تشکر