سحابی شبح کوچک

بیگ بنگ: NGC 6369 یک هاله کم نور در آسمان شب است که سحابی شبح کوچک نامیده می شود. این سحابی را ستاره شناس سر ویلیام هرشل در قرن هجدم وقتی در حال نظارۀ صورت فلکی مارافسای بود، کشف کرد.

هرشل این سحابی گرد و سیاره مانند را «سحابی سیاره نما» نامید. اما سحابی های سیاره نما در اصل ربطی به سیارات ندارند. در عوض، آنها لایه های گازی هستند که در اواخر عمر یک ستارۀ خورشید مانند تشکیل می شوند؛ یعنی لایه های خارجی ستارۀ در حال مرگ در فضا گسترش پیدا می کنند درحالیکه مرکز آن کوچک می شود و به کوتولۀ سفید، تبدیل می گردد. در این عکس ستاره کوتوله سفیدِ تغییر شکل یافته که در نزدیکی مرکز دیده می شود، به شدت در طول موج های فرابنفش می درخشد و بر درخشش سحابی می افزاید. جالب است که جزئیات دقیق و ساختار سحابی NGC 6369 در این عکس ِ ترسناک که توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده، دیده می شود. ساختار گرد اصلی این سحابی تقریبأ یک سال نوری گستردگی دارد و بر اثر اکسیژن، هیدروژن و نیتروژنِ یونیزه به ترتیب به رنگ آبی، سبز و قرمز می درخشد. سحابی شبح کوچک که بیش از ۲۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد یک نگاه اجمالی از سرنوشت خورشید به ما ارائه می دهد، خورشید ما نیز ظرف ۵ میلیارد سال آتی می تواند سحابی سیاره نمای خاص خودش را ایجاد کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=71086
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.