درخشش سحابی پرده

بیگ بنگ: این رشته های در هم تنیدۀ گازی و درخشان که ظاهر آشفته ای دارند بخشی از سحابی پرده را تشکیل می دهند و در جهت صورت فلکی ماکیان قرار دارند.

سحابی پرده خودش بقایای یک ابرنواختر بزرگ است. این سحابی در واقع یک ابر انبساطی است که از انفجار مرگبار یک ستاره عظیم الجثه متولد شده است. نور ناشی از انفجار ابرنواختری اصلی احتمالأ بیش از ۵۰۰۰ سال پیش به زمین رسیده است. امواج شوک بین ستاره ای که در یک رویداد فاجعه بار پخش شدند در فضا در نوسانند و مادۀ بین ستاره ای را بر می انگیزند. این رشته های درخشان شبیه امواج طولانی در یک ورقه هستند که از لبه دیده می شوند و در اتم های هیدروژنِ یونیزه به رنگ قرمز و اتم های اکسیژن به رنگ آبی به تفکیک قابل مشاهده اند. قطر سحابی پرده در آسمان که حلقۀ ماکیان نیز نامیده می شود تقریبأ سه درجه یا ۶ برابر قطر ماه کامل است. درحالی که این مقدار برابر با وسعت بیش از ۷۰ سال نوری در فاصلۀ تقریبی ۱۵۰۰ سال نوری است، وسعت این میدان دید کمتر از یک سوم این مسافت است. این مجموعه رشته ها که بخاطر رئیس رصدخانۀ کالج هاروارد اغلب مثلث “پیکرینگ” نامیده می شود، در کاتالوگ تحت عنوان NGC 6979 نامگذاری شده است. همچنین نام کاشف آن «ویلیامایا فلمینگ» است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(8 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=71349
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.