قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

بیگ بنگ: همواره برای ما این سوال مطرح می شود که قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاد؟ پاسخی که معمولا به این سوال داده می شود به این گونه است : قبل از بیگ بنگ چیزی وجود نداشته و بیگ بنگ آغاز همه چیز است. سن کارول Sean Carroll از فیزیکدانان برجسته، این سوال را اینگونه پاسخ میگوید: ما دقیقا نمی دانیم.

کارول نیز مانند بسیاری از فیزیکدانان و کیهان شناسان شروع به بررسی امکان وجود زمان قبل از بیگ بنگ و همچنین ارائه ی نظریات جدید درمورد چگونگی شکل گیری جهان کرده است. کارول نتایج تحقیقات خود را هفته ی گذشته و در اجلاس اتحادیه ی ستاره شناسان امریکایی در Louis, Missouri مطرح کرد. متن زیر خلاصه ای از گفته های کارول پیرامون شکل گیری جهان است که از زبان خود او نقل قول می شود :
image_1360730608886618

Art Image , sent by : Esau Rodriguez

این دوره یک عصر طلایی در روند شکل گیری جهان محسوب میشود، ولی مساله ای که در اینجا مطرح می شود اینست که مدل کنونی که ما از جهان در دست داریم، درک کاملی را از آن ایجاد نمی کند. اول اینکه، در حدود ۹۵% جرم جهان محاسبه نشده است. ظاهرا کیهان شناسان این مشکل را با اختراع انرژی تاریک و ماده ی تاریک حل کرده اند. اما این دلیل نمی شود که چون ما ماده ای را متناسب با داده هایمان یافته ایم، از آینده ی جهان مطلع هستیم.

چیزی که بیشتر ما را شگفت زده می کند، اطلاعاتی است که از فضاپیمای WMAP ( کاوشگر ناهمسانگردی امواج مایکروویو Wilkinson ) در مورد جهان بدست آمده. این فضاپیما امواج پس زمینه ی کیهانی (CMB) یا همان امواج بیگ بنگ را بررسی می کند. تصویر لحظه ای WMAP از چگونگی شکل اولیه جهان، نشان می دهد که جهان در آغاز، داغ، متراکم ویکنواخت (آنتروپی پایین) بوده است. ما نمی دانیم چرا جهان اینگونه بوده است. جهان ما چندان طبیعی بنظر نمی رسد. بعلاوه، حالت های کم آنتروپی و همچنین شرایط اولیه ی مکانی که بتوانند راه گشای جهانی مشابه جهان ما باشند، کمیاب هستند. اکثر آنها دارای آنتروپی بالاتری هستند نه پایین تر.

اکثر پدیده های شگفت آور منفرد در مورد جهان، آن چیزهایی است که تغییرمی کنند. و تمام آنها در یک مسیر ثابت از گذشته تا آینده در میان جهان رخ می دهند. به این روند، بردار زمان گفته میشود. این بردار زمان از دومین قانون ترمودینامیک بدست می آید. این قانون آنتروپی را بیان می کند و چگونگی حرکت یک سیستم بسته را از نظم به سوی بی نظمی شرح می دهد و یک قانون بنیادی در فیزیک و ستاره شناسی بشمار می رود.

cmb_timeline

یکی از سوالات مهم در مورد شرایط اولیه ی جهان به این گونه بیان می شود : که چرا در آغاز مقدرا آنتروپی اینقدر کم بوده است؟ کارول در پاسخ به این پرسش گفت : در لحظات اولیه ی بیگ بنگ ، آنتروپی مسئول بردار زمان بوده است. زندگی ، مرگ ، خاطرات و تمامی حوادث در جریان زمان و نظم موجود رخ می دهند و نمی توانند به عقب باز گردند. هر زمانی که شما یک تخم مرغ را بشکنید یا یک لیوان شیشه ای آب را رها کنید، شاهد این قانون کیهان شناختی خواهید بود. بنابراین به عبارت دیگر برای پاسخ به این پرسشها درمورد جهان و بردار زمان، ما نیاز به بررسی آنچه که قبل از بیگ بنگ رخداده خواهیم داشت. اما بدنبال تاریخی از جهان هستیم که برای همگان قابل درک باشد و بدنبال مکانیسمی اساسی برای حل این معما خواهیم بود.

