آیا پروتون سبک‌تر از آنچه فکر می‌کردیم، است؟

بیگ بنگ: دقیق‌ترین اندازه‌گیری که تاکنون بر جرم پروتون انجام شده، نشان می‌دهد که این ذره اندکی سبک‌تر از مقدار پذیرفته‌ شده کنونی است. اگرچه این تفاوت کمتر از یک در ۱۰ میلیارد است، ولی معناداری آماری ۳σ دارد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، این اندازه‌گیری توسط اسون استرم (Sven Sturm) از موسسه فیزیک ذرات ماکس پلانک و همکارانش انجام شده است. آن‌ها بسامد سیکلترونی پروتون را با اتم کربن-۱۲ یونیزه مقایسه کرده‌اند. میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی ذرات را درون «دام پنینگ» نگه می‌دارند. این میدان‌ها باعث می‌شوند تا ذرات باردار روی یک مدار دایروی حرکت کنند که با بسامد سیکلترونی تعریف می‌شود و به بار الکتریکی و جرم ذره مرتبط است. مقایسه بسامدهای پروتون و کربن-۱۲ جرم پروتون را در واحد جرم اتمی به دست می‌دهد؛ جرمی که با جرم اتم کربن-۱۲ تعریف می‌شود.

سه برابر دقیق‌تر

این گروه در مقاله‌‌ای که در سایت arxiv منتشر شده، جرم پروتون را (۲۹)(۱۵)۱.۰۰۷۲۷۶۴۶۶۵۸۳ واحد جرم اتمی اعلام کرده؛ اولین پرانتز عدم‌قطعیت آماری و دومین پرانتز عدم‌قطعیت سیستماتیک است. این نتیجه سه برابر دقیق‌تر از مقدار پذیرفته‌ شده فعلی است که توسط CODATA منتشر شده. اندازه‌گیری بسیار دقیق جرم پروتون می‌تواند به حل چندین مسئله مهم در فیزیک کمک کند؛ مانند «معمای شعاع پروتون»: چرا شعاع پروتون کمتر از مقدار موردانتظار است؟ به علاوه، دانستن جرم پروتون (و پادپروتون) با دقت زیاد کمک می‌کند تا بفهمیم چرا در کیهان، ماده بسیار بیشتر از پادماده است؟

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: physicsworld.com

(8 نفر , میانگین : 4٫63 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=68417
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. امیر گفت:

    خطای سه سیگما هم همچین خطای کمی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.