بیگ بنگ: چرا شتاب دهنده ذرات خودتان را بسازید زمانی که می توانید داده های شتاب دهنده سرن را قرض بگیرید؟! خانه ی برخورد دهنده بزرگ هادرونی در نزدیکی ژنو سوییس، شروع به انتشار آنلاین داده های خود برای استفاده عمومی کرد، آنها امیدوارند که این کار بتواند آموزش، هنر و شاید حتی اکتشافات فیزیک را تقویت کند.

cernبه گزارش بیگ بنگ، کتی لاسیلا-پرینی از آزمایشگاه CMS در شتاب دهنده بزرگ هادرونی (LHC) که 27 ترابایت از اطلاعات پرتال نوین داده های آزاد سرن را بارگذاری کرده است، می گوید:« این بسیار مهم است که ما این داده ها را آزاد و قابل استفاده نگه داریم.» یک رابط وب به شما اجازه می دهد که مسیر حرکت ذرات را که بر اثر برخوردها در LHC ساخته شده اند را تصور کنید، یا اینکه شما می توانید برای تحلیل های جدی تر به صورت مستقیم با داده ها کار کنید.

آزمایشگاه های دیگر در برخورد دهنده ی هادرونی داده های کوچکتری برای اهداف آموزشی بارگذاری کردند که به فیزیکدانان ذرات اجازه شکوفایی می دهند تا برای اولین بار با فیزیک انرژی های بالا کار کنند. داده ها همچنین می توانند در هنر یا موسیقی مورد استفاده قرار بگیرند، همان گونه که پیش تر در یک فستیوال هنرهای سرن انجام گرفت. ممکن است که فیزیکدان‌ها در میان این داده ها کاوش کرده و کشف هایی انجام دهند، اما بیشتر کسانی که مهارت های ضروری را دارند قبلا با داده های آزمایش های مشابه کار کرده اند و احتمال پیدا کردن چیزی که از چشم آن‌ها دور مانده باشد کم است.

موسسه سرن برنامه دارد که هر ساله داده های نوین را بارگذاری کند، اما تنها پس از آنکه پژوهشگران آنها کارشان با داده ها تمام شد. داده های بارگذاری شده بسیار زیاد است و این درحالی است که تنها شامل داده های جمع آوری شده در سال 2010 است که برای کشف بوزون هیگز توسط شما – که در سال 2012 کشف شد – کافی نیست. او می گوید:« مطمئنا آن جا چند رویداد حاوی هیگز در داده ها وجود دارد، اما آن ها بسیار کمتر از آن هستند که شما بتوانید پیدایشان کنید، مثل پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه است.»

باز نشر: سایت بیگ بنگ /محسن کرمی – نشریه دانشمند – شماره 620 – خرداد ۱۳۹۴

منبع: newscientist

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

    1. لطفا اگه میشه خودتون مطالبی در مورد کار با اینا رو بزارید ما بتونیم بیشتر آشنا شیم

  1. جالب بود..خیلی وقت بود که مستقیما به سایت سرنزده بودم و بیشتر از فیس دنبال میکردم

  2. خیلی جالب بود، سه ساعت توی این سایت برام مثل 10 دقیقه گذشت. ممنون بابت اطلاع رسانی

    1. جای خوشحالیه که خوشتون اومده، امیدواریم که این آغازی برای آزاد کردن داده‌های علمی ناشی از آزمایش‌های بزرگ و پیشرو باشه.