تصویر نجومی روز: درون سحابی خرچنگ

بیگ بنگ: چرا سحابی خرچنگ پرجرم ترین ستارگان شناخته شده را تشکیل می دهد؟ علت آن هنوز مشخص نیست. در نزدیکی سحابی روشن تر پنجه ی گربه در سمت راست بالا، سحابی خرچنگ در سمت چپ پایین قرار دارد که NGC 6357 نامیده می شود.

این سحابی خوشۀ ستاره ی باز Pismis 24 و ستاره های به شدت پرنور و آبی رنگ را در خود جای می دهد. درخشش قرمز در نزدیکی ستاره ی داخلی منطقه ای را تشکیل می دهد که ناشی از انتشار گاز هیدروژن یونیزه شده میباشد. سحابی در پیرامون آن که در اینجا نشان داده شده نقوشی پیچیده از گاز، گرد و غبار تیره، ستارگان در حال شکل گیری و ستارگان تازه متولد شده را شامل می شود.

الگوهای پیچیده از فعل و انفعالات پیچیده ی بین بادهای بین ستاره ای، فشارهای تابشی، میدان های مغناطیسی و گرانش ناشی می شوند. نسخه ی قابل بزرگ نمایی این تصویر شامل تقریبا دو میلیارد پیکسل است که آن را به یکی از بزرگترین تصاویر فضایی تبدیل کرده است. سحابی NGC 6357 دارای وسعت تقریبی ۴۰۰ سال نوری است و تقریبا ۸۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی عقرب واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(8 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=62352
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.