نمایی از سحابی سه گانه

بیگ بنگ: این سه سحابی درخشان اغلب در تورهای تلسکوپی صورت فلکی قوس و میدان های ستاره ای پرجمعیت کهکشان راه شیری مرکزی مشخص هستند. در واقع، چارلز مسیه جستجوگر کیهانی قرن هجدهم دو عدد از آنها را فهرست کرده بود.

M8، سحابی بزرگ در بالا سمت چپ مرکز ِ این تصویر و M20 رنگی در پایین این عکس قابل رویتند. سومین منطقۀ نشری شامل NGC 6569 در سمت راست M8 است که توسط ِ یک خط گرد و غبار تیره از سحابی بزرگتر جدا شده است. هر سه سحابی پرورشگاه ستاره ای هستند که تقریبا ۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارند. سحابی معروف مرداب به وسعت بیش از ۱۰۰ سال نوری در میان M8 قرار دارد. M20 نیز به سحابی سه شاخه معروف است. گاز هیدروژن درخشان رنگ قرمز غالب سحابی نشری را ایجاد می کند. رنگ آبی متضاد در این سه شاخه بخاطر انعکاس نور ستاره در گرد و غبار است. این آسمان کامپوزیت رنگی با تلسکوپ های مختلف ثبت شده تا تصویر گسترده ای از این منطقه را نشان دهد. همچنین از عکس های کلوز آپ با وضوح بالا تشکیل شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(5 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=68535
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.