برخورددهنده بزرگ هادرون ( LHC ) در سازمان تحقیقات هسته ای اروپا که به طول ۲۷ کیلومتری زیر زمین قرار دارد تشعشعات ذره ای خود را به مدت دوسال خاموش کرد.
برخورد دهنده بزرگ هادرون که در سال ۲۰۱۲ برای شناسایی ذره ای به نام بوزون هیگز بار دیگر به تیتر بسیاری از رسانه ها تبدیل شد.
lhc

اما به دنبال نقص فنی و این مسئله مهم که این دستگاه پس از روشن شدن هرگز خاموش نشده و با انرژی تمام برای هدف خود کار کرده، اکنون نیازمند تعمیر و به روز سازی است. برنامه تعمیر و به روزسازی این برخورد دهنده و زیرساختهای آن در اواخر سال ۲۰۱۴ انجام می شود.

تشعشعات برخورد دهنده بزرگ هادرون در ساعات اولیه صبح روز پنجشنبه از کار افتاد اما این دستگاه تا شنبه صبح ۱۷۳۴ مغناطیس خود را به دمای محیط می رساند. از این دوره بی سابقه تعمیر و به روزسازی با عنوان ” خاموشی بلند مدت ۱″ یاد می شود که قرار است تا سال ۲۰۱۵ به طول بیانجامد. این دستگاه با قدرت ۸ تریلیون الکترون – ولت در سال ۲۰۱۲ کار کرده است که این قدرت یک تریلیون ولت نسبت به سال ۲۰۱۱ بیشتر بوده است. وقتی دوره خاموشی به پایان برسد این دستگاه با قدرت ۱۴ تریلیون ولت کار خود را آغاز می کند، این میزان قدرت بالاترین قدرت برخورد است که تاکنون توسط دانشمندان مورد استفاده قرار گرفته است.
_65863872_65863871

تعمیر و بروز رسانی مغناطیس عظیم برخورد دهنده بزرگ هادرون ( LHC ) به طول ۲۷ کیلومتر

تونی ویدبرگ فیزیکدان دانشگاه آکسفورد که با آشکار ساز اطلس برخورد دهنده بزرگ هادرون کار می کند گفت: ما تاکنون با موفقیت اما با نیمی از بیشینه میزان انرژی کار می کردیم، چرا که ما می توانیم مغناطیسها را با نصف سرعت طراحی شده کنونی به کار بیاندازیم. مشکل ارتباط بیان مغناطیسهای بزرگی بوده است که به هدایت ذرات باردار اطراف حلقه ۲۷ کیلومتری برخورد دهنده هادرون کمک می کند.

در سال ۲۰۰۸ درست ۹ روز پس از جریان نخستین تشعشعات ذره ای در برخورد دهنده بزرگ هادرون نقص فنی به علت بالارفتن دمای مغناطیسهای ابررسانا که باید در دماهای پایین کار کند متوقف شد. پس از این نقص فنی دستگاه با ۱۴ ماه وقفه در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۰۹ بار دیگر آغاز به کار کرد.

برنامه خاموش سازی هادرون دربرگیرنده عملیات به روز سازی آن به چهار آشکار ساز، محافظت از دستگاه های الکترونیکی و حتی تعمیر سیستم تهویه تونل که حلقه اصلی برخورد دهنده را درخود جای داده نیز می شود. این خاموشی تا پایان نوامبر ۲۰۱۴ به طول می انجامد و دستگاه کار خود رادر فوریه یا مارس ۲۰۱۵ از سر می گیرد. در این زمان دانشمندان به تحلیل اطلاعات فراوان سال ۲۰۱۲ پرداخته که نسبت به اطلاعات سال ۲۰۱۱ دوبرابر حجم دارد.

Read More : http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-21421460

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.