نگاهی دقیق به یک کهکشان کوتوله

بیگ بنگ: ولف-لاندمارک-ملوته (WLM) که بر اساس اسامی سه ستاره شناس کاشف آن نامگذاری شده یک کهکشان کوتولۀ تنها است. این کهکشان کوچک نخستین بار در سال ۱۹۰۹ توسط ستاره شناس آلمانی ماکس ولف کشف شد. ماهیت آن به عنوان یک کهکشان تنها نیز در سال ۱۹۲۶ توسط کنوت لاندمارک و فیلیبرت ژاک ملوته مشخص شد.

این کهکشان که در صورت فلکی جنوبی نهنگ در فاصلۀ تقریبی ۳ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری قرار دارد، یکی از دورترین اعضای گروه محلی کهکشان ها میباشد. در واقع، این کهکشان هرگز با هیچ کدام از کهکشان های گروه محلی تعامل نداشته است. هنوز مناطق تشکیل ستارۀ متمایل به صورتی و ستارگان آبی رنگ جوان و داغ در این جهان جزیره ای، منزوی وجود دارند.

همچنین ستارگان قدیمی تر و خنک متمایل به زرد بصورت یک هاله کهکشانی کوچک و محو دیده می شوند؛ این هاله تقریبا ۸۰۰۰ سال نوری گستردگی دارد. این تصویر دقیق توسط دوربین میدان گستردۀ ۲۶۸ مگاپیکسی OmegaCAM نصب بر روی تلسکوپ تحقیقاتی در رصدخانه پارانال سازمان فضایی اروپا، گرفته شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(4 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=66447
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.