بیگ بنگ: یک تیم بین‌المللی از دانشمندان در تحقیقات جدید خود نشان داده‌اند که کامپیوترهای کوانتومی در آینده می‌توانند مسائل لاینحل ریاضی را با ارسال داده‌ها به زمان عقب حل کنند.

time-travel-could-solve-complex-mathematical-jpgبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، به گفته محققان، مدل کامپیوتر کوانتومی که در زمان سفر می‌کند، اطلاعاتی را تولید می‌کند که می‌توان آن را با فیزیک کوانتومی به منحنی زمانی بسته ارسال کرد. اینها، مسیرهایی از میان بافت فضا-‌زمان هستند که به خودشان برمی‌گردند. نسبیت عام اجازه می‌دهد چنین مسیرهایی در پیچیدگی فضا-زمان موسوم به کرم‌چاله‌ها وجود داشته باشند.

اما منحنی زمانی بسته با مشکلاتی در زمینه علیت مواجه است. این معضل قدیمی سفر در زمان است – اگر شما در زمان به عقب برگشته و پدربزرگ خود را بکشید، آیا در وهله اول موجودیت دارید که در زمان سفر کنید؟ اما با در نظر گرفتن فیزیک کوانتومی، این بسته‌های اطلاعات یا پیامها می‌توانند با یک سیستم دیگر در آزمایشگاه در هم تنیده شوند. درهم‌تنیدگی که تنها در حوزه کوانتوم امکان‌پذیر است، می‌تواند همبستگی‌هایی بین پیام در حال سفر و سیستم آزمایشگاهی ایجاد کند. این همبستگی‌ها در عوض می‌توانند انواع جدید محاسبات کوانتومی را ممکن سازند.

علاوه بر آن، سیستم محاسبه کوانتومی می‌تواند معضل علیت را با ایجاد یک منحنی زمانی باز که اجازه نمی‌دهد تعامل مستقیم بین گذشته و حال پیام ایجاد شود، حل کند. پیام ارسال شده به زمان عقبتر ممکن است متوقف شده و هیچ گاه باز نشود. اما هر بار ارسال پیام باعث تحریک پدیده درهم‌تنیدگی شده که نیروی محاسباتی مورد استفاده برای حل مسأله را تامین می‌کند. این تحقیق توسط دانشمندانی از دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه تسینگهوا در چین، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کوئینزلند و شرکت QKD Corp در کانادا انجام شده و در مجله npj Quantum Information منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: news.discovery

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. دو تا مسئله رو میخوام بگم که خیلی به نظرم مهمه و به این لینک هم ربط داره. یکی همون اصل اساسی فلسفه ذهنه که هرچیزی رو که بتونی تصورش رو کنی میتونی بهش دست پیدا کنی و اون رو متعلق به خودت کنی و اساسا هیچ محدودیتی در این زمینه وجود نداره و این مسئله ازلی و ابدی و همیشگیه. دوم اینکه هرلحظه دارم بیشتر به این نتیجه میرسم که درگذشته تقریبا خیلی دورموجوداتی روی کره زمین بودن که به فناوری ها و پیشرفت هایی رسیده بودن که حتی تصورش برای حداقل خیلی از آدمای عادی زمان حال حاضرهم غیر ممکنه. هرروزکه میگذره دارم بیشتر به این نتیجه میرسم. ولی دقیقا نمیتونم از چند و چونش سر در بیارم و مثلا اینکه الان اون موجودات کجا هستن و چه شکلی هستن و دارن چه کار میکنن؟!

  2. مفهوم این مقاله سنگین و مخصوصا لینک زبان اصلی مجله npj Quantum Information نیچر که همش فرمول های ریاضی بود رو به احتمال زیاد خیلی ها متوجه نشدن ولی اینها همه بنیان های آینده فیزیک و مسئله سفر در زمان و ماهیت زمان و جهان و ماهیت در هم تنیدگی کوانتومی رو تشکیل میده .