نمایی از سحابی سه تکه

بیگ بنگ: این سحابی سه تکه زیبا که مسیه ۲۰ نام دارد تقریبأ ۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد. این میدان دید از سحابی سه تکه و خوشه ستاره ای باز مسیه ۲۱ حدود ۱ درجه از آسمان را پوشش می دهد(در بالا سمت چپ).

سحابی سه تکه که با خطوط گرد و غبار به سه بخش تقسیم شده خودش تقریبأ ۴۰ سال نوری وسعت و ۳۰۰ هزار سال قدمت دارد. این امر موجب شده این سحابی به یکی از جوانترین مناطقِ تشکیل ستاره در آسمان تبدیل شود که ستاره های تازه متولد شده و اولیه (نارس) را در ابرهای گازی و گرد و غباری زایشی خود جای می دهد. برآوردهای فاصلۀ این سحابی تا خوشه ستاره ای باز M21 مشابه با برآوردهای M20 است، اما اگرچه آنها در این تصویر تلسکوپیِ خارق العاده مشترک هستند، هیچ ارتباط واضحی بین این دو وجود ندارد. ستاره های M21 خیلی قدیمی تر هستند و تقریبأ ۸ میلیون سال قدمت دارند. مسیه ۲۰ و مسیه ۲۱ به آسانی با یک تلسکوپ کوچک در صورت فلکی قوس پیدا می شوند. این صحنه خوب در واقع یک کامپوزیت از دو تلسکوپ مختلف است. این کامپوزیت با استفاده از داده های باند باریک در حقیقت یک عکس با وضوح بالا از M20 را با یک عکس از میدان وسیعتری که تا M21 امتداد دارد، ادغام کرده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(10 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67664
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.