سه گانۀ کهکشانی لئو

بیگ بنگ: این گروه از کهکشان ها در آسمان بهارِ شمالی دیده می شود. این سه کهکشانِ بی نظیر که به سه گانۀ لئو معروفند در یک میدانِ دید قرار می گیرند. آنها حتی با ضعیفترین تلسکوپ ها نیز قابل رویت هستند و به طور مجزا می توان آنها را NGC 3628 (سمت چپ)، M66 (سمت راست پایین) و M65 (بالا) نامید.

هر سه، کهکشان هایی مارپیچ و بزرگ هستند اما تمایل دارند شبیه هم نباشند چون دیسک های کهکشانی در زوایای متفاوتی از خط دیدمان قرار گرفته اند. NGC 3628 از لبه مشاهده می شود و خطوط گرد و غبار تاری دارد که از صفحۀ کهکشان عبور می کنند، درحالی که دیسک های M66 و M65 هر دو تمایل دارند ساختار مارپیچی خود را به نمایش بگذارند. فعل و انفعالات گرانشی بین کهکشان ها در این گروه نشانه های مشهودی را از خود باقی گذاشته اند، از جمله دیسکِ پیچیده و متورمِ NGC 3628 و بازوهای مارپیچیِ بیرون کشیده شدۀ M66. این نمای خارق العاده حدودأ یک درجه (به اندازه دو ماه کامل) در آسمان وسعت دارد. این سه کهکشان حدود ۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=65213
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. M hk گفت:

    بسیار زیبا بود
    یه سوالی که داشتم این بود که حدود تفکیک تلسکوبی که بتونه همچین منظره ای رو شکار کنه باید چقدر باشه؟ اگر نمونه ای از تلسکوبهای سلسترون که تو خونه میشه استفاده کرد داشته باشیم، آیا جواب میده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.