بیگ بنگ: 51 سال پیش در چنین روزی نیل آرمسترانگ فضانورد آمریکایی با گفتن جمله بیادماندی « این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است.» بعنوان نخستین انسان بر روی ماه گام نهاد.

photoبه گزارش بیگ بنگ، در جریان پرواز آپولو ۱۱، روز ۲۰ جولای نیل آرمسترانگ و باز آلدرین با ماه‌نشین خود را به سطح کره ماه رساندند. برای جلوگیری از بروز حادثه، آرمسترانگ بصورت دستی کنترل ماه‌نشین را به دست گرفت، زیرا احتمال داشت کنترل خودکار ماه‌نشین را در جایی که گودال و شیب تند داشت، هدایت کند. سرانجام ساعت ۲۰ و ۱۷ دقیقه و ۳۹ ثانیه روز ۲۰ جولای ۱۹۶۹ آرمسترانگ گزارش داد: اینجا پایگاه آرامش است. عقاب فرود آمد.

photoدر آنجا آرمسترانگ به عنوان نخستین انسانی که بر روی کره‌ای غیر از زمین پا نهاده، نام خود را در تاریخ فضانوردی به ثبت رساند. پس از او باز آلدرین بر روی ماه به راهپیمایی پرداخت. در این زمان مایکل کالینز با ناو اصلی به گرد ماه می‌چرخید. قدم زدن بر روی ماه حدود سه ساعت به طول انجامید. برای ترک ماه، فضانوردان موتور ماه نشین عقاب را روشن کردند که سوخت هیدازین داشت و موجب شد این کاوشگر تا مدار ماه اوج گیرد.

photophotoپس از اتمام ماموریت، دو فضانورد با ماه‌نشین خود را به سفینه اصلی در مدار رساندند و ماه‌نشین را در مدار رها کردند. سپس آپولو 11 به سوی زمین حرکت کرد و روز 24 جولای در آب‌های اقیانوس آرام فرود آمد. سوغات ماه نوردان از ماموریت آپولو 11، بیست و دو کیلو از خاک و سنگ ماه بود که با خود به زمین آوردند.

photoدر جریان پروژه‌های سرنشین‌دار آپولو ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ طی سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ در مجموع ۱۲ نفر در ماه گام نهاندند. با پایان پذیرفتن برنامه‌‌های آپولو، دیگر انسانی به ماه سفر نکرد. اما احتمالا در سال 2024 بار دیگر انسان به ماه سفر می‌کند.

در زیر برخی از نکات ماموریت آپولو 11 را با هم مرور می‌کنیم:

 کامپیوتر فضاپیمای آپولو 11

تیمی به رهبری مارگارت همیلتون از ام آی تی کامپیوتری 32 کیلویی به نام Apollo Guidance Computer یا AGC ساخت که به صورت ماژول به آپولو اضافه شد. پردازنده آن از نوع Discrete IC RTL based با فرکانس 1.048 مگاهرتز روی رم/مموری 16 بیتی تعریف شد و با 55 وات قدرت، پورت‌هایی مانند DSKY, IMU, Hand Controller, Rendezvous Radar (CM), Landing Radar (LM), Telemetry Receiver, Engine Command, Reaction Control System را در خود جای داد. گفتنی است نرم افزار AGC software با زبان برنامه‌نویسی سطح پایین اسمبلی روی نوعی مموری/ ROM مخصوص به نام Core rope Memory نوشته شده و روی AGC به اجرا گذاشته شد.

