معرفی کتاب‌: در جستجوی بسگیتی

بیگ بنگ: لحظه‌ای پیش چشمتان به این کتاب خورد، آن را برداشتید، براندازش کردید و اکنون دارید این سطرها را می‌خوانید. بسیار عالی! شاید با نگاهی به مطالب، آن را بخرید، شاید هم نخرید. ولی خب … آیا امکان ندارد که شما در جهانی دیگر، دست به این کارها نمی‌زدید؟ اگر شما زمانی که چشمتان به کتاب خورد، از آن رو برمی‌گرداندید و سراغش نمی‌آمدید، چه؟ آیا شما در موازات خودتان حضور دارید؟

book

در جستجوی بسگیتی

امکان‌پذیری‌هایی در موازات
——————–
Seeking The Multiverse
Possiblities In Parallel

ویراستار : جسی امزپک (از ویراستاران ساینتیفیک امریکن)

ترجمه: رامین رامبد
انتشارات: مازیار
موضوع: کیهان شناسی – جهان‌های موازی
چاپ اول، ۱۳۹۲
تعداد صفحه: ۱۸۸ – مصور – نمودار – جدول
وب‌سایت ناشر : www.mazyarpub.com
قیمت: ۸۵۰۰ تومان

از مقدمه‌ی کتاب:

جهان‌های موازی، در جای جای علمی تخیلی حضور دارند، و تعجبی هم ندارد. آنها به ما این امکان را می‌دهند تا با بیرون رفتن کامل از جهان خودمان، در مورد همین پرسش خیال‌پردازی کنیم که «« اگر …. چه؟»» نه این‌که تنها بیندیشیم جهانی که می‌شناسیم در اثر یک رویداد به چه صورت دیگری در می‌آمد. برای کیهان‌شناسان این پرسش مطرح است که اگر ثابت‌هایی که سنگ بنای بنیادی فیزیک را می‌سازند، متفاوت بودند، چه؟ ایده‌ای که در این کتاب بررسی می‌شود همین است. در جستجوی بسگیتی،‌ امکان‌پذیری‌هایی در موازات. نوشتارهای آمده در این کتاب له یا علیه این ایده افسونگر، از سوی برترین اندیشه‌ورزان این حوزه است. که از امکان‌پذیری‌ نظری بسگیتی گرفته تا سفر در زمان را در بر می‌گیرد. همچنین به ایده‌ی «« برین‌ها» و وجود بُعدهای دیگر پرداخته می‌شود. و نیز وارسی این امکان که آیا به راستی ثابت‌های طبیعت ثابت‌اند؟ یکی از بزرگترین دستاوردهای علم این است که می‌توانیم بپرسیم چرا گیتی‌ به این صورت است که هست؟ امکان‌پذیری‌های گوناگونی برای بسگیتی وجود دارد و کوشش علمی عظیمی در این راه صرف می‌شود تا در نهایت به این پرسش غایی بپردازد که «« اگر … چه، چرا ما، چرا اکنون؟»»

در ادامه به قسمت‌هایی از متن این کتاب توجه فرمایید: تورم بسطی است بر نظریه‌ی بیگ‌بنگ و به بسیاری از نکات مبهم آن نظریه سامان می‌دهد. مثل اینکه چرا گیتی چنین بزرگ، چنین یکنواخت و چنین تخت است. کشیدگی سریع فضا در مدت‌ها پیش می‌تواند یکجا به همه‌ی این‌ها و دیگر موارد مرتبط پاسخ دهد. چنین کشیدگی‌ای را نظریاتی متعدد در فیزیک ذرات پیش‌بینی می‌کنند، و همه‌ی شواهد موجود بر آن صحه می‌گذارد. عبارت «جاودانه‌ی آشوبناک» به چیزی برمی‌گردد که در بزرگترین مقیاس رخ می‌دهد. فضا در کل در حالت کشیدگی است و همواره به این روند ادامه خواهد داد ولی برخی مناطق فضا دست از کشیدگی بر می‌دارند و حباب‌هایی مشخص می‌سازند، مانند حباب‌های گاز در خمیر نان در حال ورز آمدن. تعداد بی‌شماری از این حباب‌ها پدیدار می‌شوند. هر کدام بسگیتی رده‌ی ۱ جنینی است: نامتناهی در اندازه و پر از ماده‌ی نهاده شده توسط میدان انرژی پیش‌برنده‌ی تورم.

