آیا می‌توانیم به گذشته سفر کنیم؟

بیگ بنگ: آیا آرزوی بازگشت به گذشته برای درست کردن اشتباهات، گرفتن تصمیمات دیگر و یا حتی تغییر دوره‌ای از تاریخ را دارید؟ آیا این امر ممکن است؟ به نظر می‌رسد که بتوانیم در زمان سفر کنیم. از زمانیکه تجربه زندگی بر روی زمین را داریم، به‌طور مداوم در حال حرکت به سوی آینده هستیم. اما متأسفانه، کنترل کمی بر چگونگی سرعت گذر زمان داریم. اما درباره سفر به گذشته چه می‌توان گفت؟

calatoria in timpبه گزارش بیگ بنگ، مطابق نظریه نسبیت اینشتین، زمان تنها در یک جهت جریان دارد، رو به جلو. اگر زمان در جهت دیگر جریان داشت، ما به‌جای به‌خاطر آوردن گذشته، آینده را به‌خاطر می‌آوردیم. بنابراین، در مواجه با آن، به نظر می‌آید که سفر به گذشته نوعی تخلف در قوانین فیزیک باشد.

سیاه‌چاله‌ها و کرم‌چاله‌ها

ایدۀ ماشین زمان، شبیه آنچه که در فیلم‌های علمی-تخیلی نشان داده می‌شود، بیشتر از جنس رویاست. با این حال، احتمالا می‌توان از قدرت سیاه‌چاله‌ها برای سفر در زمان استفاده کرد. مطابق نسبیت عام، یک سیاه‌چاله دورانی می‌تواند یک کرم‌چاله به وجود آورد، پیوندی تئوری بین دو نقطه در فضا-زمان، یا حتی دو نقطه در جهان‌های گوناگون. به مدتی طولانی تصور می‌شد که سیاه‌چاله‌ها ناپایدار و بنابراین غیرقابل عبور باشند.  با این حال، پیشرفت‌های اخیر در زمینه فیزیک نشان داده که این سازه‌ها، در حقیقت می‌توانند وسیله‌ای برای سفر در زمان باشند. اما متأسفانه، هیچ نظری درباره اینکه با انجام آن چه چیزی مورد انتظار ماست، نداریم.

فیزیک نظری هنوز در حال تلاش برای پیش‌بینی آنچه که در درون یک کرم‌چاله اتفاق می‌افتد، البته با فرض اینکه مکانی شبیه به آن وجود داشته باشد، است. از نقطه‌نظری دیگر، راه‌حلی مهندسی برای ساختن سفینه‌ای که سفری ایمن را مهیا کند نیز، وجود ندارد. اما اگر گذر از کرم‌چاله امکان‌پذیر باشد، بسیار شبیه به سقوط آلیس در لانۀ خرگوش است. چه کسی می‌داند که در آن طرف چه چیزی پیدا می‌شود؟

علیت و واقعیت‌های جایگزین

ایدۀ سفر به گذشته در زمان، پارادوکس‌های زیادی به وجود آورده است. برای نمونه، اگر در زمان به گذشته بازگشته و قبل از به دنیا آمدن، والدین خود را بکشید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ پاسخ متداول به این مسئله بدینگونه است که شما یک واقعیت جایگزین، یا جهان موازی به وجود می‌آورید. اگر شما به گذشته بازگشته و از متولد شدنتان جلوگیری کنید، نسخه جوان‌تر شما هرگز در آن واقعیت وجود ندارد. اما، واقعیتی که شما آن را ترک کرده‌اید، بدون تغییر خواهد ماند. پاسخی دیگر. با بازگشت به گذشته، واقعیتی جدید به وجود آورده و بنابراین، توانایی بازگشت به واقعیتی که قبلا می‌شناختید را نخواهید داشت. و اگر تلاش شما برای سفر به آینده به‌کار آید، به آینده واقعیت جدید سفر می‌کنید نه به واقعیتی که پیشتر از آن می‌شناختید.

هشدار: این بخش ممکن است شما را دچار سرگیجه کند

ماهیت کرم‌چاله‌ها برای انتقال شما به یک زمان و مکان دیگر است. از این رو اگر مسافری زمین را ترک کند و از طریق یک کرم‌چاله سفر کند، می‌تواند به طرف دیگر دنیا برود (با فرض اینکه در همان دنیایی است که ما الان در آن ساکن هستیم). اگر او بخواهد که به زمین بازگردد، یا باید به همان کرم‌چاله‌ بازگردد (که احتمالا به همان زمان و مکان باز می‌گردد) و یا با ابزاری جدیدتر خود را آماده بازگشت کند.

computingwitبا فرض اینکه مسافر در طول عمرش به‌اندازه کافی به بازگشتش به زمین و در هر جا که کرم‌چاله‌ او را به بیرون می‌اندازد، نزدیک شود، با این حال آیا ممکن است زمانیکه بازمی‌گردد، در گذشته باشد؟ هنگامیکه سفر با سرعت‌های نزدیک به سرعت نور، سبب کم شدن سرعت گذر زمان برای مسافر می‌شود، زمان با سرعت خیلی خیلی زیادی برروی زمین در حال گذر است. بنابراین، گذشته به گذشته‌تر و آینده نیز تبدیل به گذشته می‌شود.

