بیگ بنگ: آیا این امکان وجود دارد که به جای ذرات و قوانین حاکم بر این ذرات، واقعیت بیرونی به وسیله صفر و یک و الگوریتمهای حاکم بر آنها توصیف شود؟ برایان گرین این ایده را که به عنوان “فیزیک دیجیتال” شناخته می شود، به صورت کوتاه، معرفی می کند. (زیرنویس فارسی دارد)

دانلود ویدئو با حجم 10 مگابایت

ترجمه زیرنویس: حمید شکری / سایت بیگ بنگ

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

 1. من فکر میکنم مغز ما یک کامپیوتر کوچک هست که این اطلاعات از طریق حواس پنجگانه میگیره و پردازش میکنه و تصویری و حس هایی به ما نشون میده وقتی تو یک قند نی خوری در واقع گیرنده های چشایی زبانت این اطلاعات دریافت میکند و چشم تو اون اطلاعات شناسایی میکنه و و تصویری بهت نشان میده که ابن قند است ولی در واقعیت این تصویر تصویر واقعی نیست بلکه اطلاعات هست (صفر و یک ) یعنی این تصویر هایی که میبینیم یا توهم و در اصل اطلاعاته بنظرم حجم توهمه لذت در تولید مثل توهمه که مغز تو میسازه که گونه خودتو افزایش بدی بنظرم جهان هستی یک الگوریتم از صفر و یک است و مغز ما یک پردازش کننده هست شاید یکم این حرفام مربوط به این فیلم نباشد و گفتنش که ضرر نداره

 2. من به عنوان یه برنامه نویس کامپیوتر بهتون میگم که هر چیزی حتی تمام این جهان با تمام جزئیاتش در کامپیوتر قابل پیاده سازی هست. در واقع دلیل اینکه امروز ما نمیتونیم همه چیز رو در کامپیوتر شبیه سازی کنیم 1- محدودیت سخت افزار از حافظه و پردازند است 2- نداشتن الگوریتم هایی که بصورت کامل فرایند های جهان رو شبیه سازی کنند که این دو محدودیت بزودی و در آینده نزدیک حل خواهد شد. نمونه این رو میتونید در بازی GTA V که در یک کنسول بازی ساده مثل XBOX تماشا کنید که با وجود محدودیت سخت افزاری و نرم افزاری زیاد جهان بازی با جزئیات زیاد گرافیکی و نزدیک به واقعیت شبیه سازی شده.

  1. شاید روزی بتوان چنین کاری کرد به شرطی که از قدرت ذهن همه انسانها استفاده شود بلکه نبوغ فکری کس یا کسانی بتواند راهگشای انجام چنین کاری باشد ولی با وضع فعلی چنین چیزی امکان پذیر نیست شاید در آینده باشد.

 3. این جهان رو میشه بوسیله دیجیتال شبیه سازی کرد و یا خود این جهان هم دیجیتالیه؟

 4. خیلی ممنون بابت توصیحات کاملتون
  همینکه برای مخاطبان سایت وقت میزارین و پاسخ سوالاشونو با حوصله میدین بسیار جای تقدیر داره

 5. لطف بفرمایید هم منظورتون رو در مورد اینکه «همه چیز»، حتی زمان رو میشه با ضفر و یک شبیه سازی کرد بیشتر توضیح بدین. همه چیز یعنی چی؟ زمان رو چطور میشه کوانتیزه کرد؟ استدلالتون برای این امر چیه؟

  1. من متوجه فرمایشات شما هستم، اما سه نکته هست.
   اولاً اینکه شما نظریه ارائه دادین، اما هیچ دلیلی برای اون ارائه ندادین. من پرسشم این بود که دلیل شما برای این بیاناتتون چی هست.
   مورد دوم اینکه در مبحث فلسفه علم، استقرا برای اثبات مفاهیم علمی پذیرفتنی نیست، لذا شما نمی تونید حتی اگر کوانتیزه بودن جرم و زمان و جاذبه رو اثبات کنید (هر چند وجود جاذبه محل مناقشه است)، شبیه سازی همه چیز به معنای واقعی رو نتیجه بگیرید.
   سوم اینکه مفهوم «همه چیز» مفهوم بزرگیه. تعریف شما از «همه چیز» چیه؟ ادعا کردن در مورد این مفهوم نیاز به دقت زیاد و تعریف دقیق داره. در این مورد اگه ممکنه بیشتر توضیح بفرمایید.

 6. درود بر استاد
  منظور از فیزیک دیجیتال همون نظریه ی جهان شبیه سازی شده هست البته با یه سری تغییرات؟؟ معتقدن که جهان یه ماتریس هست ولی مثل مکس تگمارک معتقدن که با وجود ماتریسی بودن جهان یه خالقی پشت کامپیوتر ننشسته و اونو برنامه ریزی نکرده که از این نظر با نظریه جهان شبیه سازی شده تفاوت داره…..

  1. درود به شما، در واقع فیزیک دیجیتال بر مبنای یک فرض منطقی پایه ریزی شده است و می‌گوید کل تاریخ کائنات محاسبه پذیر است؛ به این معنا که خروجی باید یک برنامهٔ کامپیوتری باشد. یعنی برنامه‌ای واحد برای جهان باید وجود داشته باشد که دینامیک تکاملی جهان ما را محاسبه کند. نظریه پردازان در این فرضیه معتقدند که عالم یا حقیقت به صورت یک یا بیش از یکی از فرض‌های زیر است:

   – صرفاً یک کامپیوتر
   – یک اجرای کامپیوتری (یک حقیقت شبیه‌سازی شده)
   – بطور ذاتی دیجیتال
   – بطور ذاتی اطلاعاتی (گرچه هر اطلاعات هستی‌شناسی الزاماً دیجیتال نیست) می‌باشد.

   که البته این فرضیه بسیار شبیه به ایده ی مکس تگمارک میباشد که می گوید: به اطرافتان نگاه می کنید اصلأ ریاضیاتی به نظر نمی رسد، اما تمام چیزهایی که مشاهده می کنیم از اجزای ابتدایی مانند کوارک و الکترون ساخته شده اند که با استفاده از اعداد و ارقامِ ریاضی می توان آنها را توصیف کرد. به بیان ساده همه چیزی که در اطراف ما قرار دارد و از جمله خود جهان یک ساختارِ ریاضیاتی و قابل محاسبه دارد که می توان مشابه با یک شبیه سازیِ کامپیوتری آنها را توصیف کرد. که البته فرق مهمش با ایده ی دیگر ساختار ریاضی وار فرضیه مکس تگمارک میباشد که در فرضیه فیزیک دیجیتال فضا-زمان یک سیستم کوانتومی فرض می شود که از بیت‌های بسیار کوچک و بی نهایتی از اطلاعات ساخته شده است.