سحابی بزرگ شکارچی

بیگ بنگ: کمتر چشم انداز نجومی به اندازۀ پرورشگاه ستاره ای جبار می تواند حس تجسم انسان را برانگیزد. گاز درخشان این سحابی، در واقع ستارگان جوان داغ را در لبۀ ابر مولکولی بین ستاره ای عظیم احاطه کرده است.

بسیاری از ساختارهای رشته ای مرئی در این عکس برجسته در واقع امواج شوک هستند – در واقع مواد پرسرعت با گازهای کم سرعت، برخورد می کنند. سحابی شکارچی تقریبأ ۴۰ سال نوری وسعت دارد و در فاصۀ تقریبی ۱۵۰۰ سال نوری تا زمین، در همان بازوی مارپیچی که خورشید در کهکشان ما وجود دارد، واقع شده است. این سحابی عظیم درست در سمت چپ و پایین کمربند سه ستاره در صورت فلکی معروف شکارچی با چشم غیرمسلح قابل رویت است. این عکس برجسته که ماه گذشته با نوردهی دو ساعته گرفته شده، این سحابی را در سه رنگ نشان می دهد. کل این مجموعۀ ابر و غباری سحابی شکارچی که شامل سحابی سر اسب نیز می‌باشد طی ۱۰۰ هزار سال آینده به آهستگی پراکنده می شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(4 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=71758
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.