این حباب‌ها بیش از بی‌نهایت دور از زمین قرار دارند، از این جنبه که اگر برای همیشه با سرعت نور بروید، به آنها نخواهید رسید. دلیلش این است که فضای بین حباب خودمان و همسایگانش تندتر از چیزی که بتوانید از درونش سفر کنید، دارد گسترش می‌یابد. زادگان شما هرگز همزادهای خود را در رده‌ی ۲ بسگیتی نخواهند دید. به همین دلیل، اگر انبساط کیهانی در حال شتاب‌گیری باشد،‌چیزی که رصدهای ما بر آن مهر تأیید می‌زند، شاید دگرمن‌های خویش را حتی در رده‌ی ۱ هم نبینند. دیدگاه غالب در فیزیک امروزین آن است که ابعادیت فضازمان، کیفیت‌های ذرات بنیادی، و بسیاری از به اصطلاح ثابت‌های فیزیکی بر حسب قوانین فیزیک ساخته نمی‌شوند، بلکه پیامد فرآیندهایی‌اند معروف به شکسته‌شدن تقارن.

برای نمونه نظریه‌پردازان می‌اندیشند که فضا در گیتی خودمان زمانی ۹ بعد داشت، همگی روی پایه‌ای یکسان. در آغازین روزهای پیشینه‌ی گیتی، سه تا از آنها در انبساط فضا مشارکت کردند و به سه بعدی تبدیل شدند که هم اکنون می‌بینیم. شش تای دیگر اکنون مشاهده‌ناپذیرند. یا چون با توپولوژی دونات‌مانند به صورت میکروسکپی مانده‌اند یا چون همه‌ی ماده به رویه‌ای سه بعدی (ممبرین یا غشاء یا به سادگی برین‌) در فضا زمان ۹ بعدی مقید است. بدین ترتیب تقارن اصلی در میان بعدها شکسته شد. افت‌ و خیزهای کوانتومی پیش‌برنده‌ی تورم آشوبناک می‌تواند سبب شکسته‌شدن متفاوت تقارن در حباب‌های متفاوت شود. برخی شاید چهار بعدی شوند، دیگران شاید بتوانند به جای سه نسل از کوارک‌ها به دو نسل برسند و شاید برخی هم باشند که به ثابت کیهان‌شناختی قوی‌تری از گیتی خودمان دست یابند. دیگر شیوه‌ی ایجاد بسگیتی رده‌ی ۲ چه بسا از راه زایش و نابودی چرخه‌ی گیتی‌ها باشد.

فهرست مطالب

پیش‌گفتار
اگر … چه؟ چرا ما؟ چرا اکنون؟

بخش ۱ – جهان‌های کشف نشده

گیتی‌های موازی (مکس تگمارگ)
ادعاهای خارق‌العاده (جرج آلیس)
سواری در قطار هوایی عظیم کیهانی (کلیف برجس)

بخش ۲ – کندوکاوها

به زور گشودن پنجره (جرج ماسر)
بیرون از تاریکی (گئورگی دیوالی)

بخش ۳ – بعدهای چندگانه

جستجوی حیات در بسگیتی (گیلاد پرز)
گرانش کوانتومی در تختستان (استیون کارلیپ)
بعدهای نادیده‌ی گیتی (نیما حامد ارکانی، ساواس دیموپولوس)

بخش ۴ – زمان و باز هم زمان

فیزیک کوانتومی سفر در زمان (دیوید دویچ)
اسطوره‌ی سرآغاز زمان (گابریله ونه‌ زیانو)
بود که بود (جرج ماسر)

بخش ۵ – چرا اکنون زندگی می‌کنیم

چشم ‌انداز نظریه‌ی ریسمان (رافائل بوسو)
ثابت‌های ناثابت (جان بارو)
بحث بر سر تورم (پل استاین هارت)

(20 نفر , میانگین : 4٫95 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=9322
اسماعیل جوکار

اسماعیل جوکار

نویسنده این مطلب: اسماعیل جوکار، دانشجوی مقطع کارشناسی فیزیک، علاقمند به فیزیک، نجوم و کیهان شناسی می باشد و به عنوان نویسنده در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۰ پاسخ‌ها

 1. leper گفت:

  ببخشید میشه یه کم در مورد واژه بسگیتی توضیح بدید ؟

 2. leper گفت:

  ممنون دوستان از پاسختون .
  این موضوع رو متوجه هستم بیشتر منظورم اینه که بسگیتی یه کلمه جدید هست یا اینکه قبلا هم در فرهنگ فارسی استفاده می شده ؟ و اینکه دلیل استفاده از این کلمه به جای چند جهانی چیه ؟ آیا معادل بهتری واسه Multiverse هست و معنای این کلمه رو بهتر می رسونه ؟
  بیشتر در مورد ریشه این کلمه دوس دارم بدونم چون توی فرهنگ عمید ندیدمش .
  در کل به نظرم کتاب بسیار ارزشمندی باشه و از هین چند سطر به نظر میاد خوب و روان ترجمه شده باشه . دوستانی که کتاب رو خوندن اگه در مورد ترجمه اش هم یه کم توضیح بدن خیلی لطف می کنند.
  من که خیلی راغب به مطالعه این کتاب هستم.
  بازم ممنون

 3. ایلیاد گفت:

  یاد جمله ای از فیلم فلسفی-کوانتومی “آقای هیچ کس” (Mr. nobody) افتادم. در جایی از فیلم شخصیت اول داستان از خود می پرسد: چرا من خودم هستم و چرا کس دیگری نیستم؟! این جمله در عین سادگی (و شاید به ظاهر احمقانه بودنش) درصورت عمیق شدن در آن بسیار عمیق است.

 4. کاسپین گفت:

  به نظر من اینکه در یک لحظه میتوانیم چه کار کنیم یاچه فکر کنیم به مغز وقدرت انتخابمون بستگی داره نه چند جهانی .که اگر در اینجا باشی این انتخاب واگر انتخاب دیگر کنی از یک جهان دیگری .

  • ali گفت:

   جهان های موازی هم در اندازه های بی نهایت بزرگ و هم در اندازه های بی نهایت کوچیک وجود داره . اینکه در یه لحظه فکر کنیم که چه کاری انجام بدیم و چه (( فرکانسی )) به مغز ما برسه و به اون فرمان بده و در نتیجه بدن ما از این فرمان مغز پیروی کنه برمیگرده به جهان های موازی در اندازه های خیلی خیلی خیلی … کوچیک . اون فرکانس اگه یه خورده خیلی خیلی خیلی … کوچیک تغییر میکرد ما یه کار دیگه ای رو انجام میدادیم ! . پس کوچیک ترین چیزها هستن که بزرگترین چیز ها رو تغییر میدن و اصولا هرچی چیزها کوچیک تر باشن (( تعیین کننده )) تر هستن . در اندازه های خیلی خیلی خیلی … بزرگ هم همین موازی بودن جهان ها رو داریم . کوچیک بودن وبزرگ بودن هیچ حد و مرزی نداره . چیزهای (( بی نهایت )) کوچیک و چیزهای (( بی نهایت بزرگ )) . بی نهایت جهان موازی در اندازه های بی نهایت کوچیک و بی نهایت جهان موازی در اندازه های بی نهایت بزرگ .

   • ali گفت:

    واسه درک بی نهایت میتونیم دوتا آیینه رو که به طور صد در صد و کاملا موازی روبروی هم قرار گرفتن رو تصور کنیم که در نتیجه (( بی نهایت )) تصویر رو داریم که دوتا آیینه از همدیگه منعکس میکنن . هرکدوم از این تصاویر رو میتونیم یه جهان موازی با جهان های دیگه ( تصاویر دیگه ) در نظر بگیریم .

 5. فرید ارائی نژاد گفت:

  ازدوستانی که این کتاب را خوانده اند سئوال دارم که تفاوت ها و مشابهت های این کتاب با کتاب جهان های موازی میچیو کاکو در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.