در حال حاضر ما مدل خوبی برای جهان نداریم و نظریات رایج به این پرسش ها پاسخ مناسبی نمی دهند. نسبیت عام پیشبینی می کند که جهان در یک تکینگی آغاز شده. اما نمی تواند هیچ چیز را تا پس از بیگ بنگ توجیه کند. تئوری تورم که دوره ی انبساط سریع جهان را در لحظات اولیه بیگ بنگ مطرح کرده نیز نه تنها کمکی به حل مساله نمی کند. بلکه مساله ی آنتروپی را وخیم تر میسازد. این تئوری، خود نیازمند نظریه ای برای توجیه شراییط اولیه است. در اینجا مدل های دیگری نیز وجود دارند. اما من مدل جهان های چندگانه ای را که جهان های بچه را خلق می کنند، مناسب تر می دانم. جهان قابل مشاهده ی ما همه ی تاریخ خلقت را در خود ندارد. اگر ما بخشی از چند جهانی(multiverse) بزرگتری باشیم آنگاه هیچ حالت آنتروپی تعادلی بیشینه ای وجود نخواهد داشت و آنتروپی با آفرینش جهانی مشابه جهان ما ایجاد شده اشت.

تحقیقات جدیدی را که من به همراه گروهی از فیزیکدانان بر روی نتایج WMAP انجام داده ام ، نشان می دهند که جهان دارای یک حالت نامتعادل یا یکطرفه است. اندازه گیری های WMAP نشان می دهند که نوسانات امواج پس زمینه ی کیهانی در یک سوی آسمان در حدود ۱۰% قویتر از سوی دیگر آن است. به عبارت دیگر اگر این نوسانات یک ساختار رها شده را در سرتاسر جهان خالق جهان ما نشان دهند آنگاه جهان در یک سوی خود سنگینتر خواهد بود. فهم بهتر گرانش کوانتومی به درک بهتر این موضوع کمک خواهد کرد. نوسانات کوانتومی می توانند جهان های جدید ی را بوجود آورند. اگر نوسانات گرمایی بتوانند در یک فضای ساکن جهان های بچه را تولید کنند. پس دارای انتروپی و در نتیجه قادر به آفرینش جهان بوده اند. کارول بر این نکته تاکید بسیار دارد که هر پژوهشی در این زمینه نیاز به تفکر بسیار دارد. تا کنون هیچ یک از این تحقیقات ثابت نشده اند.

Read More : http://www.universetoday.com/15051/thinking-about-time-before-the-big-bang/

(46 نفر , میانگین : 4٫30 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=609

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳۸ پاسخ‌ها

 1. بیخیال گفت:

  ممکن است به این دلیل انتروپی وجود نداشته که قبل بیگ بنگ زمان وجود نداشته….

  انتروپی فقط با گذشت زمان به وجود می اید و با گذشت ان بیشتر هم میشود .
  ما وقتی تخم مرغ را میشکنیم … گذشت زمان باعث این رویداد میشود ………

  ممکن است اینم یکی از دلیل هایش باشد

 2. محمد علی گفت:

  از دیدگاه من، در مورد بیگ بنگ و سایر اتفاقات….
  این است که:
  ۱-فضا بینهایت است.(هم قبل از بیگ بنگ و هم بعد از بیگ بنگ)
  ۲-در این فضای بیکران و بی اندازه فقط یک بیگ بنگ وجود نداشته…به نظر من بینهایت بیگ بنگ در این فضای بینهایت رخ داده و در حال رخ دادن است.اما علم کنونی ما فعلا فقط اجازه بررسی بیگ بنگ اصلی که ما صحبتش را میکنیم میدهد.
  من مطمئنم با پیشرفت علم از همین حالا تا ملیون ها سال بعد، بالاخره این موضوع مطرح و تایید میشود که بینهایت بیگ بنگ تا کنون در این محیط بینهایت شکل گرفته شده که هم اکنون هم در حال بیگ بنگ میباشیم. و تا بینهایت سال در این فضای بینهایت این روال ادامه خواهد داشت.

