IC 1011 : بزرگترین کهکشان کیهان

8
15293

بیگ بنگ: بزرگترین کهکشان شناخته شده چه اندازه ای است؟ در کیهان، میلیاردها کهکشان داریم و با توجه به فاصله بسیار زیاد ما با آنها و همچنین ناتوانی ما در مشاهده تمامی کهکشانها، بطور قطع نمی توانیم بگوییم که کهکشانی که مشاهده کردیم بزرگترین کهکشان جهان میباشد و بزرگتر از آن وجود ندارد. جهان جای بزرگی است ، بنابراین ما هرگز نمی توانیم اطمینان حاصل کنیم که بزرگترین کهکشان را مشاهده کرده ایم اما در عوض می توانیم بگوییم که بزرگترین کهکشانی که تاکنون می شناسیم کدام است.

tumblr_m7kxiyI0kn1rb8s9uo1_1280مقایسه اندازه کهکشان غول پیکر IC 1011 با کهکشان راه شیری – آندرومدا و M 87

نمونه ای از این کهکشان غول پیکر در خوشه آبل 2029 است. این کهکشان با نام IC 1011 شناخته می شود. IC 1011 یک کهکشان بیضوی است که 1.07 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. این کهکشان غول پیکر بزرگترین کهکشان شناخته شده ای است که تاکنون مشاهده شده و در صورت فلکی سنبله قرار دارد. قطر این کهکشان 6 میلیون سال نوری است و 60 برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری ماست. ( قطر کهکشان راه شیری 100 هزار سال نوری است ) سن این کهکشان حدودا 12.95 میلیارد سال براورد شده و دارای 100 تریلیون ستاره میباشد.

abell2029_comp

تصویر آبل 2029  در اشعه ایکس چاندرا (سمت چپ) و تصویر دیجیتال آسمانی (سمت راست)

بزرگترین کهکشان ها در جهان، کهکشان های غول پیکر بیضی شکل هستند. این کهکشان های بزرگ و تخم مرغی شکل با تریلیون ها ستاره هستند. آنها از طریق چندین برخورد بین کهکشان های مارپیچی کوچکتر به این شکل در آمده اند. برای مثال، در چند میلیارد سال آینده پس از برخورد کهکشان راه شیری با کهکشان آندرومدا ،احتمالا یک کهکشان غول پیکر بیضی شکل، با حدود یک تریلیون ستاره شکل خواهد گرفت.

یکی از چیزهایی است که باعث تعجب می شود، این است که دلیل شکل گیری چنین کهکشانهای عظیم در کیهان چیست؟ چرا اصلا کهکشانی به این بزرگی؟ چندین کهکشان در مراکز خوشه های مختلف وجود دارد که اندازه ی آنها تقریبا نزدیک به این کهکشان هستند، چه چیزی باعث ایجاد تمرکز چنین حد بالایی از جرم در یک کهکشان می شود؟ آیا هاله ای از ماده تاریک است که در آن زندگی می کند؟ اساسا، محدودیت های توزیع اولیه ماده پس از بیگ بنگ، زمان، و انبساط کیهان بسیار تعیین کننده است،اما هنوز هم جای بحث و تعجب دارد!

احتمالا کهکشان های بسیار بزرگتری وجود. برای جستجوی آنها باید به مراکز بزرگترین خوشه های کهکشانی نظاره کنید. در اینجا می توانید با بسیاری از کهکشانها آشنا شوید.

Read More : http://www.universetoday.com/30701/what-is-the-largest-galaxy

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Abell_2029

 ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه‌ها

 1. اقا ی سوال مرتبط میپرسم کسی هست پاسخ بده،در بحث چند جهانی یا جهان های موازی یا جهان های حبابی،مباحث جالبی شده و حتی بحث ایجاد پیوند به طرق علمی میان جهانهای موازی که هنوز به اثبات نرسیده ،مورد بحث هست و بسیار جالب پیش رفته،سوالی که من دارم با فرض اینکه چند جهانی وجود داشته باشه،بین دو جهان در کنار هم ی فضای خالی داریم که از خلا ماده نشات میگیره،جنس این خاا چیه ایا میشه گفت ابعادی رو داره اما ابعاد دیگه ای رو نداره،واینکه اصلا رابطه فضا با اجرام در چیه،چرا فرض میگیرن درصورت نبود جرم،فضایی هم نداریم،اینها همه در یک شوال خلاصه میشه و اون اینکه رابطه جرم و ماده با ایجاد فضای پیرامونش چگونه است؟ممنون

 2. بحث شکلگیری هندسه کهکشانها در محدوده مکانیزم و عملکرد ماده باریونی است که اساسا ادغام کهکشانها بایکدیگر ونیز تغییرات در هندسی در انها را تعیین میکند. و لاکن یرای پاسخگویی دقیقتر به این پرسش شایسته است که نخست به چند پرسش اساسی تر پاسح داده شود.
  1- منشا پیدایش ماده باریونی چیست؟
  2- چرا در مناطقی که در طول زمان به کهکشان تبدیل شده و به رشد روزافزون خود ادامه میدهد هویدا میشود ؟
  3- نقش ماده تاریک در شکلگیری و مدیریت کهکشانها ئلاجرم کل کیهان چیست ؟
  4- نقش انرژی تاریک و لاجرم انبساط عالم در دینامیک کهکشانها چگونه است ؟

 3. شاید کل کیهان اونقدرم بزرگ نباشه ما خیلی کوچیکیم که اونو بزرگ میبینیم در نظر یک موجود تک سلولی یک اطاق به اندازه منظومه شمسی بزرگه