بنابراین آیا سفر به گذشته امکان‌پذیر است؟

امکان‌پذیر؟ بله، از نظر تئوری. محتمل؟ نه، حداقل نه با تکنولوژی و درک امروزی از فیزیک. اما شاید روزی، هزاران سال دیگر، یک نفر بتواند انرژی کافی برای یک چنین سفری را داشته باشد. اما تا آن زمان، در قالب صفحات علمی-تخیلی باقی خواهد ماند یا برروی صفحه تلویزیون، بازگشت به آینده، تکرار خواهد شد.

احساس مترجم مقاله

برای هزاران سال، انسان به‌وسیله کائنات دچار تعجب می‌شد. اما، زمانیکه بیشتر و بیشتر مردم به شهرها مهاجرت کردند، آسمان به‌دلیل نور شهرها خاموش شد. ما رابطه‌مان را با زیبایی کیهان از دست داده‌ایم. عشق من در کمک به مردم برای فهمیدن عظمت جهانی است که در آن زندگی می‌کنیم.

ترجمه: سوران زوراسنا/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: thoughtco.com

(19 نفر , میانگین : 4٫89 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=77960
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۳ پاسخ‌ها

 1. بهنام طیبی گفت:

  چقدر زیبا و شیرین

 2. امین گفت:

  ممنونم.واقعا ممنونم.عالی بود.عالی

 3. ارش گفت:

  به نظرم لفظ هزاران سال دیگر با توجه به جهش علم در هزاره سوم قدری ناامیدانه است.

  • بهنام طیبی گفت:

   آخه پیش بینی فناوری و تکنولوژی اون چیزی که ما فکر میکنیم و تخمین میزنیم نیست و اتفاق نخواهد افتاد
   تخیلات که همیشه کارساز نیست
   موضوع سفر در زمان چه به آینده چه به گذشته فقط فرضیه و حدس و گمان و احتمالات که بین خود دانشمندان فیزیک و ریاضی و محاسبات هم اختلاف هست و خیلی ها غیر ممکن میبینن
   جهش علم هم شما اشاره خیلی خوبی کردی درود بر شما ولی همین جهش میتونه نابودگر باشه و بالعکس میتونه در جهت زیبایی ها و دستاورد های خفن و جذاب انجام بگیره
   تکنولوژی همیشه و همه جا هم خوب نیست و خیلی جاها هم خوب بوده این تاریخ ثابت میکنه

 4. Kittle گفت:

  الان اگه سفر در زمان امکان پذیر بود
  چرا پس کسی از اینده نمیاد به این زمان و بگه ک اره ما مثلا یه میلیون سال دیگه به علم سفر در زمان دست یافتیم؟؟
  مگه الان گذشته یک میلیون سال دیگه نیست؟؟
  پس چرا کسیییی نمیاااد بگه من از اون زمان اومدم؟؟
  پس لااقل نتیجه میگریم ک سفر در زمان اصلا و به هیچ وجه امکان پذیر نیست

  • پرهام گفت:

   شاید یه میلیون سال دیگه (اصن ۵۰۰ سال دیگه) به این تکنولوژی برسه بشر اما ازش استفاده نکنه.
   چون میدونه اگه بیاد گذشته یه تاثیری میذاره روش و اون تاثیر آینده ای رو که ازش اومده ناممکن کنه.
   اینه که بشر ترجیح میده بر نگرده و در کیف دنیای آینده رو ببره و بی خیال گذشته بشه. نه ؟!

 5. بهنام سرخیل گفت:

  تصور کنید تعدادی از انسان ها فناوری سفر در گذشته و تغییر اون رو بدست بیاورند!!!
  پس در عمل، سفر زمان، جز یک سلاح مخرب نابودی بشر چیز بیشتری نیست.

 6. Farzaneh گفت:

  ممنون خیلی عالی بود:-)
  آخر مقاله اشاره شد شاید هزاران سال آینده کسی بتواند انرژی لازم برای سفر به گذشته را فراهم کند. اما با فرض وجود شرایط، با کدام نظریه و تکنولوژی میتوان به گذشته سفر کرد؟

 7. مهدیار گفت:

  باسلام
  (در جواب دوستانی که به سفر در زمان اعتقاد نداشتند)
  انسان از درون غار ها به جایی که اکنون هستیم رسیده است!
  (علم فیزیک , علم ریاضی , علم پزشکی , علم کشاورزی و…(
  پس شکی نیست که بتواند چنین تکنولوژی به دست آورد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.