photoلباس فضانوردی نقره‌ای، توسط شرکت پوشاک زنانه طراحی شد

از شرکت Playtex که یک شرکت در زمینه تولید پوشاک زنانه است، برای ساخت لباس مناسب فضانوردان در شرایط جوی و دمای بالای ماه دعوت شد، این تصمیم جدالی جدی، اما مخفیانه در زمینه مد به راه انداخت. نیکولاس دمانچاوس سال ۲۰۱۱ در کتابش تحت عنوان «لباس فضانوردی» نوشت: مدیران ناسا Playtex را مجبور می‌کنند که تحت نظارت شرکت هوافضایی، هامیلتون استاندارد، که لباس پیشنهادی‌اش پذیرفته نشد، کار کنند. اما کارکنان Playtex به صورت پنهانی طراحی‌های هامیلتون استاندارد را دزدیدند و مجددا ارائه کردند که پذیرفته شد. از آن زمان تا به امروز طراحی لباس‌های فضانوردی ناسا به عهده بخش صنعتی Playtex است.
مدیران ناسا نگران آسیب دیدن بیننده‌های خود بودند
موشک عظیم ساترن V که برای ماموریت ماه در پرواز آپولو ۶ در سال ۱۹۶۸ استفاده شده بود، در طول پرواز از هم جدا شد و ناسا می‌دانست که انفجار سکوی پرتاب احتمالی، جدی است. در سال ۱۹۶۵، دو مهندس در آژانس مرکزی فضاپیمای با سرنشین در هوستن (مرکز فضایی جانسون امروزی) تخمین زدند که انفجار سوختی ساترن V. می‌تواند گلوله‌های انفجاری تا شعاع ۱۴۰۰ فوت و دمای ۲۵۰۰ درجه فارنهایت ایجاد کند. همچنین ذرات حاصل از انفجار تا شعاع ۳ مایلی می‌توانند پخش شوند. بر این اساس مهمانان ویژه ناسا در این مورد (آپولو ۱۱) در فاصله سه و نیم مایلی نشستند.
s saturnVlaunch
موشک عظیم و 110 متری ساترن V
یک قلم نوک تیز فضانوردان را نجات داد

در یک فضای محدود، کوله پشتی فضانوردان بازوی تغییر موتور بالایی که در روشن شدن موتور و برگشتن به زمین نقش کلیدی دارد را می‌شکند. بخش کنترل هیچ راه حلی نداشت، اما فضانوردان سابقه طولانی درساختن راه حل‌های بداهه برای مشکلات دارند. آلدرین یک قلم نوک تیز از جیب لباس فضانوردی‌اش بیرون آورد. او در کتاب «خرابی باشکوه» خود نوشت: «من قلم را در بازوی کوچکی که کلید قطع کننده مدار باید باشد، گذاشتم و آن را به داخل هل دادم، مطمئن شدم که قطع کننده مدار نگه داشته شده است و به هر صورت از ماه خارج شدیم.»

کالینز تنهاترین در فضا

فضانورد مایکل کالینز در جریان فرود نیل آرمسترانگ و باز آلدرین روی ماه، یک شب زنده‌داری را روی مدار ماه تجربه می‌کرد؛ اما به‌گفته‌ی خودش در این مدت چندان احساس تنهایی نکرد. او می‌گوید نیم قرن است که در حال پاسخ دادن به سوالات تکراری خبرنگاران است. او به این سؤال فکر می‌کند که: «آقای کالینز آیا شما تنهاترین مرد در تاریخِ تنهای این سیارۀ تنها پشت ماهِ تنها، در این مدارِ تنها بودید؟ آیا شما خیلی تنها نبودید؟» “کالینز” فضانورد فراموش شدۀ آپولو ۱۱ است؛ کسی که نزدیک به ۹۶ کیلومتر بالاتر از سطح ماه در ماژول فرماندهی آپولو در انتظار بازگشت تنها همسفرانش یعنی نیل و باز بود. او به زمان تنهایی خود روی این بخش از فضاپیما که کلمبیا نامیده می‌شد، توجهی نداشت. کالینز دراین‌باره می‌گوید: من یک قلمرو کوچک و زیبا داشتم. همه‌ی آن مال من بود. من امپراطور و کاپیتان آن بودم و این کاملا راحت بود. من حتی قهوه‌ی گرم هم داشتم.

