تصویر نجومی روز: سحابی پروانه از نگاه هابل

بیگ بنگ: خوشه های روشن و سحابی آسمان شب سیاره ی زمین اغلب به اسم گل ها و حشرات نامگذاری شده اند. اگرچه طول بالهایش بیش از ۳ سال نوری را پوشش می دهد، سحابی NGC 6302 نیز استثنا نیست.

ستارۀ مرکزی در حال مرگ با دمای سطح تقریبا ۲۵۰ هزار درجۀ سانتیگراد در این سحابی سیاره نما خاص به طور استثنایی داغ شد و بصورت نور فرابنفش درخشید اما بخاطر حجمی از گرد و غبار متراکم از معرض دید مستقیم پنهان شده است. این نمای نزدیک و دقیق از سحابی ستاره ی در حال مرگ توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده و در اینجا با رنگ های مجددا پردازش شده به نمایش در آمده است. گرد و غبار در پیرامون ستارۀ مرکزی که از میان حفره ی روشنی از گاز یونی عبور می کند در نزدیکی مرکز این تصویر قرار دارد. هیدروژن مولکولی در کفن کیهانی گرد و غباری ستاره ی داغ شناسایی شده است. سحابی NGC 6302 حدود ۴۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی عقرب واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(11 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=62402
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.