یک ستارۀ نوترونی که در حال خنک شدن است

بیگ بنگ: این منبع درخشان در مرکز یک ستارۀ نوترونی است که در واقع بقایای فروپاشی شده و متراکم یک هسته ستاره ای پرجرم است. در اطراف این منبع بقایای ابرنواختر ذات الکرسی آ (Cas A) وجود دارد که ۱۱ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

نور این ابرنواختر که حاصل انفجار مرگبار یک ستارۀ پرجرم است، برای اولین بار حدود ۳۵۰ سال پیش به زمین رسید. ابر ِ بقایای در حال گسترش در این عکس ترکیبی ِ نوری/اشعۀ ایکس، ۱۵ سال نوری وسعت دارد. ستاره نوترونی « ذات الکرسی آ » در حال خنک شدن است اما هنوز به اندازه ای داغ هست که اشعۀ ایکس تولید کند. در حقیقت، سال ها مشاهده رصدخانه اشعه ایکس چاندرا نشان می دهد که این ستاره نوترونی به سرعت در حال خنک شدن است – این سرعت به حدی زیاد است که محققان شک دارند بخش بزرگی از هستۀ این ستاره نوترونی یک ابرشاره نوترونی بدون اصطکاک را تشکیل می دهد. نتایج چاندرا اولین شواهد مشاهده ای از ماده عجیب و غریب نوترونی ارائه می دهد.[ستاره نوترونی چیست]

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(7 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=65772
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.