رودخانه‌ای در آسمان

بیگ بنگ: این دو رشته در آسمان چه هستند؟ رایج‌ترین رشته در سمت راست قرار دارد که در واقع کمان مرکزی کهکشان راه شیری می باشد. خورشید ما در دیسک کهکشان مارپیچی راه شیری می چرخد، به گونه‌ای که از داخل، این دیسک ستاره‌ای به شکل یک کمان روشن در سراسر آسمان دیده می شود.

کمان ستارگان کهکشان راه شیری در تمام سال دیده می شود – البته خارج از روشنایی شهر. رشته‌ای که به طور رایج مشاهده نمی شود در سمت چپ قرار دارد که نور منطقه‌البروج (زودیاک) است – این نور در واقع از غبار موجود در مدار خورشید در منظومه شمسی منعکس می شود. نور منطقه‌البروج در کنار خورشید درخشان‌تر است و در نتیجه درست قبل از طلوع خورشید یا پس از غروب خورشید بهتر دیده می شود. در برخی از غروب‌ها در شمال، به ویژه در حین ماه‌های مارس و آوریل، این روبان نور البروجی پس از غروب خورشید به وضوح به چشم می خورد. اخیرا مشخص شده که غبار البروجی بیشتر از دنباله‌دارهای عبوری از نزدیکی مشتری نشات گرفته است. فقط در زمان‌های خاصی از سال، این دو رشته پهلو به پهلوی یکدیگر در بخشی از آسمان دیده می شوند، همانند همین عکسی که مشاهده می کنید. در اینجا، دو جریان نور شبیه لب رودخانه دیده می شوند؛ رودخانه‌ای در آسمان. این عکس پانورامای زیبا تقریبا سه هفته پیش در شمال جاتلند در دانمارک گرفته شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=73900
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. امید شه پور گفت:

    فوقالعاده زیباست درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.