  و اما حساس ترین راز که من فکر نمیکنم به سادگی به آن برسیم….یا میتوانم بگویم که اصلا به آن نمیرسیم…این است که چه انرژی باعث چنین بیگ بنگ هایی میشود و چه چیزی باعثه آنها و باز هم چه چیزی باعثه آنها…….من فکر میکنم تا میلیارد ها سال دیگر این راز باقی خواهد ماند……….برای همیشه.

  The first and the last of physics=infinite
  !
  سلامت باشید…

 3. مهدی آموزگاران گفت:

  باسلام
  من به یه مساله زیاد فکر میکنم
  اگر فضا زمان با مهبانگ شروع شدچرا میگم قبل از مهبانگ…؟ مگه زمان بامهبانگ شروع نشد؟ پس بنابراین قبلی وجود نداشته، یعنی زمانی حرکت نمیکرده که بگیم قبل از مهبانگ. واگه قبلی هم وجودداشته پس حتما زمان زودتر از مهبانگ بوجود آمده.

 4. از نظر من قبل بیگ بنگ چیبوده قبل اون چی بوده قبل قبل او چی بوده ؟
  اگر بخوایم مثل انسان فکر کنیم این حرف بنده کاملا واقعیست و هیچ عیبی برای آن وجود ندارد و این هم میفهمیم که اگر بخوایم این فکرو بکنیم میگی هییییییییچوقت تموم نمیشه و واقعا بسیاری دانشمند از فکر به این موضوع عقل خودشون رو از دست دادن این ماجرا واقعیه خیلی دانشمندان دیوانه شدند پس بهتره بهش فکر نکنیم ما که تا تهش اینجا نیستیم یه روزی میفهمیم

 5. هیچ وقت نفهمیدم nبه توان قبل چی بوده

 6. مسیح گفت:

  به نطر من وقتی بیگ بنگ “زمان” رو به وجود اورده و زندگی و زیست رو ساخته
  پس نباید بگیم قبل از بیگ بنگ چی بوده چون خودش اولیین زمان وثانیه رو به وجود اورده گذشته ای نداشته
  .. یه چیز پوچ و غیر قابل فکر …

  • هادی گفت:

   اگر قبل از بیگ بنگ چیزی وجود نداشته ،و بیگ بنگ از هیچ شکل گرفته،پس خود هیچ وجود داره که بیگ بنگ از اون شکل گرفته.خودتونو گول نزنید.درواقع هیچکسی هیچ چیزی نمیدونه.

 7. حامد گفت:

  واژه “قبل” معطوف به زمان هست و اگر زمان؛خود مولود حادثه ای بوده پرسش از “قبل از آن” صحیح نیست اما. . .
  اگر عامل زمان را کنار گذاشته و بجای آن از “سطح یا رده” استفاده کنیم میتوانیم بپرسیم که سطح بالاتر از آن حادثه چه بوده؟
  واژه ها مکن است خود بتنهایی جهانی را دگرگون کنند.

 8. Ali sh گفت:

  سلام
  به من یه سوال دارم که پاسخش روشن نیست.
  میگن انفجار بیگ بنگ نقطه شروعه و قبل بیگ بنگ هیچ چیز نبوده.
  خب پس انفجار بیگ بنگ چگونه رخ داده.یکی از دوستام میگفت با انباشته شدن بیش از حد انرژی در یک محفظه.
  خب این انرژی از یه جایی سر چشمه گرفته پس به معنای واقعی نمیشه گفت که هیچی نبوده. .
  یه نظر دارم و اونم اینه که تمامی جهان ها و کهکشان هایی که وجود داره و تمام این جهانی که ما بهش میگیم بینهایت یک زیرمجموعه باشه از یک جهان بزرگتر

  • هادی گفت:

   بازهم این پرسش بوجود میاد که اون جهان بزرگتر خودش از کجا بوجود اومده.ببینید دوستان کسی واقعا قادر به جواب دادن این سوالها نیست.چون جوابی براش ندارن.

