سحابی آمریکای شمالی و پلیکان

بیگ بنگ: طرفداران سیارۀ ما طرح های کلی این ابرهای کیهانی را تشخیص می دهند. در سمت چپ، سحابی نشری درخشان که با خطوط گرد و غبار تیره و مبهم مشخص می‌باشد به نظر شبیه ِ یک قاره است و نام معروف سحابی آمریکای شمالی را به منطقۀ نشریِ NGC 7000 داده اند.

در سمت راست، درست در خارج از ساحل شرقی سحابی آمریکای شمالی، منطقۀ IC 5070 قرار دارد که بخاطر ظاهرش به سحابی پلیکان معروف است. این دو سحابی درخشان تقریبأ ۱۵۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارند و بخشی از منطقه بزرگ و پیچیدۀ تشکیل ستاره در نزدیکی سحابی معروف تر جبار را تشکیل می دهند. در این فاصله، این میدان دید ۶ درجه ای ۱۵۰ سال نوری وسعت دارد. این عکس کیهانی دقیق از تصاویر باند باریک استفاده می کند تا به جبهه های یونیزاسیون درخشان و درخشش قرمز گاز هیدروژن اتمی اشاره کند. این سحابی ها با دوربین های دوچشمی از یک مکان تاریک نیز دیده می شوند. برای رصد آنها به شمال شرقی ِ ستارۀ درخشان دنب در صورت فلکی قو نگاه کنید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

 

(5 نفر , میانگین : 3٫80 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=71832
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.