تصویر نجومی روز: گاز و غبار ستاره ای در سحابی جبار

بیگ بنگ: سحابی بزرگ جبار منطقه ای پهناور با قابلیت ایجاد ستاره از مشهورترین سحابی های نجومی به شمار می رود. همانطور که در تصویر می بینید، توده های گرد و غبار تیره و گازهای درخشان، ستاره های داغ جوان را در لبه ٔیک ابر مولکولی میان ستاره ای عظیم احاطه کرده اند. این ابر مولکولی فقط ۱۵۰۰ سال با زمین فاصله دارد.

در این عکس که توسط تلسکوپ فضایی هابل تهیه شده، بخشی از قسمت مرکزی سحابی جبار قابل رویت میباشد. این سحابی بزرگ در صورت فلکی جبار با چشم غیر مسلح نیز در نزدیک کمربند سه ستاره ای قابل مشاهده است. سحابی جبار علاوه بر اینکه میزبان خوشه درخشانی از ستارگان موسوم به ذوزنقه میباشد، در بردارنده پرورشگاه های ستاره ای متعددی هم است. این به اصطلاح پرورشگاه ها حاوی مقدار زیادی گاز هیدروژن، ستارگان جوان و فواره های ستاره ای هستند که موادی را با سرعت قابل توجهی به بیرون می پخش می کنند. سحابی جبار که به M42 معروف است، چهل سال نوری گستردگی دارد و در بازوی مارپیچى کهکشان راه شیری واقع شده است؛ یعنی در همان بازویی که خورشید قرار دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(9 نفر , میانگین : 4٫67 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=63687
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.