زیبایی سحابی جبار

بیگ بنگ: چه چیزی در پیرامون ستارگان معروف کمربند جبار وجود دارد؟ یک نگاه دقیق همه چیز را از سحابی تاریک تا خوشه های ستاره ای نشان می دهد. همگی آنها در دستۀ گسترده ای از حلقه های گازی در مجموعه بزرگترِ ابر مولکولی جبار جای گرفته اند.

سه عدد از درخشان ترین ستاره ها که در سمت چپ تصویر ظاهر شده اند در واقع سه ستارۀ معروفی هستند که کمربند جبار را تشکیل داده اند. درست در پایین نطاق که پایین ترین ستاره از میان این سه ستاره است سحابی شعله قرار دارد؛ این سحابی با گاز هیدروژنِ برانگیخته می درخشد و مملو از رشته های گرد و غبار قهوه ای تیره است. درست در سمت راستِ ستاره نطاق سحابی سر اسب قرار دارد که یک تورفتگی تاریک شامل گرد و غبار متراکم است و شاید قابل تشخیص ترین شکل سحابی در آسمان باشد. ابر مولکولی تیره که تقریبأ ۱۵۰۰ سال نوری فاصله دارد تحت عنوان بارنارد ۳۳ فهرست بندی شده و در ابتدا رصد می شود زیرا دارای نور پس زمینه یک ستارۀ پرجرمِ مجاور به نام سیگما جبار است. سحابی سر اسب در طول چند میلیون سال بعدی شکل خود را به آرامی تغییر خواهد داد و در نهایت در اثر نور ستاره پر انرژی اش نابود می شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67011
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.