نمایی زیبا از کهکشان کلاه مکزیکی کوچک

بیگ بنگ: تلسکوپتان را به سمت صورت فلکی اسب بالدار بچرخانید تا این گسترۀ ستاره های کهکشان راه شیری و کهکشان های دوردست را ببینید. این میدان دید زیبا که با NGC 7814 احاطه شده تقریبأ با ماه کامل پوشش داده می شود.

NGC 7814 گاهی اوقات کهکشان کلاه مکزیکی کوچک نامیده می شود زیرا به کهکشان درخشان و معروف مسیه ۱۰۴، یعنی به کهکشان کلاه مکزیکی شباهت دارد. هر دوی این کهکشان ها از نوع کهکشان های مارپیچی هستند که از لبه مشاهده می شوند و هر دو هاله های گسترده و برآمدگی های مرکزی دارند که با یک دیسک باریک همراه با خطوط گرد و غبار باریکتر در سایه قطع شده اند. در حقیقت، NGC 7814 تقریبأ ۴۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و ۶۰ هزار سال نوری گستردگی دارد. در واقع اندازه‌ی فیزیکی کلاه مکزیکی کوچک تقریبا برابر با همنامش است، اما تنها به این دلیل که از آن دورتر است، کم‌نورتر و کوچک‌تر دیده می‌شود. همچنین کهکشان های کوتوله خیلی کم نور، به طور بالقوه بصورت ماهواره های کهکشان NGC 7814، در تعامل با آن قرار دارند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(11 نفر , میانگین : 4٫64 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67695
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. M hk گفت:

    بسیار زیبا بود
    ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.