سحابی تاریک در برج ثور

بیگ بنگ: گاهی اوقات حتی غبار تیرۀ فضای بین ستاره‌ای زیبایی بی‌رحمانه‌ای دارد. یکی از این زیبایی‌ها در صورت فلکی برج ثور دیده می شود. رشته‌هایی که در این نشان داده شده‌اند در آسمان بین خوشۀ پروین و سحابی کالیفرنیا یافت می شوند.

DarkNebulas POSSCzernetzچند ستارۀ درخشان با نور آبی دیده می شوند که غبار تاریک را منعکس می کنند. ستارگان دیگر به طرز غیرعادی قرمز به نظر می رسند زیرا نورشان به آسانی نمی تواند از میان ستون غبار ِ تاریک عبور کند و وقتی نور آبی پراکنده می شود، نور قرمز باقی می ماند. با این حال، ستارگان دیگر در پشت ستون‌های غبارآلود پنهان شده‌اند که در اینجا مشاهده نمی شوند. این صحنه آرام به نظر می رسد، اما در واقع یک حلقۀ دائمی از جنجال و هیاهو و تولد دوباره است. علت این آرامش این است که گره‌های حجیم گاز و غبار به طور گرانشی به اشکالی از ستارگان جدید فروپاشی می شوند – ستارگانی که هم غبار جدید را در جوشان تولید می کنند و هم غبار قدیمی را با نور و بادهای پرانرژی‌شان از بین می برند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(8 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=76923
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.