ثبت رکورد جدید ِ انرژی در برخورد‌ دهندۀ بزرگ اتمی

بیگ بنگ: بزرگترین برخورد‌ دهندی اتمی جهان در دور جدید آزمایش‌های خود رکورد جدیدی را در سطح انرژی ایجاد شده از برخورد دو پروتون‌ها به ثبت رسانید.

15-5-23-125528cms-detector-lhc (1)به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، پروتون‌های رها شده در تونل‌های زیرزمینی این برخورد‌دهنده بزرگ که با سرعتی نزدیک به سرعت نور در حرکت بودند،‌ پس از برخورد با یکدیگر انرژی غیرقابل تصور از خود ایجاد کردند. زیبایی نتیجه این برخورد ذره‌ای را می‌توان در تصاویری که توسط سرن منتشر شده‌ است،‌ مشاهده کرد. برخورد‌ دهنده بزرگ هادرون پس از دو سال خاموشی باری دیگر فعالیت‌های خود را از سر گرفته‌ است. این هفته طی برخورد‌های آزمایشی پروتون‌های شلیک‌ شده با انرژی برابر ۱۳ ترا الکترون‌ولت با یکدیگر برخورد کردند،‌ انرژی که دو برابر رکورد پیشین برخورد‌دهنده است.

دانشمندان از این برخورد‌های آزمایشی برای تنظیم سیستم‌هایی به نام موازی‌ساز استفاده می‌کنند که از مغناطیس‌ها و ردیاب‌های برخورد‌هنده در برابر ذرات سرگردان محافظت می‌کنند. زمانی که ۱۰۰ میلیارد تا هزار میلیارد پروتون درون حلقه پرتاب می‌شوند،‌ برخی از آنها به واسطه داشتن سطوح متفاوتی از انرژی از دور برخورد خارج می‌شوند و در مداری بزرگتر از مدار برخورد ذرات به حرکت ادامه خواهند‌ داد و خطر احتمال برخورد با تجهیزات را به وجود خواهند آورد.

برای به دام انداختن این ذرات سرگردان، فیزیکدانان از موازی‌سازها که در اصل آجرهایی فلزی هستند، استفاده می‌کنند. طی برخورد‌های آزمایشی دانشمندان مکان جاگیری این سیستم‌ها را برای مواجه شدن با ذرات سرگردان و محافظت از تجهیزات تعیین می‌کنند. فیزیکدانان سرن نتیجه این برخورد‌های آزمایشی با هدف تنظیم این سیستم‌ها را موفقیت‌آمیز توصیف کرده و می‌گویند ۹ هزار و ۶۰۰ آهن‌ربایی که پروتون‌ها را برای برخورد با یکدیگر هدایت می‌کنند نیز به خوبی کار می‌کنند.

قرار است برخورد‌ دهنده بزرگ هادرون در اوایل ماه ژوئن برخورد‌های ۱۳ ترا الکترون‌ولتی خود را از سر بگیرد و از همان تاریخ‌، آشکارساز‌های آلیس،‌ اطلس و CMS می‌توانند تولید داده‌های خود را آغاز کنند. هرچه سطح انرژی برخورد‌ها بالاتر باشد، امکان تولید ذرات سنگین‌تر و ناشناخته‌تر افزایش خواهد‌ یافت و همین موضوع فیزیکدانان را هیجان‌ زده‌تر از همیشه ساخته‌است زیرا امیدوارند با کشف ذرات جدید‌تر بتوانند نادانسته‌های جهان از قبیل ابعاد اضافی، ذره دوقلوی بوزون هیگز یا شواهدی برای اثبات ابرتقارن را کشف کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: Livescience

(11 نفر , میانگین : 4٫73 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=29572
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.