photoآلدرین و آرمسترانگ بارهای اضافی را بر ماه جا گذاشتند

وقتی شما سوخت کافی برای بازگشت ندارید پس هیچ بار اضافه‌ای نباید با خود بردارید. براساس کاتالوگ «اشیاء انسانی بر روی ماه» ناسا، کسانی که روی ماه قدم زدند، کیسه استفراغ، دو جمع کننده ادرار و یک «دستگاه جمع آوری مدفوع»، به همراه قطعات با ارزشی مثل آزمایشات زمین لرزه‌ای و یک «صفحه یادبود» سیلیکونی که پیام‌های خیرخواهانه‌ای از ۷۳ ملت در سراسر جهان بر روی آن حک شده بود، را روی ماه گذاشتند. بر اساس گزارش ناسا از مجموع ۶ ماموریت آپولو، ۹۶ کیسه از ضایعات انسانی بر ماه جا مانده است.
photo
ناسا فضانوردان را برای ترس از امراض ماه قرنطینه کرد

هدف این کار حفاظت زمین از میکروب‌های ماه بود، اگرچه دانشمندان بطور جدی بر وجود حیات روی ماه شک داشتند. با این حال بعد از بازگشت خدمه آپولو ۱۱ از ماه، ۳ هفته اول در فضاپیمای متحرک USS Hornet و سپس در Pearl Harbor قرنطینه شدند. ریچارد نیکسون با فضانوردان که صورت هایشان از پشت شیشه اتاق قرنطینه معلوم می‌شود، عکس گرفته است. کالینز در مصاحبه اخیرش بیان کرد: «این فرایند کمی شرم‌آور بود، زیرا هر میکروب خطرناک به محض باز کردن دریچه از بین می‌رود.»

photoرئیس جمهور نیکسون برای پایان فاجعه‌بار آپولو ۱۱ آماده بود

دو روز قبل از فرود روی ماه ویلیام سفیر، نویسنده سخنرانی‌های نیکسون، بیانیه‌ای برای رئیس جمهور نوشت تا در صورت مرگ آرمسترانگ و آلدرین بیان کند. به طرز عجیبی، از متن سخنرانی اینگونه تصور می‌شد که فضانوردان در حین بلند شدن یا فرود آمدن روی ماه نمردند، بلکه در سطح ماه گرفتار شده اند. در متن نوشته شده بود: «این مردان شجاع، نیل آرمسترنگ و ادوین آلدرین می‌دانستند که امیدی در بازگشت نیست، اما امید در فداکاری هایشان وجود دارد.»

پرچم آمریکا در ماموریت آپولو 11 سقوط کرده است!

مدارگردها، به وضوح سایه پرچم‌ها به همراه دیگر اشیاء جا مانده از آپولو را می‌بینند که ثابت می‌کند پرچم‌ها بصورت عمود قرار گرفته‌اند. به استثنای پرچمی که آرمسترانگ و آلدرین در ماموریت آپولو 11 نصب کردند. کالینز که در مدار ماه بود گفت: «من دیدم که پرچم بعد از اینکه شتاب ناشی از موشک به آن برخورد کرد، روی سطح ماه افتاد.»

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

منابع بیشتر:

missions/apollo/apollo 11 , Apollo 11apollolanding , space.com

nasahistory.nasa.gov , historyplace.com , spaceflightnow

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. یک سوال تخصصی
    مقدار سوخت لازم برای موتور ماه نشین عقاب جهت فرار از جاذبه ماه و قرار گرفتن در مدار پارک جهت پیوستن به مدول فرماندهی که در مدار ماه در حال دوران یا اصطلاحا پارک است چقدر می باشد؟
    راهنمایی: سرعت فرار از جاذبه زمین 11.2km/s و سرعت فرار از جاذبه ماه 2.38km/s است.
    جرم دو فضانورد به همراه تجهیزات مدول ماه نشین عقاب حدود 4 تن بوده است.