بیگ بنگ: سحابی خرچنگ که M1 نیز نامیده می شود، اولین مورد در فهرست معروف چارلز مسیه برای اجرامی است که دنباله دار نیستند. این خرچنگ کیهانی در واقع بقایای یک ابرنواختر است، که از انفجار مرگبارِ ستاره ای پرجرم تشکیل شده است.

این انفجار در سال 1054 میلادی از روی زمین قابل رویت بود. این عکسِ شجاعانۀ جدید نمایی از سحابی خرچنگ را از قرن بیست و یکم ارائه می دهد و داده های تصویری مربوط به طیف الکترومغناطیسی را بصورت طول موج های نور مرئی نشان می دهد. از فضا، داده های چاندرا (اشعه ی ایکس)، نیوتن-XMM (فرابنفش)، هابل (مرئی) و اسپیتزر (فروسرخ) به ترتیب به رنگ های بنفش، آبی، سبز و زرد نشان داده می شوند. از روی زمین، داده های طول موج رادیوییِ آرایه بسیار بزرگ به رنگ قرمز نمایش داده می شود. در ویدئوی زیر این سحابی را در طیف های مختلف مشاهده کنید:

یکی از عجیب ترین اجرام شناخته شده برای اخترشناسان، تپ اختر خرچنگ میباشد، یک ستاره نوترونی که 30 بار در ثانیه به دور خودش می چرخد و نقطه ی درخشان در مرکز این عکس است. این بقایای فروپاشی شده در هستۀ ستاره، همانند یک دینام کیهانی نیروی ِ انتشاری این خرچنگ را در طول طیف الکترومغناطیسی تأمین می کند. سحابی خرچنگ تقریبأ 12 سال نوری گستردگی دارد و در فاصلۀ 6500 سال نوری از ما در صورت فلکی برج ثور واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.