انرژی چیست؟

16
6618

بیگ بنگ: جهان از ماده و انرژی ساخته شده است.* درک و فهم ماده –ماده عبارت است از هر چیزی که دارای جرم و حجم باشد- بسیار ساده و آسان است، اما تعریف انرژی اندکی انتزاعی تر است.

universal-energyبه گزارش بیگ بنگ، در فیزیک، انرژی به صورت توانایی انجام کار، یا توانایی به حرکت در آوردن و یا ایجاد تغییر در ماده تعریف میشود. در واقع، مقدار انرژی هر چیز، اشاره به ظرفیت آن برای انجام کاری دارد. انرژی دارای چند ویژگی مهم است؛ نخست، انرژی همیشه “حفظ” میشود به این معنی که نه ایجاد میشود و نه از بین میرود. با این حال، بین اشیاء یا سیستمها، توسط فعل و انفعالات نیروها، منتقل میشود. به عنوان مثال، انرژی در سبزیجات به افرادی که آن را هضم میکنند منتقل میشود. ویژگی دیگر انرژی این است که در اشکال گوناگون وجود دارد و میتواند از شکلی به شکل دیگر منتقل شود. دو شکل رایج تر و عمومی تر آن، انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل است.

انرژی جنبشی، انرژی حرکتی است. هنگامیکه توپی در هوا حرکت میکند دارای انرژی جنبشی است و همچنین توانایی انجام کار دارد- میتواند در صورت برخورد با اشیاء دیگر روی آنها کار انجام دهد-. انرژی پتانسیل نوعی انرژی ذخیره شده است که اشیاء به دلیل موقعیت یا شکلشان دارا هستند. یک فنجان بر روی میز دارای انرژی پتانسیل است؛ اگر فنجان را در لبه میز قرار دهید، جاذبه به فنجان شتاب داده و انرژی پتانسیل آن به انرژی جنبشی تبدیل میشود. یک کمان کشیده شده نیز دارای انرژی پتانسیل است.

انرژی انواع گوناگون دارد، از جمله الکتریکی، شیمیایی، حرارتی، الکترومغناطیس و هسته ای. در اوایل قرن بیستم، دانشمندان استدلال کردند که جرم و انرژی عمیقاً با یکدیگر در ارتباط هستند. آلبرت اینشتین اصطلاح تعادل جرم و انرژی را با معادله معروف خود، E = MC^2، که در آن “E” مخفف “انرژی”، “M” نشان دهنده “جرم” و “C” سرعت نور است، توصیف کرد.

• البته علاوه بر اینکه جهان از ماده و انرژی تشکیل شده، از ماده تاریک و انرژی تاریک نیز تشکیل شده که منشا آنها تاکنون ناشناخته باقی مانده و تلاش برای رازگشایی آنها ادامه دارد.

ترجمه: مریم امامی جعفری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: Livescience.com


16 دیدگاه‌ها

 1. یک سوال داشتم اگه پاسخ داده بشه سپاسگزارم
  من شنیدم که غیر ماده و انرژی و اگاهی هم برجهان هستی حاکم
  ایا این اگاهی مبحث فلسفی یا علمی؟؟؟؟؟
  اصلا همچین چیزی دانشمندان پذیرفتن که هست یا خیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مثال ساده هم اگاهی تشبیه دادن به تجربیات نزدیک مرگ که این اگاهی داره تجربه میشه ن فعالیت های شیمیایی مغز

  • من پیشنهاد میکنم به سخن رانی علم و شبه علم که توسط دکتر علی نیری دکتر فرهنگ هلاکویی و دکتر توفیق حیدر زاده که در این زمینه برگزارشد حتما گوش بدید جواب خیلی از سوالاتتون رو خواهید گرفت

  • پس چرا دیوید چالمرز و دنیل دنت و سوزان بلک مور وجود اگاهی رد میکنن؟؟؟؟؟؟؟
   دنیل دنت یکی از بزرگان ماده باوری هست که وجود خوداگاهی رد میکنه و میگه فعل و انفعالات مغز ن چیز دیگه ای

 2. خب مثل این است که هنگام شب بگوییم شب اکنون شب نیست و روز است___اگر دقت و توجه کنیم وچود ماده و انرژی __ خود اینها هم جزو آگاهی ما است و حتی خود وجود مغز و مکانیسم کارش هم جزو آگاهی است بنابراین عالم و هر آنچه می بینیم و می فهمیم از ماهیت آگاهی هستند پس چگونه می نوان گفت آگاهی وجود ندارد؟!!!!!!به عقیده بنده اصلا چیزی غیر از آگاهی وجود ندارد و ماده و انرژی هم از ماهیت آگاهی هستند البته به عقیده من__و آگاهی حتی بر مغز هم تقدم دارد

  • درپاسخ بهتره اینطوری فکر کنیم انرزی قابلیت و پتانسیل تغیر درخودش داره ولی نیرو تبدیل شده است یعنی به نوعی جهت دار است ….
   البته یکم بیشتر از خیلی توهمی جواب دادم .

 3. سلام…خوب بود ولی این رو که ما در سطح دبیرستان هم خونده بودیم!
  سوال انرژی چیست یک سوال خیلی مفهومیه که پاسخ خیلی قانع کننده و مفهومی تری لازم داره…

 4. سوال
  چرا انرژی وجود دارد؟
  چرا از جسمی به جسم دیگر می رود ؟
  چرا انرژی پایسته است اگر پایسته نبود چه می شد ؟
  آیا جسمی که فاقد هر انرژی باشد ماهیتش چیست؟
  آیا تمام نوع های انرژی یکی هستند پس در این صورت آیا با تغییر یه نوع انرژی انرژی دیگر نیز باید تغییر کند؟
  اگر جرم انرژی است پس انرژی غیر سکون نیز هم جرم هست و هم انرژی غیر سکون آیا این طور است
  آیا انرژی شکیل دهنده فضا است؟
  چرا دما وجود دارد؟ دلیلش برای وجود داشتن چیست؟

 5. خیلی مسخره بود واسه دبستانی که توضیخ نمیدی.وقتی بحثای ریز اتمی رو مطالعه میکنی میبنی جرم ماده وانرژی با این تعریفاتی که توی مدارس تدریس میشه زمین تا اسمون فرق داره..

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.