 9. سامان گفت:

  یک سوال اگرمافضاراتا بی نهایت دنبال کنیم وبه بینهایت برسیم بعدازآن بازبایدفضای خالی وجودداشته باشدواین فضاهم ربطی به انفجاربیگبنگ ندارد.مشکل اصلی تعریف ابتدا وپایان است چیزهای که امکان وجودشان مشکل است.وشایدواقعاوجودنداشته باشند

 10. سامی گفت:

  به نطر من , قبل از ما و بیگ بنگ و تمام هستی , دنیای دیگری وجود داشته , با کمیت و کیفیتی دیگر , که جمع شده و به صورتِ اون اتم دراومده و بعدش بیگ بنگ و بوجود اومدنِ جهانی که ما توش زندگی میکنیم ..

 11. محسن گفت:

  به نظر بنده ، ایجادکننده بینهایت قدرتمند همه این شگفتیها داره به عقل و فکر بینهایت ضعیف ما و طرز فکر بینهایت ابتدایی ما لبخند می زند ، این را هم بدانیم که ما جهان را بزرگ و بینهایت وسیع می دانیم چون ما بینهایت ضعیف و کوچک هستیم و مطابق قوانین ریاضی ، گزاره درست آنگاه نادرست در نهایت نادرست می باشد.مورچه ای که داخل تار و پودهای یک فرش حرکت می کند اصلاً نمی داند که این فرش است !!! چه برسد به اینکه نقش و نگار آن را بفهمد یا بگوید قبل از این چی بوده؟و از کجا آمده ؟ ولی دقیقاً می تواند بفهمد که کسی آن را درست کرده است .

 12. محسن آرین مهر گفت:

  همانطور که انیشتن گفته این هستی بی انتهاس و از اونجا که تنوع هندسی محدوده در یک جایی این هستی تکرار شده و در واقع کپی پیست شده. یعنی بی نهایت زمین بی نهایت خورشید بی نهایت منظومه شمسی بی نهایت کهکشان راه شیری و … این بیانگر این هست که درک این موضوع که قبل از بیگ بنگ دقیقا چه چیزی بوده و آیا ماده و انرژی قبل از آن هم وجود داشته یا نه بسیار مشکل هست. امکان داره که همانطور که هستی لایتناهی هست تعدادش هم بی نهایت باشه. همون بحث جهان های موازی. پس اگه اینطور فکر کنیم نتیجه میگیریم که بی نهایت هستی مساوی است با بی نهایت پدیده بیگ بنگ و ما در ادامه یکی از اون بیگ بنگ ها بوجود اومدین و قدرت این رو نداریم که به اطلاعات گذشته بیگ بنگ هستی خودمون دست پیدا کنیم. و اگر یه درصد هم با پیشرفت تکنولوژی بتونیم برسیم ممکنه میلیون ها سال طول بکشه و از اونجا که کره زمین نهایتا تا ۳۰۰ سال آینده قابلیت زندگی رو داره و از اونجا که بشر هنوز موفق نشده جایگزینی برای کره زمین جهت زندگی پیدا کنه پس در نتیجه تا قبل از رسیدن به این دانش و آگاهی نسل انسانها منقرض خواهد شد متاسفانه…

 13. آگاه گفت:

  حرفم احمقانه اما لطفا روش بیشتر فکر کنین
  ما جهان را جوری تعریف میکنیم که در قالب های زبانی و کلمات جای بگیرند، بیاین به این ما، ناظر بگیم. سوال اینجاست که قبل از بیگ بنگ چه بوده، قبل از بیگ بنگ چه ناظر یا بیننده ای بوده که بخواد اون پدیده اتفاق بیوفته، انفاقات گیتی در ذهن ما وجود دارند اگر ناظر یا آگاهی وجود نداشته باشه، کل این جهان مثل یک دانه ی سیب بی اهمیت و بی ارزش میشه، سوالی که بیشتر ذهن منو درگیر کرده در مورد پیدایش کانشسنس یا آگاهی است، چه اتفاقی بعد از ١٣.٨ بیلیون سال رخ داد که امروز من نه تنها از وجود خودم آگاهم، بلکه در مورد تناقض ها و هیچ ها هم قادر به تفکرم. به نظر من حل مسئله ی پیدایش گیتی مانند این است که بخواهیم زیبایی موسیقی را به یک ناشنوای مادرزاد توضیح دهیم. ذهن که خود خالق این جهان است با قوانین خودش، میتواند با جوابهایی چون مولتی ورس یا خالق آرامش پیدا کند یا حتی برعکس تا ابد گیج و گنگ لذت ببرد از بزرگی و عظمت قدرتش.

 14. پرهام گفت:

  سوال های زیادی هستن که هرگز در این دنیا جوابی براشون پیدا نمیشه اگه هم پیدا بشه گره ای رو از گره هامون باز نمیکنه بلکه خودش مقدمه ده ها سوال دیگه میشه سوال هایی پی در پی و تودرتو که فقط ادم رو به مرز جنون میکشن مثلا من میتونم سوالامو اینجوری شروع کنم؟ من چرا اینجام؟ چرا دارم کامنت میزارم؟ ممکنه بگین چون به موضوع علاقه داشتم و میخواستم تو بحث شرکت کنم… خب درسته اما هدف از این بحث چیه؟ … میشه اینو ادامه داد و مثل بقیه سوالات به منشا و هدف اصلی رسید… طبیعتا موضوع بیگ بنگ هم در این مسیر پرسیده و بررسی میشه … یعنی همه به یه نقطه میرسن… همون نقطه ای ک پایان همه ی سوالاته همون جایی که دیگه جوابی نداریم که بدیم… اون موقس که میگیم بیخیال داداش برو زندگیتو بکن تا میتونی لذت ببر غصه چیزو نخور کاری نکن ک وقتی وقتش رسید از کرده هات پشیمون بشی تو که نمیدونی فردا چه اتفاقی ممکنه بیفته پس اون کاری که دوس داری رو انجام بده که اقلا حسرت گذشته رو هیچ وقت نخوری و در نهایت امیدوار باش فردا اتفاق بهتری بیفته… شاید… (امیدوارم)

 15. سارا گفت:

  بله دیگه همون هیچی شما میگین نوسانات کوانتومی(جرقه ی خدا)بوده ولی زمان یاثانیه وجود نداشته است

 16. امین گفت:

  با این تفاسیری که صحبتهای دانشمندان و محققان به ما القا کردن بازم میشه یه نتیجه دیگه گرفت
  اونم اینه که میشه گفت زمان حتی قبل از بیگ بنگ وجود داشته اما ثابت نشده به دلیل هویت و ساختار نامعلوم بیگ بنگ
  در حال حاضر عقل سلیم میگه باید علت باشه که معلول هم باشه
  نمیشه همینجوری گفت بیگ بنگ علت بوده چون هنوز دانش ما بدان حد نرسیده که حتی بدونیم بیگ بنگ از چی بوجود آمده در مرتبه ای که نه فضایی بوده نه زمانی
  پس اگر بخواهیم عاقلانه و با دانش امروزی فکر کنیم میشه به این نتیجه رسید که زمانی وجود داشته که بیگ بنگ به تکامل رسیده یعنی از نقطه شروعش تا زمان انفجار
  پس گذشت زمان بوده
  یه دلیل دیگه هم میشه گفت اونم این که
  بلاخره یه چیزی یه کسی یه نیرویی یا انرژی خاصی بوده که بیگ بنگ از اون شکل گرفته
  هیچ کسی نخواهد فهمید این راز رو تا ابد

 17. m گفت:

  همه ی سوال ها یه جوابی دارن، این قانون طبیعته
  اما مشکل اینجاست که اگه جوابش رو هم پیدا کنی بازم یکی هست که بگه چرا این؟؟؟

 18. H گفت:

  جهان اطراف ما از فیزیک و ریاضی تشکیل شده و منطق و معما های ریاضی هم همیشه یه پاسخی دارن

 19. Nima گفت:

  چیست این سقف بلند ساده بسیارنقش
  زین معما هیچ دانا در جهان آگاه نیست

 20. تیارا گفت:

  ماهیچی نمی دونیم حتی اگربیگ بنگ واقعااتفاق افتاده باشه بازهم سوال های بیشماری به ذهنمان خطورمیکندواین بیانگرآنست که نبایدحتی به مسلم ترین کشفیات بشرقانع بود.بایداندیشید

  • ناشناس گفت:

   اگه جهان با بیگ بنگ آغاز شده باشه و اگه قبل از بیگ بنگ ، چیزی وجود نداشته خیلی بهتر هست و انسان یه جوری باهاش کنار میاد
   کافیست بگیم همانطور که بیگ بنگ ، زمین و خورشید رو به وجود اورد ، زمان و علت و معلول رو هم به وجود اورد . پس زمان و علت و معلول پدیده ی خلق شده توسط بیگ بنگ است و قبل از آن چیزی وجود نداشته
   با این نظریه خیلی از مشکلات حل میشه . اما متاسفم دوست عزیز ?? این نظریه به احتمال خیلی زیاد اشتباه است
   قبل از بیگ بنگ یک جهان دیگر وجود داشته . نه ببخشید . قبل از بیگ بنگ میلیارد ها جهان دیگر وجود داشته و خود اون جهان ها توسط بیگ بنگ هایی به وجود اومدن و این بیگ بنگ ها ادامه داره و خبر بد اینه که جهان در کلیت خودش آغازی نداشته و ازلی هست و این روند ادامه داره
   فکر کنم اثبات این موضوع خیلی بد خواهد شد . یک دقیقه تصور کن جهان آغاز نداره ،

 21. سبا گفت:

  هرجسم درحال انبساطی راکه درنظربگیریم بایدحتما درون فضایی بزرگترازخودش وجودداشته باشدکه منبسط شود.ازهرزاویه ای که بنگریم نمی توانیم منکرهستی شویم درتاییدسخن دوستمان حتی اگربیگ بنگ ازهیچ به وجودآمده باشدبازهم هیچ هست بوده است وجهان.وفلاسفه ی قدیم به این نکته پی برده بودندکه ذهن ماتوجیهی برای آغازجهان نمی یابدپس گفتندجهان بی آغازاست وهمواره هست.نبایدازدریای اندیشه سیراب شدگاهی بایدبازگشت

 22. شهاب گفت:

  به نظرم من جهان دارای انبساط و انقباض متناوب هست اما این نقطه های تکین چطور ایجاد میشند خود سوال هست شاید چندین جهان وجود داشته باشه و انبساط در یک جهان باعث انقباض در جهانی دیگه بشه و این انقباض یک نقطه تکین ایجاد کنه ؟!

 23. سبا گفت:

  حتی اگرنظریه چندجهانی هم درست باشه بازهم بایدجهان وفضایی بزرگترمتصورشویم تااین جهان هارودرخودجای دهد واین وجودجهان ازلی رواثبات می کنه.به مفهوم جهان توجه کنیدامکان نداردبتوان چیزی خارج ازجهان تصورکرد.هرچنددرواقع ماهیچ چیزنمی دانیم

 24. مجتبی گفت:

  من میگم جهان ما حاصل تکرار هست و زمان موهومی است حاصل توالی تکرار ها همه چی در هم تنیده جخان ها و فصا های در هم تنیده و مکرر

 25. بابک گفت:

  خیلی چیزها در خیلی زمانها برای بشر معمایی غیر قابل حل بوده ولی برای آیندگان چیز پیش پا افتاده ای شده مانند صاعقه، زلزله، خورشید مرکزی، تگرگ و ….. بنظرم بیگ بنگ و خیلی موارد دیگر برای ما معمایی دیوانه کننده ولی برای نسلهایی که نمی توان گفت چند صد یا هزار یا میلون سال بعد می آیند چیزی مشخص و حل شده باشد. البته اگر نسل بشر تا آن موقع باقی باشد.

 26. علی گفت:

  سلام من فکر میکنم اگه تمام جهان از بیگ بنگ شروع شده باشه یعنی زمانی ماده و ضد ماده در کنار هم بوده اند و از نظر فیزیک امکان ندارد این طور باشد به نظر من این جهان با طولی به اندازه بیش از ۱۳ملیارد سال نوری قطره یا نقطه ای از کل جهان واقعی هست و بشر در آینده آن را درک خواهد کرد

 27. محمد گفت:

  وقتی ماده و انرژی از بین نمی‌روند لابد قبل از بیگ‌بنگ خمیرمایه‌ی جهان وجود داشته است. و تا ابد این خمیرمایه وجود خواهد داشت.

 28. رضا گفت:

  دوستان من رو این قضیه خیلی فکر کردم و واقعا پیدا کردن جواب این سوالات کاری عبث و بیهوده است . اما میخوام اینجا چیزی رو خدمتتون بگم که شاید تابحال جایی گفته نشده و یا شاید من تابحال نشنیدم . ببینید دوستان درسته که زمان و فضا از لحظه بیگ بنگ بوجود آمده و با این اوصاف نمیشه گفت که قبل از بیگ بنگ چه چیزی بوده و یا چه چیزی اتفاق افتاده چون که در اصل زمانی وجود نداشته . همه میدانند که خود بیگ بنگ بوجود آورنده خیلی چیزها شد از جمله جاذبه . حالا میخوام برسم به اصل حرفم :
  ما تو این دنیا هر چیزی که وجود دارد را به علتش ربط میدهیم و این همان رابطه علت و معلول هست و اگر این مسیر رو همینطور ادامه دهیم ، در آخر میرسیم به علت اصلی همه این کائنات که همان بیگ بنگ هست . حالا اگر از خود بپرسیم علت اصلی بیگ بنگ چیه ، دیگر جوابی برای این سوال نخواهیم داشت ، چون اگر جوابی هم داشته باشد و مثلا علت آن x باشد ، باز هم دنبال علت x هستیم و این سوال تا بینهایت تکرار میشود و جوابی نخواهد داشت . حالا سوال اینجاست که تا بحال از خود پرسیده اید که آیا بیگ بنگ خود میتواند بوجود آورنده علت و معلول باشد ؟!؟!؟!؟! یک بار دیگه به این سوال توجه کنید : آیا ممکن است که پدیده علت و معلول مانند هر پدیده دیگری از جمله زمان ، از آغاز بیگ بنگ بوجود آمده باشد ؟!؟!؟!
  اگر اینطور باشد ، معنیش این است که بیگ بنگ حتما نباید علتی داشته باشد ولی از آنجایی که ما فقط قادر به درک لحظه بعد از بیگ بنگ خواهیم بود ، در نتیجه نمیتوانیم دنیای بدون علت و معلول را درک کنیم ، همانطور که نمیتوانیم دنیای بدون گذر زمان را درک کنیم یا همانطور که مثلا یک کور مادرزاد نمیتواند درک کند که قرمز یعنی چه و یا سبز یعنی چه . واقعا این مسئله خیلی پیچیده است . ما در اصل همان کور مادرزادی هستیم که دنیای خارج از هستی با قوانین خودش ، برای ما قابل تصور نیست .

  • Amirpour گفت:

   خیلی زیبا بود نظرتون. تو فلسفه به این موضوع علیت میگن. به خاطر تسلسل وجود ها ، حتما باید یه وجودی باشه که علت همه علت ها باشه، ینی نقض علت و معلول. حالا این وجود بی علت باید ویژگی ورای ویژگی وجود ها داشته باشه، مثل واجب الوجود بودن، مطلق(کامل) بودن، پس ما نمیتونیم مثلا به ماده یا انرژی واجب الوجود بودن رو اطلاق کنیم چون ثابت کردیم که همیشه وجود نداشته(علتی داشته) یا مثلا خود بیگ بنگ که شما بهش اشاره کردید. نمیتونیم بیگ بنگ رو واجب الوجود بنامیم، درسته علت خیلی چیز هاس، ولی از اون جایی که توی به وجود اومدنش از یه سری قوانین (فیزیک) پیروی میکنه و در غالب اونا شکل گرفته نمیتونیم بهش بگیم علت العلل چون قبل اون قوانین فیزیک بودن که اونو شکل دادن. حالا فلسفه الهی که تا الان تو این مبحث حرفش نقض نشده(بلکه تا الان علم داره ثابتش میکنه) وجودی رو تعریف کرده که باید یه سری ویژگی هایی که ذکر شد رو حتما داشته باشه. مطلق باشه ، واجب الوجود باشه ، خالق باشه ، ورای زمان باشه و … . حتما تو این بحث تو گوگل یه سرچ کنید خیلی جالبه.

   • رضا گفت:

    دقیقا درسته . ببینید این تسلسل وجودها از لحظه بیگ بنگ به بعد برای بشر ملموسه و درش شکی نیست . پدیده هایی چون جاذبه و فضا و زمان و نیروهای دیگر همزمان با این انفجار شروع به کار کردند . بحث من اینه که شاید در کنار این اسامی ، پدیده های دیگری هم همزمان شکل گرفته اند . نظر بنده اینه که ماهیت کیهان از لحظه بیگ بنگ طوری هست که برای هر معلولی ، علتی وجود دارد و سردسته همه علتها که برای بشر قابل درک باشد ، همان بیگ بنگه .
    شاید پدیده های دیگری هم خارج از هستی ما که قوانین فیزیک خاص خودشون رو دارن ، در حال حاضر در جریان باشن که برای ما قابل فهم و درک نیست . بحث کلی بنده اینه که اگر دانشمندها معتقدند که مثلا زمان از بیگ بنگ شروع شده ، پس علت همه علت ها از یک جایی شروع شده چون خود یک پدیده است و لزومی ندارد تا بینهایت دنبال علت اصلی بگردیم مثل این میماند که بخواهیم قبل از بیگ بنگ دنبال فضا و زمان بگردیم که اصلا قابل درک و فهم برای زیرمجموعه کل کیهان نیست .

 29. mr.vhid گفت:

  سلام دوستان،من فقط ی چیزی میخوام بگم بهتون
  این سوال چه از نظر علمی چه فلسفی و از هر زاویه ای اشتباهه دلیلشم اینه؛
  ما فقط منطق علت و معلولیو تو ذهنمون داریم و فک میکنیم که همه سوالارو باید با این منطق جواب داد
  در صورتی ک اشتباهمون همینجاست، دلیلی نداره ک هر معلولی علتی داشته باشه واقعا دلیلی نداره،،
  پس بوجود اومدن همه چیز از هیچ چیز کاملا عملیه
  مشکل اینجاست که ما انسانها خودمونو خیلی دست بالا گرفتیم?
  موفق باشید والبته چند منطقی !

 30. ahora گفت:

  سوال خوبیه قبل ازبیگ بنگ چه بوده علت وقوع بیگ بنگ چیست جوابش سادست؟نمیدانم?

 31. Abbas گفت:

  اگر ما می تونستیم ۱۴ میلیارد سال نوری رو در ۱ ثانیه طی کنیم و به مرزهای جهان بیگ بنگی خودمون برسیم و سرمون رو از مرز جهان بیرون ببریم،، آیا فضایی به وجود می اومد تا ما بتونیم سرمون رو بیرون ببریم،، یا چون سرمون رو بیرون آوردیم فضا بوجود می اومد؟
  همیشه باید مد نظر داشت قوانینی که بهش عادت کردیم مثل (علت و معلول) ممکنه از یه جایی به بعد اعتبار خودش رو از دست بده

  به هر حال در پاسخ به سوال های مشکل نباید به خرافات پناه برد بلکه باید با خود گفت: تا بدست آوردن جواب صحیح منتظر می مانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.