آیا می‌توانیم به گذشته سفر کنیم؟

بیگ بنگ: آیا آرزوی بازگشت به گذشته برای درست کردن اشتباهات، گرفتن تصمیمات دیگر و یا حتی تغییر دوره‌ای از تاریخ را دارید؟ آیا این امر ممکن است؟ به نظر می‌رسد که بتوانیم در زمان سفر کنیم. از زمانیکه تجربه زندگی بر روی زمین را داریم، به‌طور مداوم در حال حرکت به سوی آینده هستیم. اما متأسفانه، کنترل کمی بر چگونگی سرعت گذر زمان داریم. اما درباره سفر به گذشته چه می‌توان گفت؟

calatoria in timpبه گزارش بیگ بنگ، مطابق نظریه نسبیت اینشتین، زمان تنها در یک جهت جریان دارد، رو به جلو. اگر زمان در جهت دیگر جریان داشت، ما به‌جای به‌خاطر آوردن گذشته، آینده را به‌خاطر می‌آوردیم. بنابراین، در مواجه با آن، به نظر می‌آید که سفر به گذشته نوعی تخلف در قوانین فیزیک باشد.

سیاه‌چاله‌ها و کرم‌چاله‌ها

ایدۀ ماشین زمان، شبیه آنچه که در فیلم‌های علمی-تخیلی نشان داده می‌شود، بیشتر از جنس رویاست. با این حال، احتمالا می‌توان از قدرت سیاه‌چاله‌ها برای سفر در زمان استفاده کرد. مطابق نسبیت عام، یک سیاه‌چاله دورانی می‌تواند یک کرم‌چاله به وجود آورد، پیوندی تئوری بین دو نقطه در فضا-زمان، یا حتی دو نقطه در جهان‌های گوناگون. به مدتی طولانی تصور می‌شد که سیاه‌چاله‌ها ناپایدار و بنابراین غیرقابل عبور باشند.  با این حال، پیشرفت‌های اخیر در زمینه فیزیک نشان داده که این سازه‌ها، در حقیقت می‌توانند وسیله‌ای برای سفر در زمان باشند. اما متأسفانه، هیچ نظری درباره اینکه با انجام آن چه چیزی مورد انتظار ماست، نداریم.

فیزیک نظری هنوز در حال تلاش برای پیش‌بینی آنچه که در درون یک کرم‌چاله اتفاق می‌افتد، البته با فرض اینکه مکانی شبیه به آن وجود داشته باشد، است. از نقطه‌نظری دیگر، راه‌حلی مهندسی برای ساختن سفینه‌ای که سفری ایمن را مهیا کند نیز، وجود ندارد. اما اگر گذر از کرم‌چاله امکان‌پذیر باشد، بسیار شبیه به سقوط آلیس در لانۀ خرگوش است. چه کسی می‌داند که در آن طرف چه چیزی پیدا می‌شود؟

علیت و واقعیت‌های جایگزین

ایدۀ سفر به گذشته در زمان، پارادوکس‌های زیادی به وجود آورده است. برای نمونه، اگر در زمان به گذشته بازگشته و قبل از به دنیا آمدن، والدین خود را بکشید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ پاسخ متداول به این مسئله بدینگونه است که شما یک واقعیت جایگزین، یا جهان موازی به وجود می‌آورید. اگر شما به گذشته بازگشته و از متولد شدنتان جلوگیری کنید، نسخه جوان‌تر شما هرگز در آن واقعیت وجود ندارد. اما، واقعیتی که شما آن را ترک کرده‌اید، بدون تغییر خواهد ماند. پاسخی دیگر. با بازگشت به گذشته، واقعیتی جدید به وجود آورده و بنابراین، توانایی بازگشت به واقعیتی که قبلا می‌شناختید را نخواهید داشت. و اگر تلاش شما برای سفر به آینده به‌کار آید، به آینده واقعیت جدید سفر می‌کنید نه به واقعیتی که پیشتر از آن می‌شناختید.

هشدار: این بخش ممکن است شما را دچار سرگیجه کند

ماهیت کرم‌چاله‌ها برای انتقال شما به یک زمان و مکان دیگر است. از این رو اگر مسافری زمین را ترک کند و از طریق یک کرم‌چاله سفر کند، می‌تواند به طرف دیگر دنیا برود (با فرض اینکه در همان دنیایی است که ما الان در آن ساکن هستیم). اگر او بخواهد که به زمین بازگردد، یا باید به همان کرم‌چاله‌ بازگردد (که احتمالا به همان زمان و مکان باز می‌گردد) و یا با ابزاری جدیدتر خود را آماده بازگشت کند.

computingwitبا فرض اینکه مسافر در طول عمرش به‌اندازه کافی به بازگشتش به زمین و در هر جا که کرم‌چاله‌ او را به بیرون می‌اندازد، نزدیک شود، با این حال آیا ممکن است زمانیکه بازمی‌گردد، در گذشته باشد؟ هنگامیکه سفر با سرعت‌های نزدیک به سرعت نور، سبب کم شدن سرعت گذر زمان برای مسافر می‌شود، زمان با سرعت خیلی خیلی زیادی برروی زمین در حال گذر است. بنابراین، گذشته به گذشته‌تر و آینده نیز تبدیل به گذشته می‌شود.

بنابراین آیا سفر به گذشته امکان‌پذیر است؟

امکان‌پذیر؟ بله، از نظر تئوری. محتمل؟ نه، حداقل نه با تکنولوژی و درک امروزی از فیزیک. اما شاید روزی، هزاران سال دیگر، یک نفر بتواند انرژی کافی برای یک چنین سفری را داشته باشد. اما تا آن زمان، در قالب صفحات علمی-تخیلی باقی خواهد ماند یا برروی صفحه تلویزیون، بازگشت به آینده، تکرار خواهد شد.

احساس مترجم مقاله

برای هزاران سال، انسان به‌وسیله کائنات دچار تعجب می‌شد. اما، زمانیکه بیشتر و بیشتر مردم به شهرها مهاجرت کردند، آسمان به‌دلیل نور شهرها خاموش شد. ما رابطه‌مان را با زیبایی کیهان از دست داده‌ایم. عشق من در کمک به مردم برای فهمیدن عظمت جهانی است که در آن زندگی می‌کنیم.

ترجمه: سوران زوراسنا/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: thoughtco.com

(41 نفر , میانگین : 4٫73 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=77960
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲۳ پاسخ‌ها

 1. بهنام طیبی گفت:

  چقدر زیبا و شیرین

 2. امین گفت:

  ممنونم.واقعا ممنونم.عالی بود.عالی

 3. ارش گفت:

  به نظرم لفظ هزاران سال دیگر با توجه به جهش علم در هزاره سوم قدری ناامیدانه است.

  • بهنام طیبی گفت:

   آخه پیش بینی فناوری و تکنولوژی اون چیزی که ما فکر میکنیم و تخمین میزنیم نیست و اتفاق نخواهد افتاد
   تخیلات که همیشه کارساز نیست
   موضوع سفر در زمان چه به آینده چه به گذشته فقط فرضیه و حدس و گمان و احتمالات که بین خود دانشمندان فیزیک و ریاضی و محاسبات هم اختلاف هست و خیلی ها غیر ممکن میبینن
   جهش علم هم شما اشاره خیلی خوبی کردی درود بر شما ولی همین جهش میتونه نابودگر باشه و بالعکس میتونه در جهت زیبایی ها و دستاورد های خفن و جذاب انجام بگیره
   تکنولوژی همیشه و همه جا هم خوب نیست و خیلی جاها هم خوب بوده این تاریخ ثابت میکنه

 4. Kittle گفت:

  الان اگه سفر در زمان امکان پذیر بود
  چرا پس کسی از اینده نمیاد به این زمان و بگه ک اره ما مثلا یه میلیون سال دیگه به علم سفر در زمان دست یافتیم؟؟
  مگه الان گذشته یک میلیون سال دیگه نیست؟؟
  پس چرا کسیییی نمیاااد بگه من از اون زمان اومدم؟؟
  پس لااقل نتیجه میگریم ک سفر در زمان اصلا و به هیچ وجه امکان پذیر نیست

  • پرهام گفت:

   شاید یه میلیون سال دیگه (اصن ۵۰۰ سال دیگه) به این تکنولوژی برسه بشر اما ازش استفاده نکنه.
   چون میدونه اگه بیاد گذشته یه تاثیری میذاره روش و اون تاثیر آینده ای رو که ازش اومده ناممکن کنه.
   اینه که بشر ترجیح میده بر نگرده و در کیف دنیای آینده رو ببره و بی خیال گذشته بشه. نه ؟!

  • خسرو گفت:

   سوال خیلی خوبی پرسیدی. میشه این احتمال رو هم در نظر گرفت که شاید همین حالا هم کسانی از آینده به زمان ما و زمانهای دیگه مسافرت میکنن اما مخفی کاری می کنند و در بوغ و کرنا نمی کنند که ما از آینده اومدیم.

  • Kamran گفت:

   نظر شخصیم اینکه سه تا فرض رو در نظر بگیرم،یکی اینکه هرگز میسر نشه انسان به گذشته بیادکه این با شناخت از دستاوردای انسان(پرواز،تکنولوژیی های ارتباطی و صدتا مثال که برای انسان قابل دستیابی نبوده)یکم غیر محتمله،دوم اینکه نسل بشر قبل از رسیدن به این تکنولوژی نابود شده،سوم اینکه احتمالا دستکاری در گذشته عواقب غیر قابل پیشبینی و خطر ناکی داره و هیچکس یا نباید به گذشته سفر کنه یا اینکه حق رونمایی از خودش و اینکه از آینده اومده رو نداره چه برسه به انجام کاری در گذشته،

 5. بهنام سرخیل گفت:

  تصور کنید تعدادی از انسان ها فناوری سفر در گذشته و تغییر اون رو بدست بیاورند!!!
  پس در عمل، سفر زمان، جز یک سلاح مخرب نابودی بشر چیز بیشتری نیست.

 6. Farzaneh گفت:

  ممنون خیلی عالی بود:-)
  آخر مقاله اشاره شد شاید هزاران سال آینده کسی بتواند انرژی لازم برای سفر به گذشته را فراهم کند. اما با فرض وجود شرایط، با کدام نظریه و تکنولوژی میتوان به گذشته سفر کرد؟

 7. مهدیار گفت:

  باسلام
  (در جواب دوستانی که به سفر در زمان اعتقاد نداشتند)
  انسان از درون غار ها به جایی که اکنون هستیم رسیده است!
  (علم فیزیک , علم ریاضی , علم پزشکی , علم کشاورزی و…(
  پس شکی نیست که بتواند چنین تکنولوژی به دست آورد!

 8. azar گفت:

  من فکر می کنم الان هم خیلی ها میتونن برن به گذشته اما به روی خودشون نمی یارن که همچین چیزی امکان داره.می خوان مخفی کنن

 9. MaNdi گفت:

  در اینجا دو حالت وجود دارد:۱)اگر عمر جهان نامحدود باشد،این یک تناقض است چو امکان ندارد کسی از بی نهایت سال بعد بتوند به بی نهایت سال قبل باز گردد!!
  اما حالت دوم، اگر عمر جهان محدود باشد و بشر بتواند به گذشته باز گردد، در این حالت با استفاده از مزایای این فناوری، امکان ندارد بگذارد که عمر جهان محدود شود! که باز هم به حالت اول بر می گردیم.
  پس این داستان با یک دیدگاه صرفا منطقی به کل منتفیست..

 10. Kian گفت:

  شاید کرمچاله راهی بین دو جهان موازی باشه و وقتی وارد یک کرمچاله شدیم وارد جهانی میشیم که مثل جهان خودمون هست و ما قابلیت تغیر اون رو داریم

 11. حمیدرضا سجادیه گفت:

  سفر به گذشته و آینده را شاید به این شکل بشه متصور شد.بیایید فرض کنیم که ما الان روی بردار زمان با یه سرعت خاصی در حرکت هستیم و آروم آروم به سوی آینده حرکت میکنیم.حال اگه یه نفر با استفاده از ابزار یا تکنولوژی خاصی سفر به آینده کنه درواقع اون هم سوار بر پیکان زمان بسوی آینده حرکت میکنه ولی نه با سرعت بیشتر.بلکه مثلا شخص مورد نظر به ۵ سال آینده میره و ما ۵ سال دیگه اون شخص را ملاقات میکنیم.اینطور نیست که ما در زمان خودمون باشیم و اون بره به آینده ما بلکه اون شخص با استفاده از تکنولوژی گذر زمان را حس نمیکنه و ماشین زمان ۵سال را در نظر اون در حد مثلا چند ثانیه میکنه ولی در واقع هم ما و هم اون شخص یه زمان واقعی را (در اینجا ۵ سال) طی میکنیم.نمیدونم تونسته باشم منظورم را برسونم یا نه.شایدم اشتباه کرده باشم.

  • حسین گفت:

   با نظرت موافقم.
   گذشته رو میشه دید تا چن سال اینده ولی نمیشه به اون سفر کرد ومثل یک انسان زنده بین بقیه زندگی کرد. فک کن همه کره زمین رو دوربین بزارن تو هروقت بخای میتونی گذشته رو ببینی اما نمیتونی سفر کنی. چون ادماش مردن و تموم شده نهایتا مث یک تصویر بشه گذشته رو دید نه واقعی

 12. Masud گفت:

  من به علم بشر ایمان دارم میدونم امکانپذیر هست ولی رو نمیکنند نامردا ولی کاش میشد من برگردم به گذشته چون هر روز هر شب هر دیقه ارزوشو میکنم ?

 13. تارا گفت:

  باید دید منظور از «گذشته» چیست؟ اگر گذشته به ایم معنی است که زمانی عقب تر از زمان حال، که هنوز وجود دارد و می توان به آن زمان